Terve!Onko kellään kokemusta kultasestanoutajasta kanalintujahdissa?esim voisko toimia karkottavana lintukoirana?ja varmaan hakis ainaki haavakotki,meillä ku on tapana metsästää ketjussa.pentu on 10viikkonen.Ajattelin ens keväänä ruveta totuttaan paukkeeseen ja jos tänä syksynä tois muutamat siivet mitä repiä jne..
kultanennoutaja..mettälle?
10
744
Vastaukset
- Interaktio
Itsellä ei juuri kultaisista ole kokemuksia kanalintujahdissa. Mutta voisin kuvitella, että pelaa sielläkin. Just tossa haavakon haussa toimis hyvin. Ja mielestäni haavakoita tulee etsiä kaikin keinoin, eli koiralla kuin koiralla.
Erään haavakkometson löysi kerran mukanamme ollut ajokoira. Sen koiran omistaja pelkäsi jo, että ajokoirasta tulisikin lintukoira.
Sitä en tiedä miten kanalintuhommat sotkee noutajan "leipätyön", eli vesilintuhomman. Itse varmaan opettaisin aluksi vesilintuhommat noutoineen ja siirtyisin vasta sen jälkeen kanalintujahteihin.
Itsellä on walesinspringerspanielin pentu. Rodun, jonka pitäisi toimia "maalla, merellä ja ilmassa". Eli pitäs olla monipuolinen lintukoira. Ja uskoakseni springerspanieleista on jalostettu noutajatkin.
Mutta tosiaan, kokeilisin ehdottomasti noutajaa maalinnuillekin. Noutajat on välkkyjä, oppis varmaan jutun juonen helposti. Ei kai se ihan oikeaoppista olisi, mutta asia riippuu tosiaan koiran muista tarkoituksista. Koira tykkäisi ainakin!
Kannattaa kysyä "rotuoppineilta", esim. rotujärjestöistä, kasvattajilta jne. (Ja jos huumorintaju riittää ni myös tossa yleistä koirista-osastolla...) - juup
Hyvin ainakin omani toimii karkottavana!välillä virtaa vähän turhan paljon ja karkottaa linnun liian kaukaa mutta toimii kaikessa.Jänis,metsälinnut,vesilinnut ja kyyhkyt.Että monipuolisia nuo noutajat omani vasta toista vuotta mettällä ja toimii todella hyvin.
- mettäjussi
Moro juup minkä ikäsenä veit ekan kerran mettälle,meillä jää väkisinki ens syksyyn ny(10vko).Hakeeko kaikki ampumasi linnut??
- totuttaminen
kannattaa kyllä aloittaa heti ko vaan mahdollista. Helpoiten se onnistuu ampumaradalla kun siellä on ammunnat. Älä vie koiraa suoraan keskelle pauketta vaan lähet kulkemaan koiran kans kauempaa (vaikka silleen et pauke kuuluu juuri ja juuri) radalle päin ja seuraat siinä samalla koiran reaktiota. Voit vaikka leikkiä koiran kans samalla.
- : )
Meijän kultsu tuli meille 3kk nii ei ollu koskaa kuullu Pauketta ja ku ihan piruuttaan kokeilin nii se vaa katto sillee " joo, toi on ihan sekasin "
- rinkeri
Springeri taitaisi olla karkottavaksi ja noutavaksi tehokkain vaihtoehto, jos näiltä näyttelyintoilijoilta olisi joku sukutausta jäänyt metsästyskäyttöön?
- Näin on
Yksi mutta kultsit ja lappikset ei hauku ovat maavainuisiamyös.
- hyötyeläin"
Meidän kultainennoutaja haukkuu ainakin ajaessaan. Kyllä koirarodut kykenevät soeputumaan myös rodunomaisestaan poikkeaviin käyttömuotoihin, sillä eihän koirista oltaisi muuten saatu jalostettua niin laajaa rotukirjoa alunperinkään. Koira on aina se sama monipuolinen, helposti koulutettava, toiminnanhaluinen hyötyeläin, jonka rotuja pyritään säilyttämään tiettyihin käyttötarkoituksiin sopivina huolellisella jalostuksella. Ei rotu estä koiraa oppimasta useampia käyttömuotoja.
- Näin on
hyötyeläin" kirjoitti:
Meidän kultainennoutaja haukkuu ainakin ajaessaan. Kyllä koirarodut kykenevät soeputumaan myös rodunomaisestaan poikkeaviin käyttömuotoihin, sillä eihän koirista oltaisi muuten saatu jalostettua niin laajaa rotukirjoa alunperinkään. Koira on aina se sama monipuolinen, helposti koulutettava, toiminnanhaluinen hyötyeläin, jonka rotuja pyritään säilyttämään tiettyihin käyttötarkoituksiin sopivina huolellisella jalostuksella. Ei rotu estä koiraa oppimasta useampia käyttömuotoja.
Helposti koulutettavia koiria on mielyttämisen haluiset koirat mikäli koulutus tehdään huolella eikä jätetä puolitiehen.On paljon koirarotuja mitkä kuulevat oppivat vain jos haluavat eikä sitenkään tule käskynalaista koiraa niistä.Asiasta voi lukea monen koiran rotuselostuksesta. Jäniskoirako kultsusi on vai mihin kultsuasi käytät.Minulla 8 v kokemus lappiksesta ja kavereitten kultsuista
- hyötyeläin"
Näin on kirjoitti:
Helposti koulutettavia koiria on mielyttämisen haluiset koirat mikäli koulutus tehdään huolella eikä jätetä puolitiehen.On paljon koirarotuja mitkä kuulevat oppivat vain jos haluavat eikä sitenkään tule käskynalaista koiraa niistä.Asiasta voi lukea monen koiran rotuselostuksesta. Jäniskoirako kultsusi on vai mihin kultsuasi käytät.Minulla 8 v kokemus lappiksesta ja kavereitten kultsuista
Ei meidän kultaisennoutajan kanssa harrasteta metsästystä, mutta kun se havaitsee jäniksen vapaana ollessaa, niin se myös pinkaisee perään ja aloittaa haukunnan. Ajokoiraksi siitä olisi, ja varmasti moneen muuhunkin metsästykseen, vaikkakaan melkein kukaan ei ole koiramme rodun perusteella sitä uskonut ennen kuin ovat nähneet sen todellisen ajotyylin luonnossa. Harmi ettemme harrasta metsästystä, sillä kultsimme on puhtaasti metsästysverinen, joskin nauttii myös muista koiraharrastuksista, kuten agilitysta, koirajuoksusta ja valjakkohiihdosta. Koirallamme on myös voimakas, luontainen noutovietti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3031177Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83989- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701