"Asumismenot jaetaan asumistukeen ja opintotuen asumislisään oikeutettujen kesken pääsääntöisesti asukasluvun mukaan. Asumistukiruokakunnan osuus asumismenoista saadaan jakamalla koko asunnon asumismenot asukkaiden lukumäärällä ja kertomalla jakolaskun tulos asumistukiruokakunnan jäsenmäärällä. Vastaavasti lasketaan ruokakunnan käytössä olevan asunnon osan pinta-ala."
Tarkoittaakos tämä nyt sitä, että jos poikaystäväni saa asumislisää niin minä saan vähemmän asumistukea, koska asumismenot jaetaan puoliksi!?!
Tarkoittaakos tämä nyt sitä, että jos poikaystäväni saa asumislisää niin minä saan vähemmän asumistukea, koska asumismenot jaetaan puoliksi!?!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos asutte kahdestaan vuokralla ja poikaystäväsi on opiskelija ja sinä et, hän saa omaan puolikkaaseensa vuokrasta asumislisää ja sinä omaan puolikkaaseesi asumistukea.
Kyllä niin juuri se menee. Eli saatte molemmat tukea 50%:iin vuokrasta. Ota huomioon, että poikaystäväsi tulot vaikuttavat asumistukeesi, koska elätte avoliitossa. Muistaakseni ilman vaikutusta asumistukeen saatte tienata reilu 500e/kk, tarkista kuitenkin kelasta/kelan sivuilta. Samoin sinun tulosi vaikuttavat avoparisi asumislisään. Ja jos sossuun menette niin tulonne ovat yhteisiä, samoin menonne.
"Kyllä pystyt itse tekemään laskelman asumistuen määrästä. Ruokakunnan koko on tässä tilanteessa 1 henkilöä ja asuntotiedoissa käytössä on osa asunto. Todennäköisesti asumistuen määrä on pienempi kuin koko vuokran kanssa, mutta tilanne riippuu kokonaisuudesta eli myös kaikista asunnon muista tiedoista."
Tehdessäni tätä laskelmaa tuli mieleen, että pitäisikö minun puolittaa esim. vuokra mikä olisi 400 € niin, että laskuriin laittaisin sen määräksi 200€. Vai kuuluuko vuokran, veden ja sähkön hinnat pistää "kokonaisina"?
pitäisikö vuokra puolittaa laskurille itse, mutta kun kokeilin sitä molemmilla vaihtoehdoilla (200€ ja 400€), huomasin että se antoi eroksi vain 23€/kk. En tiedä miksi, mutta eipä se paljoa siis vaikuttanut, antoi asumistuen määräksi itse arvioimillani luvuilla n. 170€/kk.
Kirjoitit:
"Ota huomioon, että poikaystäväsi tulot vaikuttavat asumistukeesi, koska elätte avoliitossa."
Opiskelevan avopuolison tulot eivät vaikuta asumistukea hakevan/saavan puolison tukeen (Kelan sivuilta):
"Asumistuen määrään vaikuttavat ruokakuntaan kuuluvien henkilöiden lähes kaikki säännölliset tulot."
Koska opintotuen asumislisää saava ei kuulu muiden asukkien kanssa samaan ruokakuntaan, ei hänen tulojaankaan lasketa ruokakunnan tuloiksi avoliitosta huolimatta.
Lisäksi kirjoitit:
"Muistaakseni ilman vaikutusta asumistukeen saatte tienata reilu 500e/kk..."
Tuloraja yhdelle henkilölle on 510€/kk (pätee tässä tapauksessa)ja kahden hengen ruokakunnalle se olisi 525-585€/kk riippuen asuinkunnasta.
Loput osat kirjoituksestasi olivat täysin oikein.
että, kun ei tee tuota ns. puplitusta niin asumistukeni olisi vain n. 154€. Ja puolitettuna 170€!! Eipä tuo minua silti haittaa:D
Tuo johtuu siitä että asumislisän enimmäismäärä on se 170 (vähän päälle) euroa kuussa. Eli asumismenot huomioidaan 215 euroon asti, ja niistä saa sen 80 %. Ymmärsitkö?
lukea koko viestiketju ennen vastaamista. Eihän tuossa koko jutussa ollut kyse asumislisästä... Sotket vaan asioita.
Hups! Luin kyllä koko ketjun, mutta en oikein jaksanut ajatella enää lukemaani... Sori jos sekoitin!
Lasket asumistukesi Kelan laskurilla oikein, kun laitat vuokrasta puolet eli oman osuutesi ja ruksitat osa-asunnon. Poikaystäväsi tulot ja omaisuus ei vaikuta asumistukeesi, koska hän ei kuulu kanssasi samaan ruokakuntaan.