Kosmetologin mukaan minulla on hormoonihäiriöstä johtuva akne!! Siis mistä hormoonista tässä on kyse???
Uskoisin sen siinä mielessä että lastakaan ei kuulu...
Homoonihäiriö???
7
1120
Vastaukset
lääkäriin kysymään!
- pänikkä
Akne ON HORMONIPERÄINEN sairaus!
Että sikäli!!!!!!! - kukka
opettele ensin edes kirjoittamaan...kun sun otsikossa lukee homoonihäiriö!!!!!!;D
- finninaama
Aikuisiän acne voi iskeä tosi raisusti. Kuulemma hormoonit tai kosmetiikka-ärsytys. Ihotautilääkäriltä saa apua. Tetrasykliinit purevat tosi hyvin!
- Kukka
finninaama kirjoitti:
Aikuisiän acne voi iskeä tosi raisusti. Kuulemma hormoonit tai kosmetiikka-ärsytys. Ihotautilääkäriltä saa apua. Tetrasykliinit purevat tosi hyvin!
Kiitos vastauksista. Ei vaan kehtais mitään myrkkyjä käyttää kun lapsiakin sais tulla!!!
Onko mitään muuta lääkettä kuin roa tai lääkekuurit??? - ongelma täällä
Kukka kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Ei vaan kehtais mitään myrkkyjä käyttää kun lapsiakin sais tulla!!!
Onko mitään muuta lääkettä kuin roa tai lääkekuurit???..niin no, paitsi että lapsia on kyllä siunaantunut, että en usko että nämä kasvojen hormooninäpyt liittyvät lapsettomuuteen millään tavoin, tosin mistä sitä meidän naisihmisten kaikista salaperäisyyksistä tietää. Kannattaa tosiaan käydä gynellä kyselemässä.
Mutta siis...meikäläisellä on määrättyyn aikaan kuukaudesta tosi paha näppylä ongelma mihin ei lääkettä tunnu s a a v a n. Tällä tarkoitan, että lääkärit eivät tunnu allekirjoittavan hormoniperäisiä iho-ongelmia (ainakaan täällä meillä tk-lääkärit), kun taas kosmetologi sanoi heti ihoni nähtyään, että "selviä hormooninäppyjä".
Kuulemma luontaistuotekaupoista saa jotain "hiivanpoisto" (??) ainetta, joka puskee nämä liat ihosta, mutta mutta, jos näppylät ovat hormooniperäisiä, niin eihän niihin auta silloin kuin joku hormoonihoito...vai? - ---
ongelma täällä kirjoitti:
..niin no, paitsi että lapsia on kyllä siunaantunut, että en usko että nämä kasvojen hormooninäpyt liittyvät lapsettomuuteen millään tavoin, tosin mistä sitä meidän naisihmisten kaikista salaperäisyyksistä tietää. Kannattaa tosiaan käydä gynellä kyselemässä.
Mutta siis...meikäläisellä on määrättyyn aikaan kuukaudesta tosi paha näppylä ongelma mihin ei lääkettä tunnu s a a v a n. Tällä tarkoitan, että lääkärit eivät tunnu allekirjoittavan hormoniperäisiä iho-ongelmia (ainakaan täällä meillä tk-lääkärit), kun taas kosmetologi sanoi heti ihoni nähtyään, että "selviä hormooninäppyjä".
Kuulemma luontaistuotekaupoista saa jotain "hiivanpoisto" (??) ainetta, joka puskee nämä liat ihosta, mutta mutta, jos näppylät ovat hormooniperäisiä, niin eihän niihin auta silloin kuin joku hormoonihoito...vai?Turha sitä on gynekologilta mennä kysymään. Itse olen gynekologin kanssa jutellut. Ne eivät allekirjoita aikuisiän aknea hormoniperäiseksi ongelmaksi. Kai siksi, että antibioottien ja roan lääkemenekki heti kärsisi. Tää on kova väite, tiedän. Itsekin kosmetologia käyttäneenä ollaan puhuttu monesti tästä ongelmasta ja ne tuntuvat ymmärtävän.
Mun hormonit meni sekaisin e-pillereistä. Hormonit voi mennä sekaisin myös huonosta ruokavaliosta -mun mielestä. Vaikka hormonit kuulostaa hienolta, niin ruoasta niitäkin muodostuu. Oikeista rasvoista ja proteiineista. Niin mä sen ymmärtäisin. Itse syön vitamiineja, omega 3:sia ja kiinnitän huomiota ruokaani. Ne auttoi paljon ja mielialaankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201101- 138993
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514