Ollaan tässä mökki projektia miettimässä. Mökki tulisi pääosin kesäkäyttöön. Jonkunverran olisi kevät ja syksy käyttöä. Talvella korkeintaan talviloman aikaan saatettaisiin pistäytyä. Riittääkö 70mm vai pitäisikö olla vähintään 90mm hirsi? Lämmitysmuotona on puu ja sähkö.
Hirren paksuus?
7
18863
Vastaukset
- pete
kuule 1:nen sen 70:nen eteen niin sitten toimii,muutenhan se olisi päreestä eikä hirrestä.
- Väiski
paksuus on kesäkäyttöön aivan liikaa. Kesäkäytössä 170mm on vain ja ainoastaan ulkonäkökysymys. Itseäni varten siellä asustelen, en muita.
- Väiski
olla Peten pärekatto melkosta tavaraa, kun 70mm tekee. Toivottavasti olet laskenut kattotuolit oikein ettei katto tule alas!
- Antti
Meillä on saunamökki tehty "neljän tuuman" höylähirrestä, eli käytännössä hirren paksuus milleissä on jotain 90 - 96 mm:n välillä, en muista tarkkaan. Käyttö on meilläkin pääosin kesällä, mutta käyttökautta kyllä yleensä aloitellaan jo huhtikuussa ja lopetellaan syys-/lokakuussa. Satunnaisesti myös talvella on tullut käytyä. Meidän tarpeisiimme tuo on passannut ihan hyvin.
Saunamökissämme on ylä- ja alapohjassa kunnon eristeet ja neljä tulisijaa (takka, kamina, vesipata ja kiuas)sekä lisäksi sähköpatterit.
Kun tulia pitelee iltasella ja patterit jättää yöksi päälle, niin kyllä siellä parvella yöpyy tuommoisessa reippaan 10 asteen pakkasessakin ihan komeesti ainakin aikamies. Pienen vauvan kanssa (semmonen meillä oli viime talvena) pakkaskelillä on tietty omat kommervenkkinsä kun illalla voi sisällä olla lämmintä esim. n. 25 astetta ja aamulla saattaa olla vaan 18 jos ei raski pattereita isolla pitää eikä kipinämikkona hypätä.
Tuota 90-100 mm:n hirrenpaksuutta olen nähnyt aika yleisesti käytettävän noissa pääasiassa kesäkäyttöön tarkoitetuissa mökeissä. 70 mm:n hirsi ei taida olla ihan niin yleinen enkä siitä osaa kokemuksia kertoa. Meidän mökkimme veistäjä tosin sanoi silloin kun harkitsin noita vaihtoehtoja, että on hän joitakin mökkejä 70 mm:n tavarastakin veistänyt ja kasannut, mutta ei suositellut sitä kaiketi vääntyilemis-, lämpö- ja ulkonäköseikkojen vuoksi. - tuumaa
4" on riittävä paksuus. Laita 5" hirrestä, jos hintaero ei ole liikaa, saat näin vähän enemmän ulkonäköä halutessasi.
- aikoinaan
Itse mietin samaa aikoinaan. Jos haluaa lämpimäm mökin hirrestä tulee sen olla 20 cm höylö ja 25 cm pyörö. Käytännössä suuret valmistajat ei tee kuin 5 tuuman hirrestä, muut tulee niin kalliiksi ettei kukaan suostu maksaa.
Meillä on 70 mm ulkohirsi(lankku) välissä 5 cm villaa ja 25 mm hirsipaneeli sisällä. Vastaa jotain 150 mm höylähirttä. Kovilla pakkasilla yli 10 c tarttee paksumman eristeen ja kosteusulun sekä kolminkertaiset lasit ja tuulikaapin. Näin ainakin mun mielestä.
Kysy näiltä avaimet käteen esim. www.lehmuskorven.fi, kontio, paikalliset kirvesmiehet ja pikkufirmat.... - Nimetön
Itselläni on 95 mm hirrestä. Suosittelen sitä esittämääsi käyttöön, ohuempi voi tosiaan vääntyillä helpommin ja tuo 95 mm:n alkaa näyttää jo hirreltä vaikka ei tietysti mikään komea olekaan. Riippuu tietysti mökin koosta, mitä isompi talo, sitä paksumpi hirsi.
Tee riittävän pitkät räystäät (70 cm), jotta voit halutessasi vuorata mökin jälkeenpäin ulkopuolelta. Lisäämällä 50 mm:n eristyksen saat lämpimyydeltään noin 250 mm:n hirttä vastaavan rakenteen. Laita jo nyt yläpohjaan riittävästi eristettä, ehkä 250 mm on jonkinlainen kompromissi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841