Juu,ostinpa tuossa käytetyn 330 litrasen akvan. Jalustaa ei mukana tullut,joten sekin piti hommata. Eli jalusta on 6:lla säätöjalalla oleva alumiinitaso. Kysymys kuuluukin: Tarvitseeko akvan ja tason väliin laittaa pehmustetta? Kävin eräässä akvaariokaupassa,jossa myyjä sanoi,että ei tarvitse... Pidin siinä viikon verran vettä,mutta tyhjensin sen oman mielenrauhan vuoksi.. Akva on monikulmakehyksillä,jos sillä mitään merkitystä on
Tarvitseeko akva pehmusteen
Veikka
101895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
MINÄ LAITOIN PEHMUSTETTA PÖYDÄN TAI PAREMMINKIN KAAPPIN JA AKVAN VÄLIIN. KAAPPI ON NOIN VÄHÄN YLI METRIN PITUINEN JA KUUDELLA JALALLA. PEHMUSTEEKSI KÄYTIN IKKUNATIIVISTETTÄ JA LAITOIN SITÄ JOKA KOHTAAN MISSÄ AKVA LEPÄÄ PUUTA VASTEN. NYT KAIKKI VÄÄNTÖ ON MIELESTÄNI MINIMOITU JA TOIMII TÄRINÄVAIMENTIMENA. AKVA ON OLLUT MINULLA 3 VUOTTA EIKÄ OLE SATTUNUT MITÄÄN ONGELMIA.
Varmasti varsinkin kun on noin iso akva!
Styroksia alle, niin ei ala vuotamaan!
Mistä ihmeen kaupasta sä sen ostit jos myyjä sano että ei tarvitse!?!?!?
solumuovi on parempaa... Styroksi litistyy liian lättänäks!
Ei ole minnekkään eikä mitenkään litistynyt ainakaan meillä! ;(
Eli sinulla oli metallijalusta, hanki jalustan ja akvaarion väliin vielä vaneri-levy ja levyn päälle solumuovi.
Minunkin akvaariossa on välissä toi levy koska
tuntuu hullulta katsoa jalustan alta akvaarion lasipohjaa, entäs jos akvaarion pohja menee rikki?
Se on eri asia jos jalustana on kaapisto, niin riittää pelkkä solumuovi. Sekin paksuimmasta päästä.
Vesivaneri on tavallista vaneria vahvempaa ja suorempaa. Noin sentin paksuinen tai yli riittää ja solumuvissa alle sentin tai alle on riittävä. Muutenkin kannattaa akvaarion lasit etulasia lukuunottamatta vuorata solumuovilla lämpöeristeeksi.
Sivulasitkin solumuovin peittoon! Enpä ole ennen moista kuullut. Ellei akvaario ole upotettu seinän sisään on aika erikoinen ratkaisu. Eihän akvaarion katselusta voi silloin nauttia kuin edestäpäin.
Ole kiltti, ja vaihda nimesi takaisinAnkos77:mäksi "Anna" se
oli niin hieno nimi! PLEASE!!!
Minä en käytä minkäänlaisia pehmusteita... Alle sadan litran altaisiin nyt ei varmaan tarvitsisikaan mutta tuo 220 litrainen kaapistonsa kera on ollut ilman pehmusteita jo aikas monta vuotta (ostin sen siis juuri, käytettynä), joten en sinne väliin mitään itsekkään lykännyt. Harkitsin asiaa kyllä. Ja jos/kun tänne joskus suurempi allas tulee niin taatusti laitan silloin styroksin väliin.
Solumuovia tai styroksia kannattaisi käyttää senkin takia, että estää lämmönhukan. Itselläni on senttistä solumuovia 200 litraisen alla ja tulevan 450 litraisen alle kaavailin 1,5cm solumuovia. Pistekuormitus on suurempi kuin styroksilla, enkä tykkää katsella 5cm styroksia akvaarion alla... On muuten ruma! Pitäisi listoittaa kaappi, mutta kehysakvaariolle aika tökerön näköinen. Soluvuomi painuu tasaisesti alle eikä näytä tylsältä, kun on vielä tummakin..