Mikä on teoreettiseti suurin mahdollinen purjeveneen nopeus tuulene nopeuteen verrattuna - esim. max nopeus vain purjeilla kun tuulen nopeus on 10 m/s?
Tässä tarvitaan varmaan korkeampaa matikkaa ja vastausksia tulee laidasta laitaan.
Tässä tarvitaan varmaan korkeampaa matikkaa ja vastausksia tulee laidasta laitaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä arvaan 15 m/s.
Katsoppa taaksepäin 18.4 tepun vastaus samaiseen kysymykseen, oli aika selkeä...
Siis tarkoitako muitakin kuin uppoomarunkoisia purjeveneitä. Uppoomarunkoisessa veneessä max nopeus on suhteessa vesilinjan pituuteen.
Liukuvarunkoisessa nopeus on taas riippuvainen paitsi tuulen nopeudesta, niin myös veden sekä ilman vastuksesta. Suurin nopeus saavutetaan kun lähdetään myötätuulesta nostamaan kurssia jalustaen purjeita sisään kunnes kuljetaan (lähes) sivutuuleen jolloin purjeet ovat "ajoviiman" vuoksi täysin sisään jalustetut. Nostettaessa kurssia tästä nopeus sitten vain laskee.
Periaatteessa mitä piemmät vastukset (vesi ja ilma) veneellä on sitä suorempaa sivutuuleen päästään ja sitä suurempi vauhti on. Suoraan myötätuuleen maksimi on tuulen nopeus. Ja käännyttäessä pois myötätuulesta nopeus kasvaa kunnes, periaattessa, kulkuvastuksettomalla ja sortamattomalla veneellä nopeus kasvaisi äärettömiin lähestyttäessä sivutuulen suuntaa.
Eli 10 m/s tuulessa pääsee niin lujaa kuin pelit sallii.
No käytännössä nain voi purjehtia vain purjelaudoilla ja joillain katamaraaneilla.
Väittävät että pääskynen en lennä, vaan liitää 20 km/h vastatuuleen.
Toi tuulen 'viilto' Opetetaanko edes koulussa.
Mielenkiintoinen kysymys jota itsekin joskus ajatellut. Vastaus "vaikka kuinka lujaa vaikuttaa hyvältä" Harrastin purjelautailua yli
10 v. sitten ja nopeuden sai kasvamaan sivu- tai
sivumyötäisessä tuulessa nopeuteen joka vaikutti
pintaliidolta 25 - 40 ? solmua.Erittäin kovassa tuulessa.