? Dynax 7D:n omistajille

Olisi pari ko. laitteeseen liittyvää kyssäriä, joihin ei vastauksia oikein löydy valmistajalta eikä myyjältä.
- akun kestävyys
- suurin käyttökelpoinen herkkyys, jolla kohina vielä pysyy kohtuullisena tai on korjailtavissa kuvat käyttökelpoisiksi
61250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Akun kesto kyllä vaihtelee käyttäjän asetuksista riippuen,mutta sanoisin tuollaiset 500-550 kuvaa ottaneeni kevyesti.Käyttökelpoinen herkkyys on melko suhteellinen käsite ja kyllä vaatimustasosta riippuen iso-800 on vielä varsin hyvä.7D on saanut testeissä karvan verran paremmat arvot kohinasta eri herkkyyksillä kuin Canon d20,jota pidetään muutoin varsin hyvänä pelinä.Akun kestoa verratessa tulee muistaa,että Dynax D7:ssa on useimmiten Anti-Shake vakaaja päällä ja lcd näyttökin on suuri joten virtaakin kuluu.

Äänestä

Omien kokemusten mukaan:

- 300-500 laakia/lataus, riippuen kelistä. Dynax 7D:n "vakiovarusteisiin" kannattanee hankkia toinenkin akku. Sinänsä huippuhyvä näyttö vie aika rajusti virtaa.

- olen kuvannut tosi paljon ISO 1600 -herkyydellä ja esim. NeatImage pureksii vielä silloin mukisematta ylimääräiset kohinat veks. Asiaa auttaa jos kuvauksessa käytettävä lasitavara on kohtuullisen valovoimaista, ettei valotusajat kasva turhan pitkiksi. Kohinan määrä kun tahtoo lisääntyä millä tahansa kennolla valotusajan kasvaessa sekunteihin.

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastaamaan vaivautuneille. Meni hieman kauan, ennenkuin ehdin perehtymään. Neat Image onkin jo tuttu, olen siivonnut sillä pokkarin kuvia, pyrkivät mokomat kohisemaan häiritsevästi jo iso 200 asetuksella. Laseiksi olen kaavaillut Sigman EX-sarjan laseja, esim 24-70 f:2,8 ja 70-200 f:2,8. Ei taida parempia löytyä, jos ei ota minoltan omia vastaavia, ovat vaan kalliimpia.

    Äänestä

  • peltza kirjoitti:

    Kiitos kaikille vastaamaan vaivautuneille. Meni hieman kauan, ennenkuin ehdin perehtymään. Neat Image onkin jo tuttu, olen siivonnut sillä pokkarin kuvia, pyrkivät mokomat kohisemaan häiritsevästi jo iso 200 asetuksella. Laseiksi olen kaavaillut Sigman EX-sarjan laseja, esim 24-70 f:2,8 ja 70-200 f:2,8. Ei taida parempia löytyä, jos ei ota minoltan omia vastaavia, ovat vaan kalliimpia.

    Ehdoton hankinta (jos ei jo ole) 7D:n kaveriksi on Minoltan oma 50mm vakiolasi, valovoima joko 1,4 tai 1,7. Tuon 1,4 etu verrattuna 1,7 tulee hienosti esille hämärässä kuvanvakaajalla maustettuna, mutta syväterävyys täydellä aukolla on äärettömän hankala hallita. 1,7 on paljon helpompi ja aika lailla edullisempikin. Kuvanlaatu on molemmissa huippuluokkaa, joidenkin mielestä 1,7 jopa aavistuksen parempi. 50 millinen käy 7D:n kanssa myös ihan kohtuullisesta vajaan valon potrettilasista, kunhan ei mee sen kanssa ihan niin nenään kiinni, että nenä alkaa näyttämään enemmän vanhan autopeltisepän kolvilta kuin nenältä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peltza kirjoitti:

Olisi pari ko. laitteeseen liittyvää kyssäriä, joihin ei vastauksia oikein löydy valmistajalta eikä myyjältä.
- akun kestävyys
- suurin käyttökelpoinen herkkyys, jolla kohina vielä pysyy kohtuullisena tai on korjailtavissa kuvat käyttökelpoisiksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu