Pleikkapelien kopioiminen

Miten onnistuu? Mikä tiedostoformaatti pitää valita poltto-ohjelmasta? Jotain erityiskikkoja / temppuja? Tartteeko jonkun erillisen ohjelman?
3411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pleikkapelin kopioiminen ITSELLE VARMUUSKOPIOKSI onnistuu ihan tavallisella varustuksella, polttaja ja esim nero tai clonecd-ohjelma. Tai muu. Pitää valita copy disc-at-once ja ISO9660 tms. Toisaalta pelit eivät käynnisty pleikkarissa, koska alkuperäisessä, prässätyssä levyssä on *jotain*, mitä ei polttamalla pysty levyyn saamaan. Ei millään asemalla. Pleikkaan tarvii siis käynnistyksen eston ohitussysteemin, jota myös MOD-piiriksi kutsutaan. Lisää englanniksi: www.cdrfaq.org

Äänestä
  • Minulla on Nero 5.jotain ja pleikassa on kyllä MOD-piiri.. Lähinnä sitä tässä vaan pohdiskelin, että mikä cd-tyyppi (data, audio, mixed, viedo ja mitä niitä nyt onkaan..) Pistin datana menemään yhden ja se ei toimi ainakaan mun pleikassa, vaikka poltto meni ok. Mikä on ISO9660??

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Minulla on Nero 5.jotain ja pleikassa on kyllä MOD-piiri.. Lähinnä sitä tässä vaan pohdiskelin, että mikä cd-tyyppi (data, audio, mixed, viedo ja mitä niitä nyt onkaan..) Pistin datana menemään yhden ja se ei toimi ainakaan mun pleikassa, vaikka poltto meni ok. Mikä on ISO9660??

    Ite oon tehny nerolla ja valinnu sieltä cd-copy (sieltä missä on data, audio, miksed...). Sitte tossa uudemmassa nerossa kandee ->lukuasetukset->pakota raaka luku-> kirjoita korjaamattomana. Ei se ISO9660 tainnut tähän liittyäkään... clonecd on hyvä ohjelma, koska se tekee "täydellisen" kopion levystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Miten onnistuu? Mikä tiedostoformaatti pitää valita poltto-ohjelmasta? Jotain erityiskikkoja / temppuja? Tartteeko jonkun erillisen ohjelman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu