verta yhdynnän jälkeen

Olen syönyt e-pillereitä jo kohta kahdeksan vuotta (aloitin 17vuotiaana aknen takia).

Ja sitten asiaan... Eli mistä johtuu yhdynnän jälkeinen veren vuoto? Joskus sitä nimittäin tulee ihan kunnolla. Sen verran olen tarkkaillut kuukautis kiertoa, että yleensä n.viikko ennen menkkoja tulee eniten.

Toinen asia on ne kuuluisat välivuodot. Joskus voi tulla kuukautisten välissä jopa kaksi kertaa välivuotoa... Eipä ole kivaa kun koko ajan vuotaa... :(

Eli mikä neuvoksi...??? Millä saan ne yhdyntä verenvuodot ja välivuodot pois???
61079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

PAPA-kokeessa?

Äänestä
  • voi johtua mm. limakalvojen ohenemisesta, tuumoreista jne.
    Varaahan aika gynekologilta, vagin.ultra kertoo jo paljon.
    Joku jo laittoikinm tuohon tuon Papa-koeasian, olethan käyn.säännöllisesti?!

    Äänestä

  • Juu papa- kokeessa olen käynyt viimeksi n.vuosi sitten kun uusin pillerit. Nyt oon harkinnut pillereiden lopettamista, niillä kun on vissiin limakalvoja heikentävä vaikutus, josko sitten helpottais...

    Hiivaakaan ei ole. Kärsin yhdessä vaiheessa hiivakierteestä, mutta ostin apteekista sellaista pesuainetta ph 3,5. Auttoi...

    Äänestä

  • mikä avuksi? kirjoitti:

    Juu papa- kokeessa olen käynyt viimeksi n.vuosi sitten kun uusin pillerit. Nyt oon harkinnut pillereiden lopettamista, niillä kun on vissiin limakalvoja heikentävä vaikutus, josko sitten helpottais...

    Hiivaakaan ei ole. Kärsin yhdessä vaiheessa hiivakierteestä, mutta ostin apteekista sellaista pesuainetta ph 3,5. Auttoi...

    on se huono "tapa", heikentävät limakalvoja.

    Äänestä

Hei!
Ei ole tarkoitus pelotella...kerron vain oman kokemukseni yhdynnän jälkeisistä vuodoista. Minulta otettiin kaikki sukupuolitestit ja selvisi, että oli klamydia! Se aiheutti niitä verenvuotoja... toivottavasti ei sinulla kuitenkaan!

Äänestä
  • On ollut vain yksi ja ainoa sama kumppani (luotettava) nämä vuodet. Parin viikon päästä taas lääkäriin. Viimeksi lääkäri vaan sanoi, että limakalvot on liian heikot, siksi vuotoa... Nyt sitten taitaa olla pillereiden lopetus edessä. Jotain muuta kokeiltava välillä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä avuksi? kirjoitti:

Olen syönyt e-pillereitä jo kohta kahdeksan vuotta (aloitin 17vuotiaana aknen takia).

Ja sitten asiaan... Eli mistä johtuu yhdynnän jälkeinen veren vuoto? Joskus sitä nimittäin tulee ihan kunnolla. Sen verran olen tarkkaillut kuukautis kiertoa, että yleensä n.viikko ennen menkkoja tulee eniten.

Toinen asia on ne kuuluisat välivuodot. Joskus voi tulla kuukautisten välissä jopa kaksi kertaa välivuotoa... Eipä ole kivaa kun koko ajan vuotaa... :(

Eli mikä neuvoksi...??? Millä saan ne yhdyntä verenvuodot ja välivuodot pois???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu