onko mahdollista

mister Q

Onko mahdollista??Jos "ostan" auton esim. veljeltäni niin eikö mulla ole aikaa ajaa autolla 7 päivää luovutuspapereilla ennenkuin rekisreröin sen itselleni?Entäpä jos 7 päivän jälkeen "myyn" auton veljelleni ja veljeni ajelee 7 päivää ja "myy" auton taas minulle ja sitä rataa niin eihän auto ole rekisterissä ja eikä vakuutusmaksuja tarvi maksaa?Vai miten on asia?????kiitos

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen saa

      laskun joka tapauksessa ja pahimmassa tapauksessa tulee poliisi tutkimaan asioitanne tämän rekisteröintirikkeen takia... kaivellaan mahdolliset muut autokauppanne samaan laskuun. Ja sitten tulee verottaja poliisin perässä ja lätkäisee ison laskun maksamattomista voitto-veroista.

    • Kun ostat auton niin sinulla on tosiaan 7 päivää aikaa rekisteröidä ja hankkia autoon vakuutus. Tottakai auto on koko ajan rekisterissä ja vakuutuksissa eihän sillä muuten saisi ajaa. Toisin sanoen ajat ne "väli"päivät auton myyjän vakuutuksilla. joten ette pääse esim. veljesi kanssa kiertämään pykäliä.
      Etkä sinä luovareilla aja vaan sinulla pitää olla auton rekisteriote mukana. Luovari on vaan toditus auton omistus suhteesta tapahtuneesta muutoksesta, jos esim poliisi ratsiassa rupeaa kyselemään.

      Luovarin teko EI ole pakollista, mutta järkevää. Itse myin muutama vuosi sitten autoni. Onneksi tehtiin luovarit. Vuosi sitten minulta karhuttiin auton lakisääteisiä maksuja. En joutunut maksamaan, koska pystyin luovarilla osoittamaan etten omistanut kyseistä ajoneuvoa enään. Uusi omistaja ei ollut koskaan rekisteröinyt sitä omille nimilleen. Onneksi olin säästänyt luovarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1264
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      938
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe