Peräkylien laajakaista myöhästyy jälleen, sillä Cubio ja Nordisk Mobiltelefon saivat päähänsä valittaa nmt 450 -toimilupapäätöksestä. Tämä johtanee siihen että asian setviminen vie oikeudessa ikuisuuden, ja laajakaistaverkon rakentaminen myöhästyy.
Boikottiin vaan moiset roskaoperaattorit.
Boikottiin vaan moiset roskaoperaattorit.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä niitä Cubio ja Nordiskin omistajia nyt varmaan harmittaa kovasti kun meinaat oikein boikotoida. -;)
Kun meitä on tarpeeksi monta eli ei mene Cubio ja Nordisk:in liittymät kaupaksi niin kyllä siellä johdossa mietitään mitä on tullut tehtyä. Joukko voimaa peliin....kele
Meinaatko jotta jos tehdään boikotti ja eikä osteta esim. boikotoidaan uusien autojen ostoa ja/tai ei osteta bensaa niin autojen ja bensan hinnat laskee rutkasti, voi voi sinun joukkovoima ajatuksiasi.
Ei joukko voima ideasi toimi bisnestä tekeviin firmoihin, elleivät firmat saa rahoilleen haluamaansa vähimmäis tuottoa siirtyvät vaikka vinku intiaan pääomilleen tuottoa hakemaan ja saat olla boikotissa niin kauna kuin itse haluat.
Periaatteessa juuri näin. Digita ei ehkä uskalla vielä rakentaa verkkoa, kun toimilupa ei olekaan tällä hetkellä selvä. Syyskuussa 2006 pitäisi jo 1. vaihe verkosta olla valmis! Korkein hallinto-oikeus ei toivottavasti pyörittele asiaa montaa vuotta.
Sen olisi ymmärtänyt, jos Saunalahti olisi valittanut kiistanalaisesta päätöksestä _heti_. Saunalahden ja Digitan välillä päätös tehtiin kuitenkin aika heppoisesti. Ei Saunalahti valitusta tehnyt, Elisan ostamalle Saunalahdelle ei lupaa varmasti annettaisikaan.
Sen sijaan Cubio ja Nordisk Mobiltelefon hävisivät selvemmin kisassa. Niiden CDMA-450 tekniikka on yksinkertaisesti tarkoitukseen huonompi. Tosin jos siitä tulee suositumpi kuin Flash-OFDM:stä, silloin se voisi olla järkevä valinta. Iso CDMA-450 omistajajätti Qualcomm osti jo Flash-OFDM Flarionin pois markkinoilta. Paras ei ikävä kyllä aina voita tekniikoiden taistelussa.
Luonnollisesti Digitalla on TV-verkon ansiosta jo nyt myös valmista runkoverkkoa ja mastot ja kapasiteettia Suomessa rakentaa uusi verkko, mitä ei löydy pikku-Cubiolta ja Suomessa aivan oudolta NMT-firmalta.
Miten tässä käykään, niin toivottavasti asia ratkeaa pian. Nyt olisi Suomella mahdollisuus olla taas edelläkävijä. Kyseessä lienee kuitenkin ensimmäinen koko maan kattava mobiili laajakaistaverkko koko maailmassa.