Eli, tahtoisin tietää, kehräävätkö nämä isot kissat? Jostain olen kuullut, että isojen ja pienten kissojen välillä olisi koon lisäksi sellainen ero, että isot kissat ei osaa kehrätä, ja pienet osaa. Itse olen kyllä eri mieltä, että ero ei suinkaan ole kehräys vaan naukuminen. En kuitenkaan mene takuuseen omista tiedoistani, joten siksi päätinkin kysyä täältä, josko joku viisas ihminen viitsisi valottaa hieman asiaa... :o)
Tiikerit - ja muut isot kissat
Ninja
5838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin tiikerit kehrää. Leijonista en muista, kehräävätkö ne... Ei tietääkseni. "Isojen kisujen" pennut saattavat päästää naukumisääniä, aikuisilta ei taida luonnistua kuin urahtelu ja karjahtelu.
Kiitos tiedosta, nyt voin jatkaa kirjoittelua :o)
Isojen kissojen kurkunpää ei sovellu kehräämiseen. Mikään isoista kissoista ei kehrää.
Tiikerit osaavat kehrätä.
Ainaski luontodokumenttien mukaan ne osaa kehrätä, joten kaitpa yhteenvetona voisi pitää, että kaikki ne isotki osaa.. paitsi meidän kotikissa ei osaa kehrätä ;)