kultanennoutaja..mettälle?

Mettäjussi

Terve!Onko kellään kokemusta kultasestanoutajasta kanalintujahdissa?esim voisko toimia karkottavana lintukoirana?ja varmaan hakis ainaki haavakotki,meillä ku on tapana metsästää ketjussa.pentu on 10viikkonen.Ajattelin ens keväänä ruveta totuttaan paukkeeseen ja jos tänä syksynä tois muutamat siivet mitä repiä jne..

10

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Interaktio

      Itsellä ei juuri kultaisista ole kokemuksia kanalintujahdissa. Mutta voisin kuvitella, että pelaa sielläkin. Just tossa haavakon haussa toimis hyvin. Ja mielestäni haavakoita tulee etsiä kaikin keinoin, eli koiralla kuin koiralla.

      Erään haavakkometson löysi kerran mukanamme ollut ajokoira. Sen koiran omistaja pelkäsi jo, että ajokoirasta tulisikin lintukoira.

      Sitä en tiedä miten kanalintuhommat sotkee noutajan "leipätyön", eli vesilintuhomman. Itse varmaan opettaisin aluksi vesilintuhommat noutoineen ja siirtyisin vasta sen jälkeen kanalintujahteihin.

      Itsellä on walesinspringerspanielin pentu. Rodun, jonka pitäisi toimia "maalla, merellä ja ilmassa". Eli pitäs olla monipuolinen lintukoira. Ja uskoakseni springerspanieleista on jalostettu noutajatkin.

      Mutta tosiaan, kokeilisin ehdottomasti noutajaa maalinnuillekin. Noutajat on välkkyjä, oppis varmaan jutun juonen helposti. Ei kai se ihan oikeaoppista olisi, mutta asia riippuu tosiaan koiran muista tarkoituksista. Koira tykkäisi ainakin!

      Kannattaa kysyä "rotuoppineilta", esim. rotujärjestöistä, kasvattajilta jne. (Ja jos huumorintaju riittää ni myös tossa yleistä koirista-osastolla...)

    • juup

      Hyvin ainakin omani toimii karkottavana!välillä virtaa vähän turhan paljon ja karkottaa linnun liian kaukaa mutta toimii kaikessa.Jänis,metsälinnut,vesilinnut ja kyyhkyt.Että monipuolisia nuo noutajat omani vasta toista vuotta mettällä ja toimii todella hyvin.

      • mettäjussi

        Moro juup minkä ikäsenä veit ekan kerran mettälle,meillä jää väkisinki ens syksyyn ny(10vko).Hakeeko kaikki ampumasi linnut??


    • totuttaminen

      kannattaa kyllä aloittaa heti ko vaan mahdollista. Helpoiten se onnistuu ampumaradalla kun siellä on ammunnat. Älä vie koiraa suoraan keskelle pauketta vaan lähet kulkemaan koiran kans kauempaa (vaikka silleen et pauke kuuluu juuri ja juuri) radalle päin ja seuraat siinä samalla koiran reaktiota. Voit vaikka leikkiä koiran kans samalla.

    • : )

      Meijän kultsu tuli meille 3kk nii ei ollu koskaa kuullu Pauketta ja ku ihan piruuttaan kokeilin nii se vaa katto sillee " joo, toi on ihan sekasin "

    • rinkeri

      Springeri taitaisi olla karkottavaksi ja noutavaksi tehokkain vaihtoehto, jos näiltä näyttelyintoilijoilta olisi joku sukutausta jäänyt metsästyskäyttöön?

    • Näin on

      Yksi mutta kultsit ja lappikset ei hauku ovat maavainuisiamyös.

      • hyötyeläin"

        Meidän kultainennoutaja haukkuu ainakin ajaessaan. Kyllä koirarodut kykenevät soeputumaan myös rodunomaisestaan poikkeaviin käyttömuotoihin, sillä eihän koirista oltaisi muuten saatu jalostettua niin laajaa rotukirjoa alunperinkään. Koira on aina se sama monipuolinen, helposti koulutettava, toiminnanhaluinen hyötyeläin, jonka rotuja pyritään säilyttämään tiettyihin käyttötarkoituksiin sopivina huolellisella jalostuksella. Ei rotu estä koiraa oppimasta useampia käyttömuotoja.


      • Näin on
        hyötyeläin" kirjoitti:

        Meidän kultainennoutaja haukkuu ainakin ajaessaan. Kyllä koirarodut kykenevät soeputumaan myös rodunomaisestaan poikkeaviin käyttömuotoihin, sillä eihän koirista oltaisi muuten saatu jalostettua niin laajaa rotukirjoa alunperinkään. Koira on aina se sama monipuolinen, helposti koulutettava, toiminnanhaluinen hyötyeläin, jonka rotuja pyritään säilyttämään tiettyihin käyttötarkoituksiin sopivina huolellisella jalostuksella. Ei rotu estä koiraa oppimasta useampia käyttömuotoja.

        Helposti koulutettavia koiria on mielyttämisen haluiset koirat mikäli koulutus tehdään huolella eikä jätetä puolitiehen.On paljon koirarotuja mitkä kuulevat oppivat vain jos haluavat eikä sitenkään tule käskynalaista koiraa niistä.Asiasta voi lukea monen koiran rotuselostuksesta. Jäniskoirako kultsusi on vai mihin kultsuasi käytät.Minulla 8 v kokemus lappiksesta ja kavereitten kultsuista


      • hyötyeläin"
        Näin on kirjoitti:

        Helposti koulutettavia koiria on mielyttämisen haluiset koirat mikäli koulutus tehdään huolella eikä jätetä puolitiehen.On paljon koirarotuja mitkä kuulevat oppivat vain jos haluavat eikä sitenkään tule käskynalaista koiraa niistä.Asiasta voi lukea monen koiran rotuselostuksesta. Jäniskoirako kultsusi on vai mihin kultsuasi käytät.Minulla 8 v kokemus lappiksesta ja kavereitten kultsuista

        Ei meidän kultaisennoutajan kanssa harrasteta metsästystä, mutta kun se havaitsee jäniksen vapaana ollessaa, niin se myös pinkaisee perään ja aloittaa haukunnan. Ajokoiraksi siitä olisi, ja varmasti moneen muuhunkin metsästykseen, vaikkakaan melkein kukaan ei ole koiramme rodun perusteella sitä uskonut ennen kuin ovat nähneet sen todellisen ajotyylin luonnossa. Harmi ettemme harrasta metsästystä, sillä kultsimme on puhtaasti metsästysverinen, joskin nauttii myös muista koiraharrastuksista, kuten agilitysta, koirajuoksusta ja valjakkohiihdosta. Koirallamme on myös voimakas, luontainen noutovietti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      208
      4840
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      18
      3980
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      219
      3696
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      125
      3034
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      3005
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      2927
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2541
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2502
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      82
      2305
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2115
    Aihe