Kokemuksia 530d vs 530 da

Onko kellään todellista/omakohtaista tietoa kyseisestä 530 d "193 hv" mallista. Suorituskyky lähinnä kiinnostaa, valmistaja ilmoitaa kummallekin saman 230 Km/h huipun, mutta manuaali olisi vain 0.2 s nopeampi kiihtymään 0-100 km/h. Eli onko tomaatit jo todellakin noin hyviä? Entäpä tomaatin kestävyys? Taloudellisuus. Lähinnä todellisia kokemuksia kaivattaisiin.
61773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

530da kiihtyy lähes samoihin automaatilla kuin käsinhämmennettävällä vaihteistolla matalalta vääntävän koneensa ansiosta! Ellet ole käsittämättömän hyvä vaihteenkäyttäjä luulisin että automaatilla varustettu malli on käytännössä jopa ripeämpi. Lähtee ja sutii ilman luistonestoa iloisesti. Ero 183hv koneeseen ei ole suuri, ei käytännössä huomaa. Gti-sportit on yövuoroissa ihmeissään kun Bemutaksi lähtee liikennevaloista sutien liikenteeseen... Kulutus on taksiajossa raskaalla kaasujalalla ja auto koko ajan käynnissä, siis myös tolpilla, noin 10,5l satasella. Maantiellä menee 7-8l. Siististi ajelemalla pääsee varmasti vähemmällä.

Äänestä
  • Hidastaako toi luistonesto mitenkä paljon esim. juuri tolla 0-100 km/h matkalla. Täytyykö automaatilla osata jotain kikkoja että sais parhaimman mahdolisen ajan? vai riittääkö et lyö vain lämän tiskiin tyhjäkäynniltä. Ilmoitettu kulutus näytti olevan manuaalilla huomattavasti pienempi kuin tomaatilla.

    Äänestä

  • löpö kirjoitti:

    Hidastaako toi luistonesto mitenkä paljon esim. juuri tolla 0-100 km/h matkalla. Täytyykö automaatilla osata jotain kikkoja että sais parhaimman mahdolisen ajan? vai riittääkö et lyö vain lämän tiskiin tyhjäkäynniltä. Ilmoitettu kulutus näytti olevan manuaalilla huomattavasti pienempi kuin tomaatilla.

    Faijallani on tollanen -99 530DA. Keskikulutus joka kuun lopussa noin 6.8-7.8 l/100km. Et ei se paljoa kuluta. Menokin on mukavaa automaatin ansiosta.

    Äänestä

  • berner kirjoitti:

    Faijallani on tollanen -99 530DA. Keskikulutus joka kuun lopussa noin 6.8-7.8 l/100km. Et ei se paljoa kuluta. Menokin on mukavaa automaatin ansiosta.

    se loota toimii.. onhan se GM:n valmiste

    Äänestä

Meinaan vaan että joskus tuli ajettua manuaali 525tds:llä ja kokemus ei ollut mairitteleva. Kone ja laatikko eivät sovi mitenkään yhteen, automaatti olisi aivan ehdoton. Rauhallinen ajo oli tökkivää, johtuen koneen luonteesta. Jos yritti vaihtaa rauhallisesti, niin ahtopaineet laskivat niin äkkiä että vaihdon jälkeen kone tökkäsi vastaan. Reippaammissa kiihdytyksissä ilmiö ei esiintynyt. Tuskin sitä kuitenkaan koko ajan tulee revittyä tommoista autoa, joten kyllä automaatti vie pisteet kotiin. Muuten se ajamani 525tds vaihtuikin omistajan toimesta samanlaiseen, mutta automaatilla. Olis vaan kannattanut vähän miettiä ennen sitä manuaalia, olis säästynyt aika paljon rahaa... Kyllä iso turbodiesel vaatii ehdottomasti sen tomaatin, kerran poweria löytyy.

Äänestä
  • Mutta minä tykkään vaihtaa itse vaihteita, jo kolmatta vuotta. Automaattilaatikko on turha lisävaruste.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


löpö kirjoitti:

Onko kellään todellista/omakohtaista tietoa kyseisestä 530 d "193 hv" mallista. Suorituskyky lähinnä kiinnostaa, valmistaja ilmoitaa kummallekin saman 230 Km/h huipun, mutta manuaali olisi vain 0.2 s nopeampi kiihtymään 0-100 km/h. Eli onko tomaatit jo todellakin noin hyviä? Entäpä tomaatin kestävyys? Taloudellisuus. Lähinnä todellisia kokemuksia kaivattaisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu