onko kellään kokemusta varjoaineena käytetyn aineen allergisista reaktioista?olen kaikelle aika allerginen ja pelottaa vähän mennä?
Varjoaine-allergia?
10
11218
Vastaukset
Olin altistunut tietämättäni (ainakin) jodille sydämen varjoainekuvauksen yhteydessä - sain tupla-annoksen, kun ensimmäinen kuvaus epäonnistui.
Seuraava kuvaus (kaksi vuotta myöhemmin) johti anafylaktiseen shokkiin.
Elvytyksen jälkeen heräsin teholla hengityskoneessa, onneksi tahdistimeni auttoi elvytyksessä.
Lääkärit olivat ihmeissään, mutta muutakaan selitystä reaktiolle ei löydetty.
Nyt minulla on adrenaliinikynä, jolla saan (tarvittaessa) ensiavun ambulanssia odoteltaessa, muuten tukehtuisin hetkessä.
Allergiaani testaamaan, kun eivät eettisistä syistä voi alkaa (ihotautilääkärin lausuma).
Juttele asiastasi lääkärin kanssa, jos epäilet altistusta.
Toivottavasti Sinun kohdallasi kaikki sujuu onnellisesti:)- huolestunut num 5
vaimoni oli TT kuvauksessa. seuraavana päivänä alkoi iho punoittaa, nousi pieniä näppylöitö,yleiskunto huononi niin että on nyt sairaalassa keuhko-osastolla, maksa-arvot korkella, virtsa tummaa. vaimoni moniallerginen. onko hänellä ehkä varjoaineallergia, kysyy huolestunut aviomies
- eräs hoitaja
Yleensä moniallergiset saavat reaktion miltei samantien. Kun varjoaine laiteaan suoneen-vaiktus tulee erittäin nopeasti.Nykyisin varjoainessa ei enää käytetä jodia kun teidetään sen olevan allergiaa aiheuttava.Kyseessä voi olla ihan mikä vaan kunnon romahtamien.Varmasti asiaa tutkitaan.
- Eiar
Minulle on tehty varmaan kymmenkunta varjoainetutkimusta ja edelleenkin kuvataan noin puolen vuoden välein. Jodipitoisesta varjoaineesta tulee minulla välittömästi vähän metallinmakua suuhun ja tietenkin lämmöntunnetta etenkin jalkoväliin, mutta vakavinta on muutaman minuutin kuluttua alkava ihon punoitus ja kutina, jonka vuoksi haen aina kuvausta edeltävänä päivänä esilääkityksen. Se on ollut 30 mg kortisonia edellisenä iltana ja pari tuntia ennen kuvausta sekä antihistamiini ennen ja jälkeen kuvauksen. Tällä lääkityksellä olen pärjännyt niin, että punoitusta ei viimeksi tullut kuin hitunen poskiin.
- Anonyymi
Vanha viestiketju, mutta ajankohtainen minulle. Olen jodille allerginen, pahat reaktiot sain aiemmin varjoainetutkimuksessa. Nut olisi sepelvaltimotutkimus edessä jossa käytetään varjoainetta. Etukäteen on määrätty otettavaksi kortisonia. Tehoaako tämä varmasti vai onko tullut kenelläkään reaktiota kortisonista huolimatta? Onko kukaan ollut sepelvaltimotutkimuksessa kortisonisuojassa ja miten on sujunut, tuliko reaktiota?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanha viestiketju, mutta ajankohtainen minulle. Olen jodille allerginen, pahat reaktiot sain aiemmin varjoainetutkimuksessa. Nut olisi sepelvaltimotutkimus edessä jossa käytetään varjoainetta. Etukäteen on määrätty otettavaksi kortisonia. Tehoaako tämä varmasti vai onko tullut kenelläkään reaktiota kortisonista huolimatta? Onko kukaan ollut sepelvaltimotutkimuksessa kortisonisuojassa ja miten on sujunut, tuliko reaktiota?
Vanhoja viestejä mutta omista kokemuksista voin sanoa että ennen varjoainekuvausta annettava estolääke ei toiminut. Vaan yhtä voimakas allergia reaktio tuli, kova ihottuma.
- Anonyymi
Minulle ei tullut ihottumaa, mutta iho kutisee ja normaali kuiva iho on muuttunut rutikuivaksi!! Kohta viikko kulunut. 4x päivässä rasvaa. Eikä sekään meinaa auttaa kutinaan ja kuivuuteen täysin.
Kilpirauhanen syy? En ole allerginen. - Anonyymi
Toistan samaa kuin edelliset, että vanha aloitus, mutta...
Olin tietokonekuvassa, sain varjoainetta. Heti kuvauksen perään ei tullut mitään oireita, mutta seuraavana päivänä tuli urtikariaa ( ihottumaa ) laajalti, rintakehään, selkään, vatsaan. Silmäluomet aivan turvoksissa, samoin kuin kasvot, kutinaa, kihelmöintiä poskissa, huulissa, aivan kuiva iho.
Urtikaria helpotti kahden päivän jälkeen, mutta edelleen kasvot ja silmät turvoksissa, kihelmöintiä ja kutinaa, kasvojen iho aivan kuiva ja punoittaa. Kutinaa myös rintakehässä, selässä, käsivarsissa.
Koskaan ennen ei ole tullut varjoaineesta mitään oireita.
Kuvauksesta on nyt neljä päivää. Histamiinia olen ottanut aamuin illoin.
Kauanko menee, että oireet helpottavat ?- Anonyymi
mulle laitettiin varjoaine tietokonekuvaukseen. N viikon kuluttua alkoi rintakehä ja käsivarret punoittaa ja valtava kutina. Nyt 2 vkoa kuvauksen jälkeen kutina on levinnyt jalkoihin. otan 4 tablettia allergialääkettä/vrk. Olen sairaslomalla , koska kutina hellittää vain hetkeksi.
Työterveyslääkäri sanoi että vaiva voi kestää pitkään.
Kuvauksen tehnyt sairaala oli tietoinen allergioistani, mutta ei kertonut, että varjoaine voi aiheuttaa ongelmia.
- Anonyymi
Minullekin tuli jodi-allergia aivan yllättäen.
Aiemmin ei ole koskaan tullut aineesta mitään, mutta vuosi sitten sain laajan ihottuman kuvausta seuraavana aamuna.
En tiedä, onko sillä mitään yhteyttä allergiaan, kun ennen tuota allergiareaktiota aiheuttanutta kuvausta oli pari kuukautta aiemmin myös kuvaus varjoaineella, ja sillä kerralla varjoaine meni käsivarressa paineella suoraan kudokseen ( suoni puhkesi ) ja koko käsivarsi turposi todella paljon. Sillä kerralla ei kuitenkaan tullut mitään allergiaoireita.
Tuli vain mieleen, että olisiko tuo tapahtuma jotenkin vaikuttanut allergian syntyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k994214- 1473662
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah883435Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1261697
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140