Miksi tällä palstalla ei voi kysellä vanhoista skodista. Voisiko palstan sheriffi vastata?
Hävettääkö menneisyys?
Hävettääkö menneisyys?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luulisi oman järjen sanovan, että varmimman vastauksen OIKEISIIN ongelmiin saa juuri kyseiseen asiaan luodulta palstalta (Itäautot)! Siellä on enemmän vanhojen Skodien ja muiden merkkien harrastajia.
Itäautot-palstalle -siirroista meluavat näköjään selvästikin ne, jotka haluavat muutenkin härnätä sheriffiä tai muita lukijoita täällä...
En ymmärrä mikä tarve on määritellä vanhempi tuotanto itäautoluokkaan ja eristää ne tältä foorumilta. Kannattaa lisäksi huomata, että rautaesirippua ennenkin valmistettiin Skodia.
Lisäksi muutos nykytilanteeseenkin tapahtui hitaasti mm. Tsekin ja Slovakian eroaminen. Forman osui tähän muutosaikaan, missähän siitä saisi keskustella? Sitä myös tehtiin jonkin aikaa VW:n tultua mukaan ja Felicia osin pohjautui siihen.
Skoda on Skoda ja sillä siisti.
vanhoista Skodista sille tarkoitetulla palstalla? Sieltä kuitenkin saat paremmin vastauksia mieltäsi askarruttaviin kysymyksiin.
Tuskin tuolla Foordipalstallakaan kovin moni osaa vastata T-mallia koskeviin kysymyksiin. Mobilisteille on oma osastonsa. Ei liene sinullekaan ylivoimaisen vaikeaa kohdistaa kysymyksiäsi asiaan vihkiytyneille.
Muuten, hävettääkö tyhmyys?
Kavereilla on vissiin vähän huono itsetunto.
Se siinä kait eniten vaivaa,Skodahan on huomattavasti Volkkaria vanhempi merkki ja vanhemmat mallit oli teknisesti paljon Kuplaa edellä.
Joten mikä vaivaa jos merkin historiaa pitää hävetä?
Tietämättömyys???
VW-palstalla voi kysellä kupla-volkkarista aivan huoletta, eikä seriffi poista kysymyksiä. Mistähän moinen johtunee.
Vaikka kysessä on ollut lähinnä vittuilu, ku takamoottoriset tuodaan esiin. Kannattaa valittajien katsoa peiliin.
Väkisin täytyy inttää tuosta palstajaosta. Kun nyt kerran joskus on näin päätetty, että takatuupparit kuuluu itäautojen palstalle, niin olkoon sitten niin. Miksi siitä pitää joka toinen viikko käydä täällä itkemässä.
Tietenkään kyse ei ole mistään häpeämisestä, itsetunnosta puhumattakaan. Todella avutonta härnäämistä.
Kuka on jumalalllisesti päättänyt, että keskustelu vanhoista Skodista kuuluu Itäautot-palstalle ? Missä se lukee ? Ei ainakaan palstan esittelykappaleessa. Ja silti jokainen takatuupparin / Formanin omistaja joka ei tästä tiedä, saa kuulla kunniansa.
Vaikka ajankin uudella Fabialla, ei se tarkoita että yrittäisin jotenkin kiistää Skodan menneisyyden. Olen tyytyväinen omaan Skodaani, enkä varmastikaan olisi hankinnut mitään Formanin ostamista. Tai edes Felician. Silti minusta ei ole asiallista piirtää jotain rajaa että "tästä vuosimallista eteenpäin voit keskustella tällä palstalla, muussa tapauksessa painu jonnekin toiselle foorumille". Enemmän tuossa haiskahtaa simputus kuin mikään asiallinen jako.
Hävetkää, snobiskodistit !
Yritätte vakuuttaa länsiautoilijat siitä että Skoda on jotain aivan uutta, ja siihen kuuluu ilmeisesti olennaisena osana vanhanmallisten Skodan omistajien mollaaminen ja potkiminen näköpiiristä jonnekin taustalle. Aika röyhkeää toimintaa.
Noita vanhoja Skoda-mallejakaan ei ole enää juuri ole käyttöautoissa, lienevät enempi harrastusautoja nykyään. Jos saisitte valita, kumman mielummin ottaisitte palstalle ja kumman jättäisitte, kun vaihtoehtoina olisivat provopeeloilijat ja itäautoskodistit ?