On elämä vaikeaa,kun teinit häiritsevät...

Angela

Kuinkahan moni valittaa,miten ärsyttäviä teinit ovat?ok,ymmärrän,jos vanhemmat valittavat menettävänsä hermot teinikäisen lapsensa kanssa...Mutta sitten muut..Teinit käyttäytyy niin ja näin,teinit tekee sitä ja tätä,voi hitto,kun ei kestä kattoo pissisteinejä..Voi voi teitä,kun teinit taitaa vähän persettä kaivaa..
Miten teinit voi niin paljon teitä ärsyttää,jos eivät kuitenkaan ole teille tehneet mitään?Teillä on kuitenkin oma elämä,ettekä te kuitenkaan ite ole samanlaisia kuin jotkut pissisteinit...Niillä on varmaankin ärsyttävä käytös,ja muita naurettavia juttuja,mutta tarvitseeko teidän niistä pulttia ottaa?pääasia,jos ei ite toimi samoin ja ole samanlainen....Teineillä on kuitenkin elämä edessä eikä niillä ole niin paljon elämänkokemusta,että ne olisivat yhtä fiksuja ja aikuisia kuin te...kaikki valittjat ja teinittelijät siis..Onhan se varmaan mukavaa teinitellä ja soittaa sitä suutaan,mutta se ei ihmistä muuta eikä ratkaise asiaa....Niin,ihan varmaan kohta joku laittaa tästäkin,että taas joku elämää näkemätön teiniviisastelija..Jos se jotakuta auttaa,niin siitä vaan...:D Laittakaa ihmeessä kommenttia,jos teillä on fiksumpia j aikuisempia ajatuksia kuin tämä...

7

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kriitikko...

      Joo opetteletko ekaksi erottamaan tekstin että on parempi lukee ja kiva että kerroit asian meille eiköhän teinistä oo puhuttu ihan tarpeeksi.

      Kiinnostaa miinus viis

    • Onko keskustelelminen muka valittamista? Onko se valittamista, jos pohtii täällä maailman mutkikkaita asioita muiden kanssa? Minusta ei. Ja elämästä kuuluu keskustella, ja kertoa omat mielipiteensä.

      Tässä oli kuitenkin minusta hyviäkin kommentteja, joissa olen samaa mieltä. Mutta jos tämä teksti puhui jotain suomi24:n viimeisten viikkojen jutuista, niin tuo valittaminen ei ollut ollenkaan hyvä sana.

    • evnn

      Puhut kyllä täyttä asiaa.

    • johku

      noh se johtuu varmaan nykyisin siitä koska tämä teini ja pissis juttu on nousuut niin pahasti ylös päin että tietyn ikäiset ovat teinejä ja tietyn näköiset ovat sitten pissiisteinejä jotka ovat vain ikänsä takia ärsyttäviä... onko esim 10v sitte ollut samanlainen kuva teineistä ja samanlainen ennakkoluulo 12-17-vuotiaita kohtaan??? jos ymmärsitte mitä tarkoitan??

    • neiti_nallekarhu

      "pääasia,jos ei ite toimi samoin ja ole samanlainen" ?

      Ei se ole mielestäni pääasia. Kyllä muiden käytös vaikutta myös toisten elämään. Otanpa helpon esimerkin...
      Istut bussipysäkillä ja sinulla on kuumetta. Samalle bussipysäkille tulee joku teini ja alkaa polttaa röökiä. Oma olosi sen kuin huononee entisestään. Tekisi mieli huutaa "Painu pois!", mutta et kohteliaisuus syistä viitsi.
      Se oli vielä "lievä" esimerkki. Paljon pahempi on huonosti käyttäytyvien teinien ainainen suunsoitto yläasteella. Yläasteella kukaan ei voi säästyä suunsoitolta, vaikka kuinka yrittäisi. Mutta oliko näin ennen? Sitä en usko, että oli.

      • neiti_nallekarhu

        kyllä se myös muille ihmisille kuuluu, miten nuo "pissaliisat" käyttäytyvät. (asia koskee varsinkin yläasteen opettajia)


      • Jeesus

        "Samalle bussipysäkille tulee joku teini ja alkaa polttaa röökiä."

        Onneksi kukaan koskaan aikuinen ei tekisi noin, eikö?

        "Paljon pahempi on huonosti käyttäytyvien teinien ainainen suunsoitto yläasteella. Yläasteella kukaan ei voi säästyä suunsoitolta, vaikka kuinka yrittäisi. Mutta oliko näin ennen? Sitä en usko, että oli"

        Voi kyllä oli. Vaikka ovathan nykyajan nuoret pahentuneet.

        Mutta oma nuoruus näyttää ihmisiltä unohtuneen täysin ja sitten napatetaan teineille kuinka he käyttäytyvät huonosti. Vaikka vanhemmat keski-ikäiset ovat niitä kassajono etuilijoita teinejä syytetään. Yleistys pilaa kaikkien maineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe