Empä löytänyt mistään sellaisen lastenlaulun sanoja kuin Hottentotti, ja haluaisin saada ne kummitytölle. Mutta asialla olisi vähän kiirus kun lähdetään sinne huomenna. Joten jos siulla on nämä sanat tai tiiät mistä ne löytyisi ni auttaisitko...
Hottentotin sanat KIIRE
8
21155
Vastaukset
- ''''
löytyy ainakin jostain suuresta toivelaulukirjasta ja partiolaisten laulukirjasta. molempia taas löytää ainakin kirjastosta. yritin netistä etsiä mutta en löytänyt.
- Huuakotti
Asui kerran Afrikassa Chickadua joella pikkupoika Huua Kotti musta,kuin pesty noella.Ei ollut puettu paljain Kallen tavoin,kulki melkein paljan navoin.Siten kulki Huua Kotti,hän oli oikea Hottentotti.Naapurina kuningas asui Bambumajassansa sekä kuninkaan rouva ja tytär ynnä koko kansa.Kuninkaan varpaassa oli känsä sekä rengas nenässänsä.Hän oli paksu kuin kaskelotti,mutta oli hauska Hottentotti.
SIINÄPÄ EKA SÄKEISTÖ!!TOIVOTTAVASTI OLI TUOSTA JOTAIN HYÖTYÄ! - Korjaus
Huuakotti kirjoitti:
Asui kerran Afrikassa Chickadua joella pikkupoika Huua Kotti musta,kuin pesty noella.Ei ollut puettu paljain Kallen tavoin,kulki melkein paljan navoin.Siten kulki Huua Kotti,hän oli oikea Hottentotti.Naapurina kuningas asui Bambumajassansa sekä kuninkaan rouva ja tytär ynnä koko kansa.Kuninkaan varpaassa oli känsä sekä rengas nenässänsä.Hän oli paksu kuin kaskelotti,mutta oli hauska Hottentotti.
SIINÄPÄ EKA SÄKEISTÖ!!TOIVOTTAVASTI OLI TUOSTA JOTAIN HYÖTYÄ!pikkupoika huua kotti musta,kuin pesty noella...ota siis tuo kuin tuosta välistä pois!!!
- Ole hyvä
Hottentottilaulu
Thorbjørn Enger
Asui kerran Afrikassa Chickadua-joella
pikkupoika Huua Kotti musta, kuin pesty noella.
Ei ollut puettu Kallen tavoin,
Kulki melkein paljain navoin.
Siten kulki Huua Kotti,
hän oli oikea hottentotti.
Naapurina kuningas asui bambumajassansa
sekä kuninkaan rouva ja tytär ynnä koko kansa.
Kuninkaan varpaassa oli känsä
sekä rengas nenässänsä.
Hän oli paksu kuin kaskelotti,
mutta oli hauska hottentotti.
Metsän peitossa kylä oli aivan joen rannassa,
usein nähtiin norsulauma ja leijonan jälkiä sannassa.
Metsään ei siis mennyt kukaan,
ellei ottanut keihästä mukaan.
Aina sen myöskin Huua otti,
hän oli kunnon hottentotti.
Kerran yöllä kylä nukkui, kuului kumma kahina.
Heräsi nyt Huua heti: Mikä on tuo rahina?
Silloin Huua oivalsi:
Nyt on jotain hullusti!
Tiesi myöskin Huua Kotti:
ei se voi olla hottentotti.
Ei leijonaksi myöskään voinut Huua sitä luulla,
Papu-heimon kuiskaukset tännekin voi kuulla.
Tekeillä on ryöstöretki,
kohta hyökkäyksen hetki.
Meistä on jo tehty motti,
nukkuu joka hottentotti.
Hän ryömii ulos kuulostelleen käsi korvan takana
ja ryömii sitten rummulle, oli kalpea kuin lakana.
Hän otti rummun suurimman,
ja kaikki kuuli kuminan.
Rummutti niin Huua Kotti:
Ylös joka hottentotti!
Rosvojoukko rynnistää jo kylää kohti tuolta,
valmiina on hottentoti, enää ei nyt huolta.
Hyökätessään rosvot näki:
hereillä on kylän väki.
Kohta jalat alleen otti,
nauroi pikku hottentotti!
Riemastui nyt kuningas ynnä koko kansa.
Kokki kaatoi kaakaota heille pannustansa.
Alkoivat he tanssia,
kuningas myös mukana.
Aamuun asti kesti hotti,
Niin sitä tanssii hottentotti!
Näin kuningas hän lausui: ”Huuan teen mä prinssikseni.
Saat omaksesi jalkapallon sekä tyttäreni
ja koko loppuikäsi
sä kuninkaan oot kaveri.”
Punastui jo Huua Kotti,
vaikka oli musta hottentotti.
Thorbjørn Enger
suom. Jukka VirtanenEli suurkiitos noista sanoista =). Nytpä ei tuo asiakaan enää vaivaa. Ja saa kummityttö, kumminsa lempilaulun sanat. KIITOS =).
- Iloinen kummi
Kiitos näistä sanoista. Nykyään tätä laulua ei tahdo löytää mistään.
- määtiiän
Kyseessä on siis fetissi. Aloittaja saa fullbodygasmeja kun se lukee sanoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303877Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83219Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai332877Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122762Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332461- 492048
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For901245Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611245Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361129Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781129