LUE

Tälle palstalle pitäisi laittaa painoraja ja mielellään myös älykkyysosamäärävaatimus, ettei kaiken maailman latvalahot pääsisi idioottimaisia kommenttejaan kirjoittelemaan olemattomalla kirjoitustaidollaan. Yrittäkää nyt jo ymmärtää, että lihavuus ei ole yhtä kuin tyhmyys, laiskuus, rumuus ym. mitä täällä usein väitetään! Eikä laihuus ole älykkyyttä, kauneutta, ahkeruutta ym. Miten jotkut voivat olla niin yksinkertaisen tyhmiä, että yhdistelee ominaisuuksia ja luonteenpiirteitä ulkonäköön?!! Oletteko kenties vielä keskenkasvuisia, joilta puuttuu elämänkokemusta vai ettekö vain muuten osaa ajatella omilla aivoilla? Ja, jos ylipaino häiritsee teitä niin kauheasti, mitä ihmettä teette tällä palstalla? Teillä on paha asennevamma, liekö enää korjattavissa?
91374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No sinä sitten et kyllä pääsisi minnekään palstalle....

Äänestä

Tämä palsta on täysi vitsi. Jotkut onnettomat vielä kirjoittavat tänne tosissaan omasta elämästään ja saavat vain paskaa niskaansa :(. Missä haukkujien inhimillisyys oikein on? Haukkumisella tuskin kovin moni alkaa laihduttamaan, todennäköisemmin vain syömään lisää suruunsa.

Äänestä

Koska mun lihavuuteni ei ole sairauden syy vaan
ihan laiskuutta. Tänä kesänä olisin voinut tehdä lenkkejä ja uida, mutta sen sijaan söin jäätelöä litran päivässä muun ohella ja MAKASIN sängyssä!

Äänestä
  • on helppo pudottaa painoaan, pikku hiljaa se on varmaan tullutkin :) Jos asut hesassa, lähde mun kanssa lenkille. Ensi kesään mennessä olet laihtunut tai olet muuten tyytyväinen itseesi. :)))

    Äänestä

Lihavuus yhteiskunnallinen ja sosiaalinen haittailmiö mistä ei saa vaieta.

Reilusti vaan kritiikkiä ylipainoisille. Eivät he muuten ymmärrä tilansa vastenmielisyyttä.

Äänestä
  • Minäkin olen ollut lihava koko ikäni , ekat kommentit tuli terkkarilta ekaluokalla . Siihen aikaan punnitus tapahtui luokan edessä ja sieltä arvoisa terveyssisar kailotti että sinähän olet ylipainoinen . Siinä 7-vuotias seisoi alusvaatteissaan huuli pyöreänä eikä ymmärtänyt miksi se mulle on vihainen . Ei mennyt oppi perille vaikka välitunnit kuunteli räkytystä painostaan . Vieläkään en ole pystynyt laihduttamaan itseäni pois täältä muiden silmätikkuna olemasta vaikka ensimmäisestä oppitunnista on aikaa 43 vuotta : / Täytyy myöntää että tyhmä olen !

    Äänestä

  • Jos lähdetään syyttelemään, tulilinjalla pitäisi olla elintarviketeollisuus. Lisäksi sokeri ja valkoiset vehnäjauhot pitäisi verotuksella tai jollain muulla keinoin saada hinnaltaan moninkertaiseksi nykyiseen verrattuna. Jäätelöt, possumunkit, donitsit, lihapiirakat yms niin hintaviksi, että keskivertopaökansaajan varat eivät kertakaikkiaan riitä. Vai onko jollain parempi keino?

    Äänestä

  • läskikasoja kirjoitti:

    Jos lähdetään syyttelemään, tulilinjalla pitäisi olla elintarviketeollisuus. Lisäksi sokeri ja valkoiset vehnäjauhot pitäisi verotuksella tai jollain muulla keinoin saada hinnaltaan moninkertaiseksi nykyiseen verrattuna. Jäätelöt, possumunkit, donitsit, lihapiirakat yms niin hintaviksi, että keskivertopaökansaajan varat eivät kertakaikkiaan riitä. Vai onko jollain parempi keino?

    ...paitsi, että homma ois helpompi toteuttaa ihan vaan elintarvikesäännöstelyn keinoin.
    Henkilökohtaiset "leipäkupongit" kyseisen kaltaisille lihottaville elintarvikkeille niin, että niitä hillomunkkeja et saa ostettua kuin esim. 10 kpl. kuukaudessa tms.

    ...tai ehkä idea yksinkertaisesta "läskiverosta" olis kuitenki toimivampi ja "reilumpi". Ilmotettais vaan, että kolmen vuoden kuluttua astuu moinen verotus voimaan... tehkää mitä teette.

    Ja tuo sitten johtais siihen, että lihavuudesta tulis "äveriäisyyden" ja maksukykyisyyden merkki joka puolestaan johtais siihen, että lihavia kadehdittais... ;D

    Äänestä

  • Hesarissa oli eilen vai oliko se toissapäivänä juttua kuinka paljon ylipainosta johtuvat sairaudet maksavat yhteiskunnalle. Esimerkkinä oli aikuisiän diabetes joka odottaa usesti siinä viidenkympin kieppeissä. Sepelvaltimotaudin ehkäisyssä on myös rasvattomalla ruoalla suuri osuus. Ja rasva ja sokerihan on se mikä lihottaa.
    Kyllä suosittelen että lääkärit toistuvasti ottavat painonhallinnan puheeksi lääkärissäkäyntien yhteydessä, ja työterveyshuollolla on suuri vastuu asian pitämisestä tapetilla.

    Toki tämä koskee myös tupakointia, alkoholin käyttöä jne. Jos saisimme sairauskulut kuriin niin ehkä ne valtiontalouden varat voisi vähän paremmin riittää. Tällä menolla tulee vaan aina veronkorotuksia

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TÄMÄ! kirjoitti:

Tälle palstalle pitäisi laittaa painoraja ja mielellään myös älykkyysosamäärävaatimus, ettei kaiken maailman latvalahot pääsisi idioottimaisia kommenttejaan kirjoittelemaan olemattomalla kirjoitustaidollaan. Yrittäkää nyt jo ymmärtää, että lihavuus ei ole yhtä kuin tyhmyys, laiskuus, rumuus ym. mitä täällä usein väitetään! Eikä laihuus ole älykkyyttä, kauneutta, ahkeruutta ym. Miten jotkut voivat olla niin yksinkertaisen tyhmiä, että yhdistelee ominaisuuksia ja luonteenpiirteitä ulkonäköön?!! Oletteko kenties vielä keskenkasvuisia, joilta puuttuu elämänkokemusta vai ettekö vain muuten osaa ajatella omilla aivoilla? Ja, jos ylipaino häiritsee teitä niin kauheasti, mitä ihmettä teette tällä palstalla? Teillä on paha asennevamma, liekö enää korjattavissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu