Felicia 1.9 LX diesel

Hei kaikki kokemusta omaavat! Tekeekö tällä kärryllä mitään? Kilometrejä takana reilut 200 000. Kuinka paljon niitä mahtais olla vielä edessä? Hintaa olisi kolmisen tonnia (sisältää myös erinäistä extrasälää). Onko hinta-laatusuhde kohdallaan? Kaikkea asiallista infoa kyseiseen koslaan liittyen otetaan vastaan. Kiitos.
81597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sinne itäauto palstalle kyselemään. Täällä ajamme vain Ocu2 2.0tdi elegance dsg -autoilla. Tuollaisia rotiskoja kaivata..

Äänestä
  • Odotan vielä hetkisen, josko joku asiasta tietävä minua valistaisi. Yritä kestää. Auton vuosimalli on 97, kun oli unohtunut ensimmäisestä viestistä.

    Äänestä

  • Ei Felicia ole Škodan itäautoajan tuote. Se on VAG-yhteistyön tulos, jota valmistettiin vuoteen 2001 asti.
    Octavia on ensimmäinen yhteiselle pohjalevylle tehty auto.

    Škodan OIKEASTI omistavat ovat aivan varmasti tietoisia siitä, mitkä mallit kuuluvat itäautopalstalle, mitkä ei. Edes Favorit tai Forman eivät oikeastaan kuulu itäpalstalle, ovat olleet ollut tuotannossa vuosina 1991 - 1994/1995. Vag-yhteistyönhän Škoda aloitti vuonna 1991.

    Äänestä

Oli unohtunut ensimmäisestä viestistä.

Äänestä

Felician korista ja siihen liittyvistä mahdollisesti liittyvistä ongelmista en osaa sanoa mitään. Konehan tuossa on volkkarin käsialaa, joka todennäköisesti kestää pitkään. Mikään raketti feliciakaan ei tuolla koneella ole, mutta sakot saa silläkin. Itse ostin viime kesänä samalla koneella varustetun polon (-96), jolla oli ajettu silloin 218 tkm. Viime viikonloppuna vaihdettiin öljyt 280 tkm:n kohdalla. Kone ei syö lainkaan öljyä ja muutenkin tuntuu olevan hyvässä iskussa. Ainut "ongelma" koneessa on ollut kaksi kertaa rikkoutunut vesipumppu. Lisäksi laturi jumitti melkein heti ostohetken jälkeen. Uskallan kuitenkin suositella ainakin tuon koneen kestävyyden kannalta.

Äänestä
  • Kone on todella kestävä. 400000km ajaa aivan varmasti, kun hoitelee öljyt ja huollot ajoissa. Skoda Felicia muutenkin on varsin yksinkertaisella tekniikalla alustoineen ym. luotettava auto. Lieviä ruosteongelmia varsinkin farmarin takaluukusta voi löytää, samoin takakurakaarten reunoista. Myös vaihteiston nivelet voivat kulua, mutta halpa homma vaihdattaa. Siinä melkeinpä ne tärkeimmät.

    Tässäpä joitain vinkkejä.

    Äänestä

... jos on vielä siisti yksilö. Uskon itse ajavani samalla koneella omalla autolla yli 400tkm ilman huolia kannentiivisteestä ja öljynkulutuksesta. Käyttötavasta ja huolloista se tietysti riippuu.

Kts. pohjan massauksen eheys, ruostetilanne takaluukussa, ulommaisten vetarien suojakumien eheys, vaihteiston öljymäärä sekä vaihteensiirtäjän stefan ympäristön kuivuus laatikon takapäässä. Vielä tarkista jatkossa ohjaustehostimen ja jäähdytysnesteen metalliputket konehuoneessa moottorin edessä etteivät ala ruosteen takia odottamatta vuotaa.

Et muuten jää tuolla dieselillä jalkoihin muuta kuin liikennevalolähdöissä.

Äänestä
  • pk-seudulla kehä-käytössä omilla mittauksilla 5,3 L/100tkm. Valtateillä kun mittarissa yritetään pitää 90-110kmh 4,8L/100km, peräkärryllä menee 5,7-6,0L/100km mutta tämä lukema riippuu jo sitten puikoissa olijasta nopeudesta jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa? kirjoitti:

Hei kaikki kokemusta omaavat! Tekeekö tällä kärryllä mitään? Kilometrejä takana reilut 200 000. Kuinka paljon niitä mahtais olla vielä edessä? Hintaa olisi kolmisen tonnia (sisältää myös erinäistä extrasälää). Onko hinta-laatusuhde kohdallaan? Kaikkea asiallista infoa kyseiseen koslaan liittyen otetaan vastaan. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu