Mitä pitää tietää ennen

Mitä siis.

Mitä kuuluu meidän vastuuseen vuokraajina? Pitääkö meidän saada jokin kuntotarkastus huoneistoon, ettei sitten jouduta makselemaan jotain aiempien tekemää vesivahinkoa tms.?

Entäs vuokrasopimus. Voiko vuokralla olija irtisanoa asunnon aina yhden kuukauden (1 kk) irtisanomisajalla, onpa sopimus määräaikainen tai toistaiseksi voimassa oleva?

Asunto kuulostaa tosi hyvältä ollakseen totta; iso ja vuokra kohtalainen, vesi kuuluu siihen. Talo ei edes ole sähkölämmitteinen.
41011
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja lue se ennen allekirjoitusta moneen kertaan ja koeta ymmärtää. Joka tapauksessa voit joutua maksamaan parin kuukauden vuokrat etukäteen, ja voit pitää niitä menetettyinä euroina, asuit niin tahi näin.
Sähkölämmityksen puute on pelkkää plussaa tulevalle kodillesi!

Olkaa hedelmällisiä kuten sanoi riihimäkeläinen torikauppias nuorelle Anjushkalleni kääriessään kalaa pakettiin viiskytäluvulla.
vanhempi asukki Akaasta

Äänestä

Kaikki asunnossa oleva kuluma, kolhut, naarmut lattiassa, mahdolliset pienetkin halkeamat kaakeleissa, laatoituksessa, yleensäkin kaikki mikä ei ole täysin uudenveroisessa kunnossa on kirjattava yksityiskohtaisesti ylös ja mielellään liitettävä vuokrasopimukseen. Tiedän useamman tapauksen jossa vuokranantaja on pidättänyt vuokratakuun asunnossa jo vuokrattaessa olleiden vikojen takia. Jos vuokralainen haluaa tällaisessa tapauksessa takuurahansa takaisin, joutuu hän viemään asian riita-asiana alioikeuteen. Nykykäytännön mukaan riita-asioissa oikeudenkäyntikulut tuomitaan lähes aina osapuolten itsensä maksettaviksi. Vaikka voittaisitkin jutun, rahat menisivät omalle kohdalle tuleviin kuluihin. Jotkin "vuokranantajat" käyttävät tätä asiaintilaa hyväkseen ja vetävät takuurahat aina välistä.

Äänestä
  • ottaa useimmiten takuun itselleen keinolla millä hyvänsä, asut niin tahi näin.
    Täydyt tuudittautua siihen uskoon, jotta vuokratakuusi menetät, ellet löydä kaltaistani vuokranantajaa, joka ei ole pikkurahan tarpeessa!

    kaljan nojalla, hyvää asumista!
    ilmajarrumies Akaasta
    OK

    Äänestä

Määräaikaista vuokrasopimusta ei voi irtisanoa, sen voi vain pätevällä syyllä purkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asunnon vuokraamista? kirjoitti:

Mitä siis.

Mitä kuuluu meidän vastuuseen vuokraajina? Pitääkö meidän saada jokin kuntotarkastus huoneistoon, ettei sitten jouduta makselemaan jotain aiempien tekemää vesivahinkoa tms.?

Entäs vuokrasopimus. Voiko vuokralla olija irtisanoa asunnon aina yhden kuukauden (1 kk) irtisanomisajalla, onpa sopimus määräaikainen tai toistaiseksi voimassa oleva?

Asunto kuulostaa tosi hyvältä ollakseen totta; iso ja vuokra kohtalainen, vesi kuuluu siihen. Talo ei edes ole sähkölämmitteinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu