Kiinteiden aloittelu

Apua!!
Tilanne siis seuraava:
Poika reilun 4kk, kiinteitä (aloitimme velleillä) maisteltu noin 3vkoa.
Nyt on alkanut TAPELLA rinnalla. Tätä on jatkunut noin viikon. Maitoa siis tulee hyvin, ei tarvi korvikkeita, mutta kun poika ei halua syödä tissiä!!!
Saan hänet rinnalle vain kun hän on jo puoliunessa ettei jaksa tapella vastaan. Muuten kun yritän alkaa kamala huuto ja riuhtominen. =(
Haluan imettää jatkossakin, ja tuntuu typerältä ajatus korvikkeen juottamisesta jos oma maito riittää, mutta mikä siis avuksi??
Ajattelin nyt kokeilla että maistuuko maito jos en anna tavalliseen tapaan aamupäivällä/ alkuillalla vellipulloa, vaan tarjoan ainoastaan porkkana/pottua vettä ja tissiä??
Neuvoja kaipailen, eihän imatys lopu!?!?
6752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pumpata ja antoo omaa maitoa sit pullosta, ni ei tarvi korvikkeita, jos ei tilanne muutu.

Äänestä

Kuulostaa tutulta. Meillä kans unisena/puolinukuksissa ei koskaan kieltäydytä tisusta. Päivällä onkin sitten toinen juttu. Joinakin päivinä rinta kelpaa toisina ei. Imetystuki sivuilla on juttua aiheesta, et ole yksin.

Äänestä

Meillä oli sama juttu tuossa kuukausi takaperin. Ei meinattu tissiä huolia ja jos kelpasi tuntui olevan vain nopea visiitti rinnalla. Nyt tyttö 5 kuukautta ja syö taas hyvin. Ole vain sitkeä ja yritä tarjota rintaa jos lapsi muuten vaikuttaa tyytyväiseltä ja kasvaa. Minä sain lapsen syömään ainoastaan sängyllä niin että itsekin makasin, istualtaan ei onnistunut millään. Neuvolassakin sanottiin että tämä on ohimenevää ja useilla lapsilla tulee jossain vaiheessa. Moni vain luovuttaa ja alkaa antamaan pulloa.. Tsemppiä!

Äänestä

Äkkiseltään veikkaisin, että rinnan hylkiminen on seurausta vellipullosta (ellei vauva ole saanut säännöllisesti maitoa pullosta). Et varmaankaan ole velliä lusikoinut... ;)

Pari keinoa tulee kyllä mieleen: Ensinnäkin pullo pois. Imetetty vauva ei tarvitse vellejä, sillä käytännössä ne on maustettua korviketta. Toisekseen, paljon sylittelyä ihokontaktissa. Eli vauva vaippasilteen ja sinä ainakin yläosattomissa ja sitten vain "pesimään" sohvalle tai sänkyyn lämpimään tai vaikka kantoliinassa kantamista. Mitä enemmän ihokontaktia, sitä enemmän vauvan imuhalut vahvistuvat. Mahdollinen tutinkäyttökin ihan minimiin, mielellään tietysti kokonaan pois. Näin vauvan imuhalut kohdistuvat rintaan.
Kun yrität vauvaa rinnalle, käytä mahdollisia hämäyskonsteja: liikettä, ääntä, uusia imetysasentoja ja -paikkoja, hämäryyttä...

Tarkkaile vauvan pissa- ja kakkavaippojen määrää, ja jos vähänkään epäilyttää, käy neuvolassa punnituttamassa vauva. Painonnousu kertoo riittävästä maidonsaannista parhaiten. Jos sinusta tuntuu, että maidoneritys on rinnanhylkimisen takia jo vähentynyt, voit tiheiden imetysten lisäksi pumpata maitoa pari kertaa vuorokaudessa. Mitä enemmän maitoa poistuu rinnoista, sitä enemmän rinnat pyrkivät maitoa erittämään.

Äänestä
  • Sanoisin vielä ettei tuon ikäinen tarvitse mitään kiinteää ruokaa edes perunaa, miksi ylipäänsä tarjoat vauvallesi muutakuin rintaa ei ihme ettei maitoa jaksa jos saa jo muutakin!! Neljän kuukauden tietämillä on myös useilla vauvoilla ns. imemislakko jolloin tisu ei meinaa kelvata mutta jatka toki yrittämistä ja siirrä kiinteiden anto myöhemmäksi ellei painon kanssa ole ollut ongelmia!

    Äänestä

  • imetyksestä kirjoitti:

    Sanoisin vielä ettei tuon ikäinen tarvitse mitään kiinteää ruokaa edes perunaa, miksi ylipäänsä tarjoat vauvallesi muutakuin rintaa ei ihme ettei maitoa jaksa jos saa jo muutakin!! Neljän kuukauden tietämillä on myös useilla vauvoilla ns. imemislakko jolloin tisu ei meinaa kelvata mutta jatka toki yrittämistä ja siirrä kiinteiden anto myöhemmäksi ellei painon kanssa ole ollut ongelmia!

    Kiitos kaikille vastauksista! :)

    Tosin turha syyllistäminen ei auttanut yhtään. Jätettiin toinen vellipullo pois ja nyt tissitellään entiseen malliin, IHANAA!
    Nyt vaan peukut pystyyn neuvolaa ajatellen että olisi paino noussut normaalisti.

    Kiinteitä aloiteltiin sen vuoksi ettei meidän pojalle rintamaito yksinään yksinkertaisesti riittänyt, sanoohan tuon jo maalaisjärki. En minä itseni takia tai muuten vaan ala kiinteitä syöttää.
    Lapsen mukaan mennään ei oman pään!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tissittelyn lopettelu? kirjoitti:

Apua!!
Tilanne siis seuraava:
Poika reilun 4kk, kiinteitä (aloitimme velleillä) maisteltu noin 3vkoa.
Nyt on alkanut TAPELLA rinnalla. Tätä on jatkunut noin viikon. Maitoa siis tulee hyvin, ei tarvi korvikkeita, mutta kun poika ei halua syödä tissiä!!!
Saan hänet rinnalle vain kun hän on jo puoliunessa ettei jaksa tapella vastaan. Muuten kun yritän alkaa kamala huuto ja riuhtominen. =(
Haluan imettää jatkossakin, ja tuntuu typerältä ajatus korvikkeen juottamisesta jos oma maito riittää, mutta mikä siis avuksi??
Ajattelin nyt kokeilla että maistuuko maito jos en anna tavalliseen tapaan aamupäivällä/ alkuillalla vellipulloa, vaan tarjoan ainoastaan porkkana/pottua vettä ja tissiä??
Neuvoja kaipailen, eihän imatys lopu!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu