onko kellään samaa ongelmaa? olen 2kk pojan äiti ja muisti on huonontunut. pikkuasiat unohtuu ihan tuosta vaan. johtuuko stressistä ja väsymyksestä?? luulisin niin.
rupeaa vaaan itteeni hermostuttaa kun ei muista. aina unohtuu jotain kotiin kun lähtee johonkin, kaupasta ei muista tuoda jos ei laita lapulle ylös, joskus ei muista laittaa edes lapulle ylös..toiv.tää on vaa tätä alkuajan hermoilusta johtuvaa.
rupeaa vaaan itteeni hermostuttaa kun ei muista. aina unohtuu jotain kotiin kun lähtee johonkin, kaupasta ei muista tuoda jos ei laita lapulle ylös, joskus ei muista laittaa edes lapulle ylös..toiv.tää on vaa tätä alkuajan hermoilusta johtuvaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nyt on alkanut jo muisti palailee entisiin kuosiinsa kun vaavi on 3,5 kk. Alussa jäi ostoksetkii pari kertaa kauppaan (noloo!!! heh) ja neuvolakäynnit unohtu ja sit kun sopi uuden ajan ja tajus mennä paikan päälle niin neuvolakorti jäi kotiin! UNOHTAMISEN LISTA ON LOPUTON! Keskittymiskyky oli kaa ihan nollissa, telkkuu ei pystyny kattoo, tai ehkä pysty mut vähän ajan kuluttuu huomas ettei ees oo tajunnu mikä ohjelma siel pyörii vai onks se telkku ees päällä!! ;)
Mut johtunee vaan siitä että alussa on ajatusmaailma niin sekaisin ja kaikki pyörii vauvanhoidon ympärillä ja itsestään huolehtiminen on toissijainen asia. Väsymyksel lienee viel vaikutust asiaan!
Mie laitoin sen piikkii ku tutut vähän kummasteli minuu ja käyttäytymist et AIVOT JÄI SYNNÄRILLE, mut lupasivat postittaa parin kuukauden pääst takas.. :)
Ikävä kyllä, lasten myötä muisti huononee.
Minulla on 4v ja 2½ v pojat joten alan jo olla tottunut siihen että pää toimii miten sattuu. Eilen kävin työkkärissä 2 aikoihin. Puolen tunnin ajan puhuin tärkeitä asioita ja kun tulin kotiin, aloin puhua ihan kummia. Änkytin ja sekosin sanoissani koko illan. Tuntui että pää on ihan tyhjä. En oikein pystynyt keskittymään mihinkään. Outoa... Kalanmaksaöljy kuulemma auttaa, kunhan muistaisin ottaa sitä..heh heh.
Selvää seksin puutetta tuo muistin katkoilu. Vauhtia masiinaan!
Niinhän se juuri onkin! ;)
Onnittelut! Olet päässyt tähän ihanaa/kamalaan äitiyden maailmaan. Itselläni 3 lasta, vanhin 9v, eli unohtelu on jo tuttu juttu.
Opettele tekemään ostoslista. Ja keittiöön kunnon kalenteri, kirjoita siihen kaikki tärkeät, ja vähehemmän tärkeät, menot. Monessa kännykässä on myös hyvä kalenteri.
Ei ihmisen kaikkea tarvi ilman apua muistaakaan, mutta äidin tehtävä on pitää asiat oikessa järjetyksessä. Varsinkin nyt ku lapsilla on kavarit ja harrastukset olisi ihan mahdotonta tietää mis ne on jos ei kirjaa kaikkea ylös.