Nyt se on sitten koettu: Kiintolevy hajosi käynnistyksessä. Olen pelännyt tuota jo muutaman vuoden, että milloinkahan napsahtaa meikäläisen kohalle. No, tänäänhän se.
Jos nyt jotain postitiivista täytyy kaivaa, sanottakoon, että hajonnella kovolla ei ollut mitään arvokasta, tödokumentteja tai muuta, joka olisi aiheuttanut harmistusta.
Joutuu vain raottamaan kukkaroa uudelle kovolle. Saako n 50€ laadukasta kovalevyä? Minulle riittäisi 40 GB mainiosti!
Jos nyt jotain postitiivista täytyy kaivaa, sanottakoon, että hajonnella kovolla ei ollut mitään arvokasta, tödokumentteja tai muuta, joka olisi aiheuttanut harmistusta.
Joutuu vain raottamaan kukkaroa uudelle kovolle. Saako n 50€ laadukasta kovalevyä? Minulle riittäisi 40 GB mainiosti!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sattuiko olemaan Maxtorin tuote?
Kiintolevy oli vanhasta koneesta. 6.4 GB IBM. Aikaleima on NOV/98.
Siinä mielessä aika luotettavasti toiminut. Kovo ja kone ollut jokapäiviäisessä käytössä. Nyt viimeiset 3 viikkoa ollut päällä n. 15 h per päivä. Se näköjään riitti IBM:lle :-(
Nyt ois kai uuden kovon paikka?
Kyllä luulisin 50€ jonkilaisen levyn löytyvän mutta ne taitaa pienimmätkin olla jo jotain 40-60gt, eli voisin melkein väittää että koneesi ei tunnista ilman biossin päivitystä noin isoa levyä
saattaapi olla juuri kuten yllä sanottu ettei välttämättä koneesi tunnista enää oikein isoja kovalevyjä, no luulen että saa vielä vaikka tota 40 gigan levyjä. Jos kuitenkin tuntuu että pärjäät sillä vanhallakin koneella, mitä sitä suotta koko konetta uusimaan. noita kovalevyjä pystynee niillä jumppereilla rajoittamaan että 32 gigaa käytettävissä
http://www.mikrobitti.fi/nettijatkot/2005/06/kiintolevyt/
Testissä kovot, westerniä suosittelen!
Niin, testissä SARJA-ata levyt, kokoa noin 160G ja hinnat reilusti yli 100 euroa. No, yksi taisi olla hieman alle.
Levyt eivät vastaa milläänmuotoa alkuperäisen kysyjän tarpeeseen.
Jos tälle linjalle lähdetään, suosittelen 15000 kierrosta/s SCSI levyjä, onhan ne vähän kalliita (200 euroa) ja vaativat ohjainkortin (200 euroa) mutta on nopeita.