Saakelin Zafiran sähköviat

harmittaa!

Naisihmisenä en autoista paljon ymmärrä, mutta sen tajuan että jos toistuvasti jättää tielle, niin jotain vikaa on. Ajan työmatkani kolme vuotta vanhalla Opel Zafiralla, jonka mittarissa on nyt 103.000km. Auto toimii muuten hyvin, mutta siinä on toistuvasti sähkövikoja jotka jättää tielle. Toukokuussa silloin kun oli oikein sateinen viikko, akun merkkivalo alkoi välähdellä ajaessa. Hetken päästä auto alkoi nykiä ja sammui. Ei käynnistynyt enää, vaikka akussa oli virtaa ja startti pyöri. Se hinattiin korjaamolle ja kunnostettiin. En tiedä mikä vika oli, kun mieheni hoisi korjaamoasiat.

No, eilen sama vika tuli uudelleen. Aivan samat oireet ja auto sammui tien poskeen. Hinaushommiksi meni taas ja korjaamolle.

Ei tässä muuten harmita, mutta auto joutuu olemaan korjauksessa suhteellisen kauan ja sen takia tarvii hankkia sijaisautoja. Miehelläni on 120.000 ajettu Corolla Verso ja siinä ei ole ollut vian vikaa koko aikana. Onko sähköpuoli yleisesti Opelin heikko kohta?

2

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkkk

      meilläpä onkin 5 vuotta vanha 160tkm ajettu zafira, joka ei ole vikoja nähnytkään =)

    • Interaktio

      Viestissäsi on niin paljon ristiriitaisuuksia, että en viitsi edes alkaa luettelemaan...

      Hyvä yritys sinänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      138
      7657
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2938
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      329
      1823
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      269
      1492
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      119
      1301
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1159
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1072
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      976
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      20
      956
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      931
    Aihe