Maaperätutkimuksesta

Siis täh? Tehdäänkö maaperätutkimus ennen tontin ostoa? Vai miten täällä puhutaan että "tee maaperätutkimus niin tiedät kannattaako rakentaa"

Ja jos se tehdään, niin miten? Eli vaan kaupungin kautta pyydetään maaperätutkimus jostain paikasta ja sit sanotaan että ei kiitos

Tajusikohan kukaan mitä tarkoitin?
51771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maaperätutkimus kannattaa tehdä ennen tontin ostoa, mutta se tilataan ja maksetaan itse. Itse varasimme kaupungilta tontin, ja varausaikana tontilla teetettiin maaperätutkimus. Varausmaksu taisi olla 500 € ja maaperätutkimus 800€. Nämä olisimme siis menettäneet, jollemme olisi kauppoja tehneetkään. Pikkusumma jättimäisiin louhintakuluihin ja paaluttamiseen verrattuna. Maaperä osoittautui kuitenkin hyväksi ja kaupat tehtiin.

Maaston ulkonäkö ei kerro mitään. Meilläkin 200 metrin päässä paalutettiin ja 100 metrin päässä louhittiin. Meillä oli sitten pelkkää hiekkaa.

Äänestä
  • eli kaupunki ei niitä tee.

    Äänestä

vierestä niin voit käydä arkistosta katsomassa naapurin maaperätutkimuksen ja saada siitä vaikka kopion. Silti vaativat omalta tontiltasi tehdyn rakennuslupaa varten, mutta ostopäätökseen voi riittää naapuritontin tiedotkin.

Äänestä

Jos haluaa ostaa "sian säkissä" niin ei kannata teettää maaperätutkimusta ennen kauppoja... tietenkin talon paikka täytyy olla melko hyvin tiedossa kairaukset kun tehdään jokaiselta talon kulmalta. Meillä menee talo 1-3m kairausten viereen .

Äänestä
  • Olet kyllä tavallaan oikeassa, mutta en kärjistäisi asiaa noin rajusti. Jostain muistan lukeneeni, että tontin valinnassa kolme tärkeintä kriteeriä on Sijainti, sijainti ja sijainti. Tuon voi melkeinpä allekirjoittaa. Sellaista maata ei olekaan mille ei pysty rakentamaan. Toki tietysti perustukset voi tehdä kalliilla tai halvalla maaperästä riippuen. Paikallisilta louhinta ja paalutusfirmoilta voi kysellä jotain keskimääräisiä hintoja. Yleensä osaavat jotain heittää varsinkin kun kyselee budjetin tueksi. Kyllä sellaiset tasaiset sorakentät on jo rakennettu täyteen ja metsä/peltomaata nykypäivänä tontit tahtovat olla. Hyvällä tuurilla selviää ilman paalutuksia tai louhintaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huuli pyöreenä kirjoitti:

Siis täh? Tehdäänkö maaperätutkimus ennen tontin ostoa? Vai miten täällä puhutaan että "tee maaperätutkimus niin tiedät kannattaako rakentaa"

Ja jos se tehdään, niin miten? Eli vaan kaupungin kautta pyydetään maaperätutkimus jostain paikasta ja sit sanotaan että ei kiitos

Tajusikohan kukaan mitä tarkoitin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu