Välivuosi laskee pisteitä?

Aria

Olen luullut tähän päivään asti että peruskoulun jälkeen pidetty välivuosi laskee pisteitä ja huonontaa mahdollisuuksia päästä seuraavana vuonna oppilaitoksiin? Voisiko joku viisas immeinen kertoa miten on asian laita? Olen tällä hetkellä aloittanut kauppiksessa mutta olisinkin tahtonut lukioon.. ja vaihtoehtoina on ilmeisesti olla joko tyhjänpanttina kauppaoppilaitoksessa ja mennä sinne lukioon ensi yhteishaussa, tai sitten välivuoden, mutta jos välivuosi huonontaa paljon mahdollisuuksia, en missään nimessä sitä tee. Päätökseni on paljon kiinni tästä tiedosta.

2

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikinä

      kuullut että välivuosi huonontaisi mahiksia.Sanoisin tähän että pöty puhetta. Sinuna kyllä jatkaisin kauppiksessa sen vuoden verran koska eihän sitä koskaan tiedä miten käy ens kerralla yhteyshaussasi. Voit hyväl onnel saada hyväks lukuja lukiossa sit. =)

    • En usko, että se huonontaisi yhtään mahdollisuuksia. Minun sisareni ovat kaikki pitäneet kahden vuoden välin, ennenkuin ovat lähteneet ammattioppilaitokseen peruskoulun jälkeen, ja kaikki heistä ovat päässeet kerralla. Uskon vahvasti, että niin teen myös minäkin ensivuonna, vaikka takana onkin välivuosia opiskeluista.

      Sinun tilanteessasi pitäisin välivuoden, mutta toki, kyllä opiskelu tollaselle alalle toisi tietysti uusia ideoita, ja ehkä myös muuttaa näkökantaasi toiseen suuntaan, niin että keväällä et haluakaan enää pois siitä koulusta. Kuitenkin ehkä joku kokemusrikastyö voisi olla vaihtoehto. Tahdostahan se toki paljon riippuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8364
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      471
      7591
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5692
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4752
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4644
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      155
      4439
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4365
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4192
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe