Myönnetään, tässä ollaan vasta hahmottelemassa uuden harrastuksen vaatimaa rahamäärää. Mutta mutta, siitähän se on aina lähdettävä. Kustannusten kartoitus ja kauppaan mars mars!!
Elikkäs: Bavaria 30 65 keur, pitoaika 5 – 10 vuotta. Paljonkohan siihen uppoaa rahaa tuona aikana per vuosi?
Asiantuntevia esitelmiä odotellen,
Sepe susi
Elikkäs: Bavaria 30 65 keur, pitoaika 5 – 10 vuotta. Paljonkohan siihen uppoaa rahaa tuona aikana per vuosi?
Asiantuntevia esitelmiä odotellen,
Sepe susi
Vastaukset 23
Vanhimmat
..sinulla tuskin on varaa siihen. Jo pääoman korot muodostavat melkoisen siivun, joskin jälleenmyyntiarvo veneissä on melkoisen hyvä. Bavariassakin.
Omat kustannukseni ovat jotakuinkin seuraavat:
-venepaikka 150,-
-nosto 100,-
-lasku 100,-
-syyshuolto 200,-
-kevätpuleeraus 200,-
-jatkuvaa parantamista xx ,-
-purjeita maun mukaan xx ,-
-sekalaista sälää, karttoja, satamakirjoja, leluja... en edes laske
-en laske myöskään omaa työtä, omaa aikaa, kilometrikuluja.. tänäänkin ajelin kesken työpäivän venepaikalle varmistamaan aluksen hyvinvointia, tuuli kun on melkoinen ja arvelin paikkanaapureiden jo tulleen reissulta..
-veneseuran maksu, oma ja puolisko 80,-
-talkoot seuralle...
Polttoaine on toistaiseksi ainoa, joka ei juuri kukkaroa rasita, joskin ensi keväänä litrahinta lienee jo 1,50?
-pimeä, kuiva varastotila purjeiden, patjastojen ym talvisäilytykseen
-venepukki ja peiteteltta... tai suuliosake
ym
ym
Elämä on!
830 euroa??? Eihän sillä pääse perhe edes viikoksi Turkkiin??
Ei se sit kai niin kallista ookaan. Pääomakulut ainoot merkittävät.
Aiheesta oli arvioita tällä palstalla vähän aikaa sitten, 35-40 jalkaisten osalta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=667&posting=22000000009545570
...ihme kommentti tuo P.Aukisen viestin aloitus. Kuka kumma ei kuluja selvitä jos on jotain hankkimassa?
Viestini aloitus oli nk. elämän totuuksia. Uusia Bavarioita kai harva ostelee viimeisillään? Palkansaajallekin vene-eurot ovat yleensä niitä veroasteikon yläpään euroja? Niitä "ylimääräisiä".
Ja toivottavasti mahdollisimman harva aloittaa näinkin vaativan harrastuksen noin kevyeltä pohjalta. Välttävien veneilytaitojen hankinnassa kulurakenne tulee yleensä pakostakin selväksi.
Omia kustannuksia en edes kirjaa, en näe siihen erityisempää syytä. Paljon rahanreikiä jäi poiskin, vakuutuksetkin ovat siellä perheen könttälaskussa muiden mukana. Merivedessä kun venettäni pidän, pohjankin puhdistan ja vahaan kerran, pari, kesän aikana. Enemmänkin syksyn helpottamiseksi, kuin viimeisen solmun osan metsästämiseksi tosin.
Elämänfilosofiaani ei kertakaikkiaan sovi, että lokikirjan lehdille kirjattaisiin kustannuksia. Ilmeisesti veneetön Joe ei tätä ehkä voi ymmärtää:)
http://www.shipman28.nu
Tässä on pienen budjetin vene, joka on silti täysverinen pursi. Näitä saa alle 20 000 eurolla.
" Viestini aloitus oli nk. elämän totuuksia. Uusia Bavarioita kai harva ostelee viimeisillään? Palkansaajallekin vene-eurot ovat yleensä niitä veroasteikon yläpään euroja? Niitä "ylimääräisiä". "
???
Voi hyvänen aika mitä kukkua, vaikkakin tottahan on että ympäristön paineen johdosta näinhän sen pitäisi mennä; ensin auto, asunto ja lapset, vasta sitten on luvallista ostaa vene.
No, onhan meitä oman tien kulkijoitakin kai muutama muukin..
Poikkeuksia toki on, mutta valtaosalla ainakin seuramme jäsenistä se menee kuvailemallani tavalla.
Harmikseni löytyy myös niitä, joille vene ei tunnu merkitsevän mitään, onpahan sellainenkin hankittu meille p.aukisille malliksi. Kasvava ryhmä muuten.
Ilman sosiaalisen ympäristön paineita, ihan käytännön vuoksi on mielestäni tavattoman mukavaa omistaa talo, jossa voi asua, ja säilyttää veneen varusteet. Lapsetkin ovat mukavia, joskin varttuvat yllättävän nopeasti, oivallisia gasteja muuten. Ilman autoakin veneily olisi käytännössä mahdotonta, sen verran etäällä rannasta asustelen.
Asialleen vihkiytynyt fanaatikko tuskin hankkisi ensiveneekseen Bavariaa...? Vai.. :)
P.Aukinen, ei oteta tätä turhan vakavasti...ihmisiä on vaan niin monenlaisia, toiset laskee, toiset ei. Aika moni miljonääri on kitupiikkejä parhaasta päästä, ei se ole aina varoista kiinni.
Itse olen mukana kimppaveneessä ja siinä ymmärrettävästä syystä lasketaan rahoja aika tarkkaan. Nyt kun olen itsekin miettimässä ikioman ja isomman veneen hankkimista, olen pyrkinyt arvioimaan venekuluja. Ei siksi ettei veneenpitoon olisi varaa, vaan arvioidakseni esim. veneen vuokraamista toisena vaihtoehtona. Kesälomareissun pari viikkoa plus 3-4 viikonlopun vuokraaminen alkaa olla kynnysraja oman veneen omistamiselle, kun ottaa huomioon pääomakulut. 150 keur venettä kannattaa yllätys yllätys vuokrata aika paljon ennenkuin sellaisen ostaa.
Jos oman veneen hommaan, en sen jälkeen tarkkaa kirjanpitoa jaksa varmasti tehdä. Rahaa menee se mikä menee, mutta ennen investointia laskelmia on mielestäni syytä tehdä..."vaihtoehtoiskustannus" vai mitäs ne talousteoriat aiheesta sanovatkaan.
Jos aiottte aloittaa bavaria 30:sellä niin tuskin tarvii silloin enää miettiä muita kuluja.. :) Meinaan vaan et sen hintaluokan veneen ostajalla on tuskin enää kuluista kiinni.. =)
Kulut riippuvat monesta seikasta, mutta jotain heittoja voi aina antaa.
Venettä tuskin saat purjehduskuntoisena Suomeen 65 k€:lla. Perushinnan päälle tulee kuljetus, pukki, pressu, pohjan maalaus, toimituskulut, katsastusvarusteet, lämppäri muut lisävarusteet, mahdollisesti lisää purjeita jne. Todennäköinen kokonaiskulu 70-80 k€.
Kun harrastus on uusi vakuutuksessa ei bonuksia liene. Puhumalla voinee saada 20-30% alkubonukset, mutta vakuutusmaksu on kuitenkin ~1000 € vuodessa. Kannattaa myös varautua siihen, että jossain vaiheessa käy vahinko, jolloin menee omavastuu ja bonukset. Laituri- ja talvipaikka pääkaupunkiseudulla ~400 €.
5-10 vuoden pidolla ei mitään varusteita (paitsi hätäraketit) tarvitse iän puolesta uusia. Varmasti jotain kuitenkin hajoaa. Varusteet ovat melko kalliita, joten satoja euroja saattaa helposti mennä vuosittain.
Myydessäsi veneet saat ehkä sen OVH-hinnan eli alle 60 k€. Varusteet ja kuljetukset jäänee omaan piikkiin samoin tietysti korkokulut. Vaikka veneet euromääräisesti pitävätkin hyvin hintansa, on väliraha uuteen vastaavaan melkoinen.
Tuosta ja muiden viesteistä voinet sitten varautua ~2000 € vuosikuluihin. Jos pidät venettä pidempään , pitää huomioida myös purjeiden, moottorin, elektroniikan ja purjehdusvarustuksen uusimiset/korjaukset, jolloin vuosikulut ovatkin jo hyvinkin ~4000 €.
Edelläolevat summat olettavat, että olet melko omatoiminen. Jos jätät nostot, laskut, pesut, vahaukset ja huollot täysin muiden tehtäväksi tullee tästä 1000-2000 € lisäkulu.
...meinaan vain, että minä ajan vastaavilla, siis n. 4000 euron vuosikuluilla liukuvaa matkavenettäni yli 120h/1500mpk vuodessa (oman, varsin tarkan kirjanpitoni mukaan). Ja siinä ovat mukana KAIKKI kulut, myös vuosien aikana tehdyt uudistus/parannustyöt (mm. tutka ja uudet kuomut). Kyllä kai purkkarilla pitäisi alle sen päästä...
Se riippuu ihan ihmisestä. On olemassa niitä ns. "fendarinkiillottajia" jotka varmasti saavatkin menemään sen 4000eur vuodessa 30 jalkaiseen paattiin. Tarkoitan sitä että eihän sitä myrkkyväriä tarvitse ihan joka vuosi vedellä...eikä sitä teak-kantta voidella. Tilanteen mukaan itse arvioiden huollon tarpeen pärjää huomattavasti pienemmillä sijoituksilla per vuosi. Tämä ei tarkoita sitä että ei pitäisi veneestään huolta. Tietysti jos on pätäkkää niin mikäs siinä...suu makiaks vaan. Voihan sen autonkin vahata joka viikko. Se sentään huolimattomasti hoidettuna ruostuu...
Jos luit tarkasti huomasit, että kuluista puolet tulee harvoin tehtävien hankintojen jyvityksestä jokaiselle vuodelle. Sinullakin mennee se ~25 k€ asennus arvoinen dieselkone vaihtoon 10-20 vuoden välein, josta siis tulee 1500-3000 € vuodessa lisäkulua, joka helposti unohtuu ennen koneen uusimista.
Jos muistan veneesi oikein, se on myös selkeästi pienempi ja halvempi kuin upouusi Bavaria 30. Eroa tulee vakuutusmaksuissa ehkä 500 € vuodessa, varsinkin, jos sinulla on hyvät bonukset.
Paljonko on polttoainekulusi vuodessa? Lähes kaikki muut vuosittaiset kuluthan ovat purjeveneessä vähintään yhtä suuret.
Veneenä n. 30 jalkainen 70-luvulta, 3 kauden kulut on ollut reilut 20 teur. Veneeseen on tosin tuohon rahaan uusittu vanhat purjeet, lämppäri, navigointielektroniikka (loki, tuuli, kaiku, sähkökompassi, karttaplotteri), patjat ja vanhaa kömpelöä heloitusta.
Tankkaan vuodessa reilut 2000 litraa (keskikulutus siinä 1,4 litraa mailille), joten kulut menevät sen mukaan (eivät muuten ole mielenrauhaani pahemmin järkyttäneet, vaikka joku toista epäili). En nyt ihan olisi sitä mieltä, että moottoria tarvitsee 20 vuoden välein kokonaan vaihtaa, ellei sitä onnistu tohelouttaan tai huonolla onnella rikkomaan. Itse uskon (vielä tänään :)) että oman koneeni täyttäessä 20 vuotta siitä saa vielä peruskunnostuksella käypäisen seuraaville 10 vuodelle. Mutta kokonaan toinen asia on, että moottori on oikeastaan pääomakulun luonteinen eikä operatiivinen kulu.
Vakuutusmaksuissa eroa tulee varmaankin; toisaalta minunkin kuluissani on mukana ehkä n. 5000 euron edestä isoja hankintoja.
Veneen kuluja ovat:
Venevakuutus veneen arvosta ja vakuutustasosta riippuen. Pari sataa euroa? Kevään ja syksyn nostot pari sataa euroa, talvisäilytys nollasta (omalla pihalla) eurosta viiteen sataan (sisällä lämpimässä), moottorihuolto pari sataa, venepaikka 100-500, seuran jäsenyys kymppejä, tukikohtamaksu viiskymppiä?, katsastusmaksu, uusittavat varusteet: hätäraketit ja soihdut, erikseen katsastettavien varusteiden katsatusmaksut: sammuttimet, kaasut, pelastuslautta, paukkuliivit.
Veneen ostohinnan päälle voit laskea katsastusvarusteet, netistä löytyy lista. Kymmenessä vuodessa kuluu yksi purjekerta, pitkässä matkapurjehduksessa tietysti nopeammin. Ja asumiseen veneessä astioita ja muita mukavuusvarusteita. Kaikki tämä on kuluvaa tavaraa, poistot vaikka 10%/vuosi on alakanttiin. Polttoainetta kuluu myös ja kaasua. Maaleja ja lakkoja. Huoltokemikaaleja. Purjehdus on myös totaalinen harrastus, se vie kaiken vapaa-ajan ja vähän työajastakin, jos totta puhutaan.
Siis ehkä veneen hankintahinta + 10% kertakuluna ja 3000 €/vuosi. Kymmenen vuoden kuluttua voi laskea saavansa hankintahinnan -10% ? takaisin.
Että tervetuloa uuden edullisen harrastuksen pariin. Purjehtimaan ehtii vuodessa pari viikkoa ja muutaman viikonlopun, noin keskimäärin pitemmän päälle.
Kaksi 5 € tuoppia päivässä tekee 3650€/vuosi. Mulla 30 jalkanen pursi. Eikä mene vuodessa millään noin paljon.
KYLLÄ ON PURJEHDUS KALLISTA!!! Vai pitäskö vaihtaa tuohon kaljaan. En taida.
"Purjehtimaan ehtii vuodessa pari viikkoa ja muutaman viikonlopun, noin keskimäärin pitemmän päälle."
Eiköhän tuo ole asenteesta kiinni, purjehduskausi on 6 kuukauden mittainen huhtikuun loppupuolesta lokakuun loppuun. Ainakin täällä etelä-suomessa.
Mamman kanssa viinilasin kaatumista pelkäävät karavaanarit ei varmasti ole asiasta samaa mieltä, mutta turhia tuollaiset yleistykset.
Itse ainakin nautin suunnattomasti näistä tulevista syystuulista, ilmakin on raikasta hengittää.
"Det finns inte dåliga väder, det finns bara dåliga kläder."
Heips!
Minä en ehdi vesille jostain syystä enempää. Yhden Lapin reissun ehdin tehdä vuosittain. Ja yhden etelän, välimeren tai canarian matkan. Ja huolto- ja rakenteluhommiin menee myös paljon aikaa. Työ ottaa yli 200 päivää vuodessa, ja työmatkat 3 h päivässä. Iltaisin käyn joskus ystävien kanssa pikku purjehduslenkillä. Vanhan omakotitalon ylläpitoremontteihin 1000 tuntia vuodessa? Mutta vain purjehdus on välttämätöntä...
Nyt kyllä logiikka ontuu ja pahasti! Ensin täällä palstalla morkataan Bavariaa, kuinka se on halvin ja huonoin... Seuraavaksi tuleekin kommenttia, että jos sinulla on varaa halvimpaan Bavariaan, oletkin yhtäkkiä niin rikas, ettei kuluilla olekaan enää mitään väliä????
Kiitos kuitenkin kaikille vastanneille, asiaa on tullut paljon eikä yhtä ainutta Bavariaa morkkaavaa lausuntoa. Tämä taitaakin olla yksi asiallisimmista keskusteluista, mitä tällä palstalla käydään.
Tosin kustannusarviot ilman pääomakuluja eroavat toisistaan huomattavan paljon, tonnista neljään!? Ainakin minulle sillä on erittäinkin suuri merkitys, kumpaan päähän todelliset menot sijoittuvat.
Eli kyseessä olikin Bavaria-keskustelunaloitus, joka tässä tapauksessa ei kuitenkaan lähtenyt käyntiin, vaan jatkuikin ns. asialliselta pohjalta. Nyt huomasit sen ja yrität nostaa Bavariakysymyksen väkisin pintaan. Halvat huvit sulla.
Hyvä Sepe
kysymyksesi on siinä mielessä itsellenikin ajankohtainen, että pari vuotta sitten päätin ostaa oman perheveneen ja lopettaa 20 vuotisen purjehduspummina olemisen. Kuluja on tullut laskettua ja kirjattua, osa jäänyt varmasti kirjaamattakin.
Muutaman kimppaveneprojektin perustamisvaiheessa on tullut saman kysymyksen eteen, mitä homma tulee maksamaan per vuosi.
En ala tässä kaikkia kulueriä listaamaan, koska sen ovat jo muutamat vastaajat ansiokkaasti tehneet ja ovat listoineen varmasti oikeilla linjoilla. 35-40 jalkaisen veneen vuosikäyttökulut arvioitiin takavuosina 10 000 mk eli jos käytän raakaa arviota nykyrahassa, kulut ovat 1700-2000 euroa. Nämä ovat kuluja, joista ei edes kimpassa pysty väittelemään kun ovat pakollisia. Veneen pituudella ei ole niihin merkittävää vaikutusta.
Mikä on sitten vaikeampi laskea ja arvioida, on veneen varusteluun liittyvät kulut. Esim. kuinka usein haluat uusia kartat, on täysin omasta veneilyn turvallisuusfilosofiastasi kiinni näin hienosti sanottuna. Selvää on myös se, että mitään väriplottereita ei tuohon n. 2 tuhanteen euroon ostella. Tämmöiset hankinnat voit tietysti laskeä myös pääomapanostukseksi mutta rahaa siihenkin menee.
Ehdotan, että ensimmäiset 5 vuotta varaudut n. 2000 euron kuluihin ja siten, että se rahasumma on talven aikana säästetty ja aina maaliskuun lopussa tilillä käytettävissä, koska kuten tiedämme, harrastus painottuu pahasti kesäkuukausiin ;-).
No jotka eivät rahojaan laske ja pidä kulujaan pienenä eivät 'jostain' syystä osta uutta venettä :-)
Kuten moni totesi nyrkkisääntö on, että uuteen veneeseen pitää laittaa +10% varustukseen.
Jälleenmyyntihintaa voit diskontata miettimällä, paljonko olet nyt valmis maksamaan 10v veneestä. Vene koot tosin ovat kasvamaanpäin, joten 30' on 10v ehkä vähän pieni myytävä.
Itse ostin 34' 6v sitten, nyt halutuin koko on 37'.
Vene ei kuitenkaan ole sijoitus, joten tarkan pääoman tuoton/tappion laskeminen ei mielestäni ole olennaista. Rahan on kiinni ko. veneessä ja lainan maksut menevät pankkiin riippumatta veneen kulloista arvosta.
Jos taas ajattelet rahoitusta, jossa lainalle lasketaan jäännöserä esim. 10v päähän ja veneen silloisella arvolla loppulaina pitäisi maksaa pois, niin mielestäni tuo on liian riskialtista.