Voiskos joku kertoa, mistä nettiosoitteesta löytyisi tavallisimpien purjeveneiden LYS-lukuja.
Esim. Elan 37, Bavaria Match 35, Jeanneau Sun Fast 35 yms. Myös tavallisten perheveneiden (myös Bavarioiden !) luvut kiinnostavat.
Löysin esim. Avomeripurjehtijat ry:n sivulta LYS-taulukon, mutta se on puutteellinen eikä sisällä esim. yllämainittujen veneiden lukuja.
Esim. Elan 37, Bavaria Match 35, Jeanneau Sun Fast 35 yms. Myös tavallisten perheveneiden (myös Bavarioiden !) luvut kiinnostavat.
Löysin esim. Avomeripurjehtijat ry:n sivulta LYS-taulukon, mutta se on puutteellinen eikä sisällä esim. yllämainittujen veneiden lukuja.
Vastaukset 34
Vanhimmat
En ole varma mutta luulen, että esim. Elan 37 Bavaria 35 match ym uudet Bavariat ovat niin uusia ettei niille ole määrätty lys lukua.
Avomeripurjehtijoiden lista on tietääkseni viimeisin ajantasalla oleva. Kannattaa surffata esim ruotsin purjehtijaliiton sivulle ja katsoa sieltä eli: http://www.ssf.se/tk/lys/info.html
Jos veneet eivät ole tämän vuoden taulukossa niin silloin niiden pitää ymmärtääkseni hankkia lystodistus
Miksi tässä taulukossa ainoa Bavaria on B34? Eikö tämä siis ole tarpeeksi virallinen?
Liekö tuon täydellisempää taulukkoa olemassakaan? LYS-luvuthan perustuvat käydyistä purjehduskilpailuista saatuun aineistoon eri venetyyppien nopeuksista ja joillekin harvinaisemmille tai uusille veneille ei välttämättä lukua ole määritetty.
Vertaileppa kyseisten veneiden GPH-lukuja sieltä avomeripurjehtijoiden sivuilta, niin saat paljon parempaa tietoa veneiden suorituskyvyistä. LYS-luvuthan ei todellisuudessa kerro juuri muuta, kuin mitä venetyyppejä purjehditaan hyvin ja mitä ei. LYS-todistukset ovat sitten vielä ihan oma lukunsa. IMS-GPH-luku kertoo keskiarvon 8 ja 12 solmun tuulessa ajetulle ympyräradalle (s/mpk). 3600/gph luvulla antaa veneen keskinopeuden solmuina ko. olosuhteissa, (kryssiosuus on VMG-nopeutta).
Jos haluat tarkempaa tietoa veneistä tarkastele niiden mittakirjoja, joista löytyy tarkat tiedot veneiden suorituskyvyistä eri tuulen suuntiin erilaisilla tuulen nopeuksilla. Tosin sieltäkään ei kaikille mainitsemillesi veneille löydy mittakirjoja, mutta ainankin osalle niistä, joita LYS-taulukosta ei löydy.
täältä löytyy aikalaaja LYS - tieto.
Itse asiassa tuo on ainoa "virallinen" taulukko. Jos venettä ei ole taulukossa, ei sillä tyypillä ole yhtenäistä LYS-tasoitusta, eli mallin tuotannossa on vaihteluja. No, uusia tuskin tulee, koska lysistä ollaan luopumassa ja esim. Suomessa ei enää virallisesti ensi vuonna järjestetä LYS-kisoja. Toki useimmat seurojen sisäiset kisat todennäköisesti kisataan vanhalla säännöllä vielä vuosikausia, koska LYS on järjestäjille helppo systeemi. Ainakin meidän seuran kisoissa on kipparikokouksessa yhteisesti määritelty lusluvut niille veneille, joilla ei sitä taulukosta löydy. Kannattaa muuten ajoissa hankkia ORC Club mittakirja, jossa ei tarvita mittamiestä, vaan itse mitatut tiedot lähetetään lomakkeella SPL:n mittamiehelle. Sääntö on IMS-tyylinen joten lyssin "epäoikedenmukaisuus" todennäköisesti tasoittuu hieman.
ORC-mittakirjojen saanti on sitten jo omalukunsa. Toimitusaika voi kokemuksen perusteella venyä hyvinkin pitkäksi.
Eikä ORCKlubbenikaan ole oikotie onneen vaan veneen vauhtia arvioiva IMS:n VPP-ohjelma vääristää veneiden suunnittelua siten että veneen optimointi vuosittain voi olla hyvin kallista. ORC-clubin tuloslaskenta on vastaava kuin LYS:ssä, se ei erottele veneen nopeutta eri tuulensuuntiin eikä eri voimakkuuksille.
Aiheesta keskustellaan, http://www.avomeripurjehtijat.fi/bord/index.php?action=vthread&forum=7&topic=62
ja
http://www.plaanaa.com/phpBB/viewtopic.php?t=172
Mistä lähteestä voisi saada lisätietoja tästä IMS-GPH systeemistä, josta en ymmärrä mitään. Eli tarkoitan ihan tällaisia perusasioita. Siis 3600/GPH = veneen nopeus tietyissä oloissa. Entä muunlaiset olosuhteet, kevyet kelit jne. Voidaanko yksinkertaistaa asiaa niin pikälle, että mitä pienempi GPH sitä nopeampi vene?
Linkki suoraan Avomeripurjehtijoiden sivuilla olevaan mittakirjalistaan on: http://www.avomeripurjehtijat.fi/index.ph?option=com_wrapper&Itemid=28 Kun avaat IMS-mittakirjan, siis ei ORC Club sellaista, löytyy sivun vasemmasta alanurkasta taulukko, jossa on kaipaamasi tieto. Siis veneen nopeus muodossa s/mpk kryssillä (beat)ja useilla muilla tuulikulmilla (reach) ja useilla tuulennopeuksilla. Tuulennopeudet ovat solmuina ja tosinopeuksia ja -suuntia. Taulukon alla on vielä valmiiksi laskettuja arvoja erilaisille radoille, mutta niistä on enemmän iloa kilpailun järjestäjille.
Asiaa voidaan yksinkertaistaa niin, että mitä pienempi GPH, sitä nopeampi vene. Eli se GPH/3600 edustaa veneen keskiarvonopeutta erilaisissa olosuhteissa. GPH-luvun tärkein käyttö sellaisenaan on jakaa veneet eri luokkiin.
ORC Club ottaa kyllä huomioon tietyllä tavalla tuulensuunnat ja voimakkuudet. Tasoitushan lasketaan yksinkertaisella kaavalla (suora), joka riippuu sekä purjehditusta ajasta, että matkasta.
Jos keskinopeus on pieni, saavat "alirikatut" veneet enemmän tasoitusta. Suurilla keskinopeuksilla tilanne on päinvastoin. Tämän pitäisi poistaa LYSin yhden pääongelmista: monilla venetyypeillä voi pärjätä vain kovahkolla (folkkari) tai hiljaisella (Inferno 26/29) tuulella.
Tietysti pieni keskinopeus voi johtua yhtä hyvin paljosta kryssistä kuin hiljaisesta tuulesta, mutta järjestelmä toimii hyvin, kun rata on sellainen, ettei koko matka ole esim. kryssiä tai avotuulta.
Ei IMS-järjestelmä ole lainkaan noin epästabiili kuin edeltä voisi luulla. Lähes vuosittain tulee toki muutoksia, mutta vaikutus lopputuloksiin on kuitenkin aika pieni, enintään yhtä LYSin sadasosaa vastaava. Vuosittaista optimointia toki jotkut harrastavat, mutta lähinnä vain Välimeren kilpailuissa, joissa huipputiimeillä on uusi 40-50 jalkainen vene joka vuosi. Näidenkin menestys perustuu enemmän suunnittelioden uusiin ideoihin kuin VPP-muutoksiin.
LYS ja GPH lukuja voi vertailla laskemalla
LYS = 810/GPH
Poikkeama on lähes poikkeuksetta alle 0,03 "oikeasta" LYS-luvusta.
Kaikista alkuperäisen kysyjän mainitsemista venemalleista on aivan liian vähän kisatilastoja "oikean" LYS-luvun määrittämistä varten.
GPH lukuja löytyy monesta eri maasta ja tarkempaa tietoa ainakin Ruotsin, Hollannin ja Espanjan liittojen kotisivuilta. Googlella voi etsiä "venemalli GPH" tai "venemalli IMS" ja löytää tuloksia tms. joista luvut löytyvät.
Juu kyllä vaan. IMS on hyvä peruste. Mutta kai LYS-lukukin jotain kertoo. Löysin esim. Bavaria 35 Matchista
tietoa seuraavalta sivulta http://www.fendern.se/segla/index.php?showtopic=2610 . LYS-luvut vaihtelivat kokolailla 1,27 - 1,33.
Siitä kaavaillaan yksityyppiluokkaa, mutta kotimaisilta sivuilta ei löydy mitään tietoa. Onko se tosiaan noin nopea vene vai ei? Ja putoaako siitäkin köli ?
Mielessä on veneen vaihto, omat viimeiset säästöt ja pankin laina avuksi. Mikä olisi hyvä ja nopea uudehko vene kokoluokassa 35 - 37 feets kun budjetti on rajallinen? Finngulfit yms hyvät ja kalliit veneet ovat budjetin realiteetttien vuoksi ulkopuolella.
Löysin keväällä norjalaiset sivut, joista löytyi myös uusimpien veneiden, esim. Jeanneau Sun Odyssey 35:n LYS-luku 1,21, mutta hukkasin sivut eikä googlaus nyt enää tuota tulosta.
Bavaria 35 on erinomaisen nopea vene. Sillä on myös pärjätty kovasta luvusta huolimatta IMSissä.
Kaivoin keväällä esiin tuloksia, toivottavasti linkit vielä toimivat:
Tässä muutamia tuloksia:
http://www.ctv.es/USERS/rcma/4rgmarin.htm
http://www.ctv.es/USERS/rcma/4rriasr.HTM
http://www.ctv.es/USERS/rcma/4raguete.htm
http://www.copadelrey.com/rfevela/online2004eng/clasificaciones.asp
http://www.federvela.it/ycs/classifiche/ims2.htm
http://www.adhec.info/regata/clasif_pg_670.html
http://www.fvcv.com/DeniaVela/DIANAIMS/GEN33006.HTM
http://www.rcnauticovigo.com/rcnv/noticias/vela/2_prueba_xii_regata_guardiamarina?eZSESSIDrcnv=f58e0ca29bd7f132f9db92c137885255
Tämän Bavaria 35 "Rias Baixas" voitti, mutta tuloksia ei enää näy
Osallistujat:
http://www.nautigalia.com/desafioaudi/participantes.php4
Kärkiviisikko:
http://www.nautigalia.com/desafioaudi/noticia_extendida.php4?id=1995
Kohtuuhintaisten nopeiden 35-37 jalkaisten listaltasi puuttuu ainakin First 36.7, Dufour 34/365 ja ehkä X-35 (ei ehkä kohtuuhintainen).
Itse pähkäilisin Bavarian ja Firstin välillä, mutta molemmat tulevat kuitenkin minulle liian kalliiksi (Bavaria ~120 k€, First enemmän).
Kölin tippuminen toki askarruttaa (35:ssä eri rakenne kuin 38/42:ssa), mutta myös Firstistä olen kuullut laatuongelmista kuten myös monesta "laatuveneestä".
Jos tuo pitää paikkansa, että Bavaria Match-35:lla
on maailmalla LYS-todistuksia aina 1,27:sta 1,33. niin se viimeistään todistaa sen, että monet todistukset ovat aivan hatusta temmattuja myös maailmalla.
Vai lähtisikö kukaan ko. yksityyppiveneellä kisaamaan toista samanlaista vastaan, jos LYS luku olisi 6/100 kovempi. 1,33 lukuisen veneen täytyisi purjehtia samanlaista venettä vastaan
noin 3,5 min.(216s) nopeammin jokaista purjehdittua tuntia kohden, (siis aikaa ajalle tasoituksilla).
Ko. tiedon perusteella 1,33 on SGV ja 1,27 SKV varustuksella. Bavariaa tehdään kolmella eri kölillä , masto voi olla myös hiilikuitua ja tuo genua saattaa olla mitä vain 120-150% väliltä. Noilla tiedoilla on hyvin vaikea sanoa lukujen oikeellisuudesta enempää.
Se on toki totta, että LYS-todistuksen antaminen on vaikeaa veneelle, jota ei olla vielä juuri kilpailuissa Pohjoismaissa nähty. 1,29 vs. 1,33 (SGV) on kuitenkin vielä aika pieni ero LYS-arvaukselle.
Laskit muuten eron tunnin purjehdukselle väärin. Koska LYS-luvut ovat selvästi yli yhden on tasoitusero tunnin purjehduksen jälkeen muuta kuin 0,06*3600. Oikea tapa laskea:
T1=T2*LYS2/LYS1 eli 3600*1,27/1,33 = 3438 tai 3600*1,33/1,27 = 3770.
Tunnin kisassa pitää siis tuolla erolla olla 162 tai 170 s nopeampi riippuen kumman tunnista puhutaan. Ero on toki edelleen suuri, jos veneet ovat identtiset.
Melges24:lla erot ovat vielä kovempia, kun Ruotsissa purjehditaan 1,27, http://www.ssf.se/tk/lys/VisaLysdetalj.asp?1036
Päijänteellä 1,30, http://tonde.servebeer.com/paitsi/html/2_lys.htm
tai jopa 1,36, http://tonde.servebeer.com/paitsi/Tulokset.aspx?k=2&v=104&l=33
Totta puhut. 216s on ero tasoitetussa ajassa. Todellinen ero on kuitenkin pienempi eli juuri niin kuin esitit, (about 216/1,3).
PS. Viitaten yhteen aikaisempaan vastaukseesi: ORC-Club mittakirjoissa ei ole näkyvillä tasoituslukuja eri tuulensuunnille ja -nopeuksille, kuten totesitkin, mutta ORC-Club datatiedostoista ko. tiedot löytyvät. Eli teoriassa myös ORC-Club kisassa voitaisiin halutessa laskea tulokset huomioiden jokainen legi erikseen.
Ensiksikin Melges on urheiluven, joka ei saisi purjehtia köliveneiden kanssa samassa luokassa. Melgesille on urheiluveneluokassa virallinen LYS 1,27 (2004 1,29). Päijänteellä joillain Melgeseillä on ollut ylisuuria spinnuja ja genuoita nopeimman veneen tittelin saavuttamiseksi. Tämä selittänee ylisuuret ja vaihtelevat luvut.
Club mittakirjan tekeminen edellyttää täydellistä IMS-VPP ajoa. Erona on se, että osa tiedoista tulee sisarveneeltä (oikaiseva momentti, runkomuoto jne.) ja osassa käytetään oletusarvoja. Tänä vuonna kotimaisiin IMS-kisoihin on SM:ää lukuunottamatta saanut osallistuia Club-mittakirjalla ja tulokset on laskettu aivan samoin kuin IMS-mitatuille veneille. Laskentatapa riippuu kilpailuista, useinmiten IMS-kisoissakaan ei lasketa legejä erikseen.
LYSsin korvaamisessa tuo laskentatapa on liian työläs järjestäjille ja purjehtijoille monimutkainen. Siksi on olemassa Club-kilpailuihin tarkoitetut kertoimet, joita on itseasiassa kolmet eri radoille (Inshore=Olympiarata, Offshore=epämääräinen rata ja ympyrärata). Näillä kyllä saavutetaan useimmille riittävä tarkkuus oikein käytettynä.
Eli päijänteellä köliveneluokassa Melgesille on kätetty 1,30 kokonaisaikaa laskettaessa, mutta muille urheiluveneille urheiluvene LYS-lukua?
Miten määritellään LYS-urheiluvene muista LYS-köliveneistä? tai mistä määritelmän löytää?
Tuo Melgesin 1,27 näyttää olevankin -A- varustuksella eli ilman spinnua. Spinnusta luku tyypillisesti kasvaa 0,03 eli on 1,30. Se 1,36 lienee sitten ollut erikoispurjeilla. 2 Melgesiähän osallistui Melges-luokkaan ja 1 Melges LYS Urheiluveneisiin.
Koska urheiluveneet poikkeavat ominaisuuksiltaan merkittävästi muista köliveneistä niiden tasoitettuja aikoja ei pitäisi verrata köliveneisiin, vaikka luvut onkin "vertailukelpoisia". Samalle veneelle on vain yksi LYS-luku, joka ei riipu luokasta.
Jos vielä tarkennettaisiin niin epäsymmetrisestä spinaakkerista symmetriseen verrattuna tulee muistaakseni vielä lisää 0.01, kun puomin pituus J-mitasta on korkeintaan 30%? ja ylittävästä osasta pitäisi tulle sitten vielä extraa LYS-lukuun jne..
Mutta millaiset veneet ovat LYS:n mukaan urheiluveneitä? Onko jotakin raja-arvoja esim. erilaisissa suhdeluvuissa purjepinta-ala/uppoama tai pituus/uppoama tai jokin muu?
Luepa tämä: http://www.avomeripurjehtijat.fi/vanhatsivut/lys/lys2004www.pdf
Urheiluveneelle ei tietääkseeni ole selkeää määritelmää LYSissä. Taulukossa on urheiluveneet erikseen ja LYS-todistukseen tulee maininta asiasta, jos todistuksen antaja pitää venettä urheiluveneenä.
Urheiluveneeksi joutuu, jos vene on poikkeuksellisen nopea kokoisekseen. Käytännössä tarkoittanee, että vene "plaanaa" ilman aaltoja tai jopa kryssillä. Raja on toki "veteen piirretty viiva":
Köliveneitä:
Vene LYS LOA DISPL
Chess 1,07 6,25 0,62
First Class 8 1,16 7,85 1,4
Inferno 26 1,13 7,9 1,85
Star 1,14 6,92 0,67
X-79 1,14 7,9 1,6
Urheiluveneitä:
Beneteau 25 1,21 7,21 1,25
Elvström 717 1,16 7,2 1,35
J80 1,25 8 1,5
J92 1,27 9,15 2,5
Ainakin venelehden mukaan Bavaria 35 Match maksaa "vain" 91 500 EUR.
35 Matchin todellinen nopeus oli mukava yllätys. Hiukan pelkäsin, että veneestä on tehty vain paperilla nopea, mutta totuus näyttäisi olevan mukavampi.
Millasia laatuongelmia Firsteissä on ollut ja koskeeko ongelmat jotakin tiettyä mallia esim.36.7sta vai tarkoititko yleensä koko First-sarjaa?
Bavarian lähtöhinta on tosiaan 91500 €, mutta päälle tulee kuljetukset, maalaukset, pukki, elektroniikkaa, lämppäri, septitankki imutyhjennys, kylmäkompura, määsähkö, katsastusvarusteet jne.. Muistakseeni saamani tarjous ilman purjeita oli n. 110 k€ ja purjeisiin menisi minulla ~10 k€.
Tässä hinnasto Saksassa: http://www.yachten-meltl.de/bavariamatch/35/pl_b35_match.pdf
Josta voi nopeasti huomata, että perusveneen päälle tulee helposti ilman luksusta 20 k€ purjeet.
Muutaman veneen omistajan kanssa jutellessa on tullut esiin veden vuotaminen kannen ja rungon liitoksesta tai muualta, uudessa veneessä olleita kolhuja ja asennusmokia jne. Ei mitään kölintippumisen tasoista siis. Yksi näistä oli 36.7.
boatshop24.com on kaksi käytettyä match 35:sta
86K€ Saksassa
91K€ Espanjassa
( Sekä 30 cruiser esittelyvene 54K€ )
Saksassa on tosiaan myynnissä esittelyveneeksi tituleerattu yksilö. Varsinaisen myyjän sivuilta katsottaessa varustukseen ei kuulu purjeita eikä juuri muutakaan: http://www.allertmarin.de/start.htm
Tuon ilmoituksen näin jo keväällä. Joko se on vaikea myytävä tai sitten kyseessä on vain myyntikikka uusien veneiden myymiseksi.
Espanjalainen vene taas maksaa 94 k€ ilman ALV:tä eli n. 115 k€ Suomen ALV:llä: http://www.boatshop24.com/web/de/suchen/s/index.htm?showid=1277101&MODELL=match&SORTIERUNG=1&anzahlgesamt=7
Joo kyllä mullakin jotain samansuuntaista on ollut
firstissä. Karttavalo "vuosi" karttapöydälle koska ruffissa oli pienen pieni reikä. Mutta mitään dramaattista ei ole ilmennyt, vaikka on vähän kolisteltukin. Kuulin kyllä että joskus aikaisemmin oli ollut ilmeisesti jotain peräsin ongelmia...
Erilaisia mittakirjoja löytyy netistä,
http://www.avomeripurjehtijat.fi/index.ph?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=2
ja
http://www.ssf.se/tk/lys/sokLYS.asp
Numerothan kertovat veneen nopeuden, mutta vanha viisaus toteaa, "Purjevenettä on helppo purjehtia hitaasti"
Sorry! missasin eilen itse tän linkin eli:
http://www.ssf.se/tk/lys/SokLys.asp
kotisivut. Helsinki-Tallinna kilpailuun ilmoittautunut useita uusia veneitä joille myönnetty Lys todistus.Joillakin uusilla veneillä näyttää tasoitusluvut kivunneet todella isoiksi.
Miksi joko haluaa tietää jonkun bavarian lyssin? Nehän on ihan paskoja.