Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Syksyn saapuessa

Sain sen verran aiheetonta kritiikkiä ja negatiivistä palautetta, että ette taida saada seuraava tarinaa nautittavaksenne.

Syyttäkää itseänne!
53551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Otsikko taisikin kertoa jo kaiken oleellisen!

Äänestä

Eiköhän me selvitä tästäkin kriisistä vaikkei sun juttujas saataiskaan vastaisuudessa lukea.

Jos ei arvon kirjoittaja kestä pientä (tai suurtakaan) kritiikkiä yleisön taholta, niin taitaa sitten tosiaankin parempi olla kirjoittelematta juttujaan yleisille foorumeille.

Joku toinen voisi tietysti yrittää viisastua ja poimia kritiikin joukosta ne (yleensä) harvat asialliset palautehelmet ja sen jälkeen suorittaa hieman itsetutkiskelua ja miettiä olisiko tosissaan mahdollista, että jotkin niistä sisältävät ihan asiaa ja tämän perusteella sitten hioa tekstejään vastaisuudessa enemmän ennen julkaisua. Niistä pelkistä: 'haista paska' -kommenteista ei yleensä kannata välittää.

Jos taas kaatuu heti ensimmäisen vastatuulen puhallukseen, niin voidaan oikeutetusti sanoa, että motivaatio oli liian heikko ja parempi olikin että lopetit. Kritiikkiä nimittäin tässä maailmassa joudut kestämään, vaikka olisit miten loistava ja/tai suosittu alallasi. Kaikki eivät nimittäin pidä kaikista/kaikesta, eikä heidän kyllä tarvitsekaan. Et varmaan itsekään pidä kaikista lukemistasi jutuista, vaikka ne voivat saada muilta myrskyisän suosiollisen palautteen.

Myös omat motiivisi vaikuttavat asiaan. Haluatko kehittyä kirjoittajana omaan suuntaasi, vai haluatko vain ihmisten varauksetonta ihailua?

Haluatko siis tehdä mitä itse haluat, vaikka kaikki muut eivät välttämättä siitä pitäisikään, vai kosiskeletko mieluummin massoja ja teet mitä he haluavat. Jälkimmäisellä tavalla saat varmasti enemmän selkääntaputtelijoita, mutta se saattaa silti olla pidemmän päälle turhauttavaa. Jotkin tietysti onnistuvat lyömään molemmat kärpäset yhdellä iskulla. Tekevät juuri mitä haluavat ja kaikki tuntuvat pitävän.

En minäkään pidä esim. kaikkia kirjallisuuden "klassikoitakaan", niiden saaman maineen arvoisena, mutta mitä sitten? Minä voin sitten lukea mitä haluan. Muut lukekoot mitä haluavat.

Heikot lannistuvat helposti vastoinkäymisiin. Sitä voidaan kutsua myös luonnonvalinnaksi.

Äänestä

Opithan sinä edes jotain.

Äänestä

Seuraavan kerran, kun tahdot päteä tai saada osaksesi huomiota käyttämällä muiden nimimerkkiä, yritä pinnistää surkastuneista kääpäaivoistasi edes sen verran, että osaisit kopioida varastamasi nimimerkin kirjoitusasun oikein. Lisäksi aito Jean d'Arsch, eli MINÄ, ei välitä rahvaan leukojen louskutuksesta, eikä jälkeenjääneistä sössötyksistä. Eivät siat helmistä mitään ymmärrä. Regina-porno sopii teidän masturbaation tylsistämille aivoillenne.

Äänestä
  • mitä v....a ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jean d´Arsch kirjoitti:

Sain sen verran aiheetonta kritiikkiä ja negatiivistä palautetta, että ette taida saada seuraava tarinaa nautittavaksenne.

Syyttäkää itseänne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu