Turkissa on taikaa.

Turkkilainen yö, ihanan lämmin. Meri, se kuiskii lempeämmin.
Alanyaan mun mieleni halaa,
siks tämä tyttö sinne pikimmiten palaa.
151607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei tiedä moni Tutkin salaisuutta
siellä elämää eletään uutta.
On ihan turha Turkkia torua
kun ne mollaajat kuitenkin vääntävät porua.
Kun ovat niin kateita, vihaisia siitä,
kun niiden rahat, eivät matkailuun riitä.

Äänestä
  • Eipä ole kovin hankala selvittää Turkin salaisuutta. Köyhimmätkin matkaajat ja tyhmmimätkin sen tietävät. Eipä siinä mitään ihmeellistä ollutkaan. Ei koskaan enää Turkkiin, josta ei ole kuin roskavaltioksi kerjäämään EU:lta rahaa ja meiltä almuja.

    Äänestä

Oi ihanasti olit kirjoittanut...Nyt haluan vielä kovemmin Alanyaan...enää 4päivää ja tämä tyttö nousee koneeseen ja lentää sinne...missä ihmiset on mukavia, aurinko lämmittää ja se merivesi oi että...kyllä lähtee kaikki stressi pois ku pääsee sinne nauttimaan vedestä ja lämmöstä ja ennen kaikkea shoppailusta ja musasta mitä siellä soi:)

Äänestä
  • Turkin rytmit hivelee mun mieltä,
    enkä kotiin tahtois lähtee sieltä.
    Diskot melkein aamuun asti soivat
    ja näin suomalaiset musiikista nautiskella voivat.

    Äänestä

  • Orvokki kirjoitti:

    Turkin rytmit hivelee mun mieltä,
    enkä kotiin tahtois lähtee sieltä.
    Diskot melkein aamuun asti soivat
    ja näin suomalaiset musiikista nautiskella voivat.

    Minulla soi taas Turkkilainen musa päässäni kun tänne kirjoitan viestiä teille. Mielestäni se Turkkilainen musa oli oikein hyvää varsinkin ne rukouslaulut. Mutta kyllä se kotimainen on paljon parempaa kuten esim. Tapani Kansa.

    Äänestä

Tunnettua on, että Turkinmatkat ovat halpoja ja sinne menee juuri sellaiset ihmiset, joilla ei ole varaa matkustaa laadukkaampiin paikkoihin. Sen huomasin itse viime reissulla, että tuli tehtyä virhearviointi. Turkin lomakohteet ovat massaturismi kohteita joissa ei pääse perehtymään paikalliseen kulttuuriin. Tietenkin jos haluat nähdä Turkkilaista kulttuuria sinun on vuokrattava auto ja lähdettävä todellisen kansan pariin, joilla on todella kurjat elinolosuhteet. Tosin Turkkilainen liikenne on holtitonta.

Kannattaa käydä uinnin jälkeen suihkussa ja pestä itsensä kunnolla. Sillä siellä Turkissa ei ole sellaista jätevesihuoltoa niin kuin meillä täällä. En ole aivan varma mutta muistan että ne laskee kaikki käymälävedetkin sinne mereen suoraan. Siksi se vesi saattaa myös tuntua siellä lämpimältäkin kun se on niin sakeata.

Äänestä
  • Matkatoimisto vei Sideen meidät,
    ja myöskin näimme managvatin putoukset heidät.
    Taurusvuoristossa vietimme aikaan
    joten kyllä Turkissa on taikaa.

    Äänestä

  • Orvokki kirjoitti:

    Matkatoimisto vei Sideen meidät,
    ja myöskin näimme managvatin putoukset heidät.
    Taurusvuoristossa vietimme aikaan
    joten kyllä Turkissa on taikaa.

    Tottakai se matkatoimisto rahasta vie sut vaikka kuuhun jos tarpeeksi maksat. Kyllä ne siellä matkatoimistoissa sua yrittää jymäyttää vaikka miten. Sehän on niitten bisness hölmö!!

    Äänestä

  • Vai ettei juristiparalla ole muka varaa matkustaa "laadukkaampiin" paikkoihin :) Kyllä se laadukkuus ja viihtyvyys on kuule niin paljon omasta asenteestasi kiinni ettet uskokaan. Hiljaisempiakin paikkoja Turkista löytyy kunhan ne vaan osaa etsiä. Ja paikalliseen kulttuuriinkiin voi helposti tutustua kunhan on oikealla asenteella liikkeellä. Jos väität että koko Turkin kansalla on kurjat elinolosuhteet niin et todella taida olla vaivautunut tutustumaan moneenkaan heistä. Liikenne on aivan yhtä holtitonta kaikissa Etelä-Euroopan maissa ja vähän muuallakin.

    Eikä ne niitä jätevesiään turismikaudella sinne turistien joukkoon laske. Ei sellaista riskiä turistien menettämisestä ota kukaan.

    Jos asenteesi Turkkia ja turkkilaisia ihmisiä kohtaan todella on noin huono, niin matkusta johonkin muuhun maahan. Ei kukaan pakota sinua matkustamaan Turkkiin saatika sitten roikkumaan täällä Turkin matkailupalstalla. Enhän minäkään roiku esim. Egypti-palstalla kertomassa huonoja juttuja maasta. Ei normaalilla ihmisellä ole mitään mielenkiintoa sellaiseen. Sinulla sen sijaan tuntuu olevan jokin pakkomielle Turkin mollaamiseen sen sijaan, että lähtisit johonkin sinua ehkä vähän enemmän miellyttävään maahan.

    Äänestä

Taika-yö, sen kokea saa,
jos pikimmiten Turkkiin matkustaa.
Ilo illoin ilo onni suuri,
tulee turkin matkailusta juuri.

Äänestä
  • Hei Orvokki, jätä runoilu niille jotka sen osaavat!

    Äänestä

Kerroin minkälaisen Turkin unelmoin olevan eikä se ollut totta. Mutta Turkki on karmea paikka ja Euroopan kehitysmaa ja terrorimaa. Turkki ei EU:n jäseneksi koskaan.

Äänestä
  • nimimerkilläni, hanki elämä.

    Äänestä

Turkkilainen yö, ihanan kuuma, Orvokkia odottaa Rakkauden huuma.
Ali oli viime kesän pano, mutta uuteen lihaan ois Orvokilla jano.
Siispä tänä iltana Orvokin huumaan saa joku muu, kihara takatukka ja kiihkeä suu.
Mahmed vihdoin Orvokin kotiinsa huoli, karvaiset kädet on ja selkäpuoli.
Orvokki kunniasta tuskin häntä osaa tarpeeksi kiittää, Mahmedilla kun noita naisia muutenkin riittää.
Lapsi ja vaimokin Mahmedia odottaa, silti Orvokki ovensa takana taas kohta jonottaa.
Orvokki Mahmedia Suomeen anoo, Mahmed ei huomenna muista koko panoo.
Orvokki Mahmedille euronsa syytää, ennen kuin tämä niitä edes tajuaa pyytää.
Vain purkin omenateetä perheelleen tuliaiseksi vie, sekä jonkun hyppykupan, mikä lie.
Ensi kesäksi taas matkaan on mieli, ajatuksissa vain Mahmedin vikkelä kieli.

Äänestä
  • he hee. jee. loistava.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Orvokki kirjoitti:

Turkkilainen yö, ihanan lämmin. Meri, se kuiskii lempeämmin.
Alanyaan mun mieleni halaa,
siks tämä tyttö sinne pikimmiten palaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu