Moro.
Ongelmana on vm.1990 460:n volvon kytkin. Autosta on mennyt originaali kytkin-poljin hajalle ja sen tilalle entinen omistaja on vaihtanut uuden polkimen. Nyt kytkin on raskas polkea ja vaihteetkaan eivät mene välttämättä kunnolla silmään vaikka vaijeria on säädettykin.
(Itse asiassa kytkin pelaa nyt paljon paremmin kuin entisen omistajan aikaan)
Vaijeri näyttäisi menevän ihan asiallisesti polkimen päähän. Konehuoneen puolelta ei ole täyttä varmuutta, mitä kautta vaijerin tulisi kulkea, mutta ei se ainakaan liian jyrkkiä mutkia tee.
Onko 460:ssä siis mahdollisesti useampaa eri poljintyyppiä esim. eri vuosimalleissa. Johtuen varmaan erimallisista vaihdelaatikoista yms. jolloin vaijerikin on vähän erimallinen.
Ainakin Alfamerin korjausoppaassa näkyy pari eri mallista vaijeria. Pitääkö siis olla myöskin oikeanlainen poljin jalkatilassa, että kytkin pääsee toimimaan oikein?
Kytkinongelma
Shredder
0
197
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837