Välivuosi laskee pisteitä?

Aria

Olen luullut tähän päivään asti että peruskoulun jälkeen pidetty välivuosi laskee pisteitä ja huonontaa mahdollisuuksia päästä seuraavana vuonna oppilaitoksiin? Voisiko joku viisas immeinen kertoa miten on asian laita? Olen tällä hetkellä aloittanut kauppiksessa mutta olisinkin tahtonut lukioon.. ja vaihtoehtoina on ilmeisesti olla joko tyhjänpanttina kauppaoppilaitoksessa ja mennä sinne lukioon ensi yhteishaussa, tai sitten välivuoden, mutta jos välivuosi huonontaa paljon mahdollisuuksia, en missään nimessä sitä tee. Päätökseni on paljon kiinni tästä tiedosta.

2

612

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikinä

      kuullut että välivuosi huonontaisi mahiksia.Sanoisin tähän että pöty puhetta. Sinuna kyllä jatkaisin kauppiksessa sen vuoden verran koska eihän sitä koskaan tiedä miten käy ens kerralla yhteyshaussasi. Voit hyväl onnel saada hyväks lukuja lukiossa sit. =)

    • En usko, että se huonontaisi yhtään mahdollisuuksia. Minun sisareni ovat kaikki pitäneet kahden vuoden välin, ennenkuin ovat lähteneet ammattioppilaitokseen peruskoulun jälkeen, ja kaikki heistä ovat päässeet kerralla. Uskon vahvasti, että niin teen myös minäkin ensivuonna, vaikka takana onkin välivuosia opiskeluista.

      Sinun tilanteessasi pitäisin välivuoden, mutta toki, kyllä opiskelu tollaselle alalle toisi tietysti uusia ideoita, ja ehkä myös muuttaa näkökantaasi toiseen suuntaan, niin että keväällä et haluakaan enää pois siitä koulusta. Kuitenkin ehkä joku kokemusrikastyö voisi olla vaihtoehto. Tahdostahan se toki paljon riippuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe