Olen luullut tähän päivään asti että peruskoulun jälkeen pidetty välivuosi laskee pisteitä ja huonontaa mahdollisuuksia päästä seuraavana vuonna oppilaitoksiin? Voisiko joku viisas immeinen kertoa miten on asian laita? Olen tällä hetkellä aloittanut kauppiksessa mutta olisinkin tahtonut lukioon.. ja vaihtoehtoina on ilmeisesti olla joko tyhjänpanttina kauppaoppilaitoksessa ja mennä sinne lukioon ensi yhteishaussa, tai sitten välivuoden, mutta jos välivuosi huonontaa paljon mahdollisuuksia, en missään nimessä sitä tee. Päätökseni on paljon kiinni tästä tiedosta.
Vastaukset 2
- ikinä
kuullut että välivuosi huonontaisi mahiksia.Sanoisin tähän että pöty puhetta. Sinuna kyllä jatkaisin kauppiksessa sen vuoden verran koska eihän sitä koskaan tiedä miten käy ens kerralla yhteyshaussasi. Voit hyväl onnel saada hyväks lukuja lukiossa sit. =)
En usko, että se huonontaisi yhtään mahdollisuuksia. Minun sisareni ovat kaikki pitäneet kahden vuoden välin, ennenkuin ovat lähteneet ammattioppilaitokseen peruskoulun jälkeen, ja kaikki heistä ovat päässeet kerralla. Uskon vahvasti, että niin teen myös minäkin ensivuonna, vaikka takana onkin välivuosia opiskeluista.
Sinun tilanteessasi pitäisin välivuoden, mutta toki, kyllä opiskelu tollaselle alalle toisi tietysti uusia ideoita, ja ehkä myös muuttaa näkökantaasi toiseen suuntaan, niin että keväällä et haluakaan enää pois siitä koulusta. Kuitenkin ehkä joku kokemusrikastyö voisi olla vaihtoehto. Tahdostahan se toki paljon riippuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052930Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss5711839Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö3441464- 861447
- 58963
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E68855- 40777
- 40768
- 48714
- 46704