Turkkilainen yö, ihanan lämmin. Meri, se kuiskii lempeämmin.
Alanyaan mun mieleni halaa,
siks tämä tyttö sinne pikimmiten palaa.
Alanyaan mun mieleni halaa,
siks tämä tyttö sinne pikimmiten palaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei tiedä moni Tutkin salaisuutta
siellä elämää eletään uutta.
On ihan turha Turkkia torua
kun ne mollaajat kuitenkin vääntävät porua.
Kun ovat niin kateita, vihaisia siitä,
kun niiden rahat, eivät matkailuun riitä.
Eipä ole kovin hankala selvittää Turkin salaisuutta. Köyhimmätkin matkaajat ja tyhmmimätkin sen tietävät. Eipä siinä mitään ihmeellistä ollutkaan. Ei koskaan enää Turkkiin, josta ei ole kuin roskavaltioksi kerjäämään EU:lta rahaa ja meiltä almuja.
Oi ihanasti olit kirjoittanut...Nyt haluan vielä kovemmin Alanyaan...enää 4päivää ja tämä tyttö nousee koneeseen ja lentää sinne...missä ihmiset on mukavia, aurinko lämmittää ja se merivesi oi että...kyllä lähtee kaikki stressi pois ku pääsee sinne nauttimaan vedestä ja lämmöstä ja ennen kaikkea shoppailusta ja musasta mitä siellä soi:)
Turkin rytmit hivelee mun mieltä,
enkä kotiin tahtois lähtee sieltä.
Diskot melkein aamuun asti soivat
ja näin suomalaiset musiikista nautiskella voivat.
Minulla soi taas Turkkilainen musa päässäni kun tänne kirjoitan viestiä teille. Mielestäni se Turkkilainen musa oli oikein hyvää varsinkin ne rukouslaulut. Mutta kyllä se kotimainen on paljon parempaa kuten esim. Tapani Kansa.
Tunnettua on, että Turkinmatkat ovat halpoja ja sinne menee juuri sellaiset ihmiset, joilla ei ole varaa matkustaa laadukkaampiin paikkoihin. Sen huomasin itse viime reissulla, että tuli tehtyä virhearviointi. Turkin lomakohteet ovat massaturismi kohteita joissa ei pääse perehtymään paikalliseen kulttuuriin. Tietenkin jos haluat nähdä Turkkilaista kulttuuria sinun on vuokrattava auto ja lähdettävä todellisen kansan pariin, joilla on todella kurjat elinolosuhteet. Tosin Turkkilainen liikenne on holtitonta.
Kannattaa käydä uinnin jälkeen suihkussa ja pestä itsensä kunnolla. Sillä siellä Turkissa ei ole sellaista jätevesihuoltoa niin kuin meillä täällä. En ole aivan varma mutta muistan että ne laskee kaikki käymälävedetkin sinne mereen suoraan. Siksi se vesi saattaa myös tuntua siellä lämpimältäkin kun se on niin sakeata.
Matkatoimisto vei Sideen meidät,
ja myöskin näimme managvatin putoukset heidät.
Taurusvuoristossa vietimme aikaan
joten kyllä Turkissa on taikaa.
Tottakai se matkatoimisto rahasta vie sut vaikka kuuhun jos tarpeeksi maksat. Kyllä ne siellä matkatoimistoissa sua yrittää jymäyttää vaikka miten. Sehän on niitten bisness hölmö!!
Vai ettei juristiparalla ole muka varaa matkustaa "laadukkaampiin" paikkoihin :) Kyllä se laadukkuus ja viihtyvyys on kuule niin paljon omasta asenteestasi kiinni ettet uskokaan. Hiljaisempiakin paikkoja Turkista löytyy kunhan ne vaan osaa etsiä. Ja paikalliseen kulttuuriinkiin voi helposti tutustua kunhan on oikealla asenteella liikkeellä. Jos väität että koko Turkin kansalla on kurjat elinolosuhteet niin et todella taida olla vaivautunut tutustumaan moneenkaan heistä. Liikenne on aivan yhtä holtitonta kaikissa Etelä-Euroopan maissa ja vähän muuallakin.
Eikä ne niitä jätevesiään turismikaudella sinne turistien joukkoon laske. Ei sellaista riskiä turistien menettämisestä ota kukaan.
Jos asenteesi Turkkia ja turkkilaisia ihmisiä kohtaan todella on noin huono, niin matkusta johonkin muuhun maahan. Ei kukaan pakota sinua matkustamaan Turkkiin saatika sitten roikkumaan täällä Turkin matkailupalstalla. Enhän minäkään roiku esim. Egypti-palstalla kertomassa huonoja juttuja maasta. Ei normaalilla ihmisellä ole mitään mielenkiintoa sellaiseen. Sinulla sen sijaan tuntuu olevan jokin pakkomielle Turkin mollaamiseen sen sijaan, että lähtisit johonkin sinua ehkä vähän enemmän miellyttävään maahan.
Taika-yö, sen kokea saa,
jos pikimmiten Turkkiin matkustaa.
Ilo illoin ilo onni suuri,
tulee turkin matkailusta juuri.
Hei Orvokki, jätä runoilu niille jotka sen osaavat!
Kerroin minkälaisen Turkin unelmoin olevan eikä se ollut totta. Mutta Turkki on karmea paikka ja Euroopan kehitysmaa ja terrorimaa. Turkki ei EU:n jäseneksi koskaan.
nimimerkilläni, hanki elämä.
Turkkilainen yö, ihanan kuuma, Orvokkia odottaa Rakkauden huuma.
Ali oli viime kesän pano, mutta uuteen lihaan ois Orvokilla jano.
Siispä tänä iltana Orvokin huumaan saa joku muu, kihara takatukka ja kiihkeä suu.
Mahmed vihdoin Orvokin kotiinsa huoli, karvaiset kädet on ja selkäpuoli.
Orvokki kunniasta tuskin häntä osaa tarpeeksi kiittää, Mahmedilla kun noita naisia muutenkin riittää.
Lapsi ja vaimokin Mahmedia odottaa, silti Orvokki ovensa takana taas kohta jonottaa.
Orvokki Mahmedia Suomeen anoo, Mahmed ei huomenna muista koko panoo.
Orvokki Mahmedille euronsa syytää, ennen kuin tämä niitä edes tajuaa pyytää.
Vain purkin omenateetä perheelleen tuliaiseksi vie, sekä jonkun hyppykupan, mikä lie.
Ensi kesäksi taas matkaan on mieli, ajatuksissa vain Mahmedin vikkelä kieli.
he hee. jee. loistava.