Mikä lie vikana kun 9000i:ssä (1989, 338tkm) rupeaa ratti tärisemään keveästi yli 130km/h. Vanteiden pitäisi olla suorat (Fondmetalit) ja renkaat aivan uudet eli tasapainotus on kunnossa. Tärinä ilmenee niin veto päällä kuin vapaallakin. Renkaat olen kierrättänyt ilman muutosta. Eipä tuo niin suuri vaiva ole Suomen rajoituksilla mutta kuitenkin :(
Tärinävaivoja
Aero
121059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Luulenpa että tärinä johtuu kuluneista sisemmistä vetonivelistä. Korjaus voisi olla esim. oikeanpuolen nivel vasemmalle puolelle ja päin vastoin. nimimerkillä kokemusta on.
omien kokemusten mukaan tulla vain veto päällä. Kyllä vieläkin vaan ihmettelisin renkaita. Ja ysitonnarissa ei onnistu kuppien vaihto ristiin!
....mielestä. Oli vanhassa satkussa nimittäin samankal-
taista vikaa, mutta vain veto päällä. Tämänlaiset tärinät
tuntuvat olevan käytetyissä yllättävän yleisiä, sillä
joka toinen koeajamani auto (Saabeja ja Audeja)
viime aikoina on täristänyt...
Moro,
Itselläni sama riesa uusilla kesärenkailla. Talvigummeilla ei ongelmaa esiintynyt joten renkaissa luulisi vian olevan. Koko rengassatsi tasapainotettiin "nollille", eli koneen mukaan heittoa ei pitäisi olla. Itseäni ainakin epäilyttää tasapainotus, sehän tehdään käsitääkseni noin 80 km/h nopeudella. Ja vaikka teoriassa rengas olisi siinä nopedessa tasapainossa, niin jollakin toisella nopeudella hyvinkin pieni (sellainen, jota koneella ei saa mitattua) tasapaino saa resonanssitaajudelle sattuessaan aikaan tutinaa. Tämä on vain arvailua mutta muutakaan vikaa en keksi koska talvirenkailla auto meni tasaisesti. Sellainen tasapainotuskone olisikin hyvä mikä mittaisi heitot kaikilla nopeuksilla...
...on ollut meikäläiselläkin. Molemmat (sekä kesä, että talvi) renkaat ovat Nokian ja molemmissa on Saabin Seven Spoke renkaat. On tasapainotettu ja aurauskulmia säädetty, sekä vaihdettu sisempien vetarien kupit. Nyt on vielä yksi juttu, jota en ole kokeillut, nimittäin tasapainon asettaminen oikeaan etuakseliin.
NG900:ssa ja 9-3:ssa oikea etuakseli on pidempi kuin vasen. Saabilta saa oikeaan etuakseliin tasapainon, jonka pitäisi ehkäistä etuakselin resonaatiota ja täten ratin vibrausta. Tuollainen tasapaino asennetaan autooni huomenna. Saa nähdä, mitkä ovat vaikutukset.
Itse olen perfektionisti, mitä tulee omaan autooni, eli ratti ei saa vibrata millään nopeudella. Toki ohjaustuntuman pitää silti säilyä, jottei autosta tule mitään Volvo S60:n kaltaista ohjaustunnotonta ajokkia.
Voisikohan renkaan rungossa olla pystyheittoa ? Itselläni oli kerran Goodyearin renkaat,joita ei saatu tärinättömiksi mitenkään lukuisista yrityksistä huolimatta. Rengasmerkki vaihtui toiseen ja tärinä lakkasi. Rengas voi myös kiertyä vanteeseen nähden, jolloin juuri tasapainotettu rengas alkaa täristämään. Näin voi käydä, kun renkaan asentaja laittaa liikaa liukastetta pannessaan uutta rengasta vanteen päälle. Helppo keino todeta tämä on vetää liituviiva vanteesta renkaaseen ja käydä vedättämässä pari kovempaa kiihdytystä. Jos liikkui niin rengas pois vanteelta ja asetonilla vanne ja rengas puhtaaksi rasvasta ja uudelleen vanteelle. Jos vaiva uusii niin renkaat menee uusiksi.
Mainitsemasi asia on myös yksi mahdollinen tärinän aiheuttaja.
Omassa autossa oli aikanaan Good Yearit, ja ne teki juuri tuollaista ravistusliikettä. No auto meni huoltoon Laakkoselle, jossa autoon heitettiin alle luovutushuollossa olleen 9-5:n renkaat. Töiden vastaanottaja oli tällöin käynyt koeajamassa autoani ja kertoi, että se oli mennyt "kuin juna". Sen jälkeen ostin autooni Nokian renkaat, ja ne ovatkin olleet melko hyvät.
Eli jos mitenkään on mahdollista, niin kannattaa ihmeessä kokeilla jonkun toisen Saabin renkaita omaan autoon ja katsoa, miten auto käyttäytyy sen jälkeen. Jos kaikki on ok, niin sitten omissa renkaissa/vanteissa on "jotain mätää".
Madallussarja ja vakioiskarit on hyvä keino saada auto loputtomasti täryyttämään.
mitkä madallusjouset hommaa, eli toimiiko madallusjousisatsi vakioiskareiden kanssa. Esim. oman H&R:n madallusjousisatsin mukana tuli neljä kappaletta moottorityynyjä, jotka asetetaan moottorin takakiinnityksen alle niin, että moottorin painopiste muuttuu hieman. Tämä mahdollistaa sen, että vetonivelet pysyvät entisessä asennossaan.
Jos näitä moottorityynyjä ei olisi, paino kertyisi enemmän vetonivelten päälle, jotka muuttaisivat kulmaansa normaalista poikkeavaksi -> varma täristys.
Minkä takia kulman muutos aiheuttaa tärinää. Vetonivelissä on booreissansa liikkumavaraa.
tarkoitin lähinnä että vakioiskari ei jaksa vaimentaa jousivoimia.
Ks. otsikko.
Sopiva madallussatsi okein tehty asennus ei mitään tärinöitä aiheita. Jos panostaa johonkin biltema tms skeidaan niin varmasti mutta laatuosat vaan parantaa ajettavuutta, ilman että mukavuus pahemmin kärsii. Riippuu toki myös autosta.