Laminaatin asentaminen parketin päälle

Eli voidaanko laminaattia asentaa vanhan (naarmuisen ja muutenkin ruman) parketin päälle ja jos voi niin mitä kannattaisi laminaatin alle laittaa? Lattia on suora eikä vaadi tasoitusta, laminaatti mahtuu ovien alle mutta tiedossa ei ole mitä itse parketin alla on (höyrysulku tms). Parketissa ei ole näkyvissä että alta tulisi kosteutta mutta ulko-oven vieressä parketti on huonossa kunnossa johtuen siitä että ovesta on tullut vettä parketille.
84210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sinne alle sellainen valkoinen alustamateriaali, jota saa muutamana eri levyisenä. Ei se maksa juurikaan mitään, ja toimii lähinnä äänieristäjänä. Itse jos olisin tuossa tilanteessa, niin repisin vanhan parketin pois alta, mitäs sillä siellä. Helpostihan tuo lähtee, kun ei tarvitse sitä säästellä, ja sit ainakin näet mitä se on syönyt.

Äänestä
  • joo ajattelin kyllä repiä auki ja ainakin tarkistaa mitä siellä alla on. Ja laminaatin alle joko erikseen höyrysulku ja askelvaimennin tai sitten sellainen paksumpi missä on kai molemmat. Meillä on vaan sellainen tilanne että ollaan muuttamassa uuteen asuntoon ja pääsemme sinne vasta syksyllä, joten yritän tässä vaiheessa vaan ottaa eri vaihtoehdoista selvää ja laskea budjettia sekä työmäärää. Miten hankalaa on purkaa vanha liimattu parketti?

    Äänestä

entäs laminaatille,ei sekään kestä vettä . laita tuulikaappiin laatat tai matto.

Äänestä
  • jos vanha parketti on aikoinaan asennettu kunnolla sen pitäisi kestää useita hiontoja ja lakkauksia. se voi nyt näyttää rumalta, tummuneelta mutta hiottuna tulee kaunis ja vaalenee. kannattaisi ainakin kysyä hintaa. voi tulla ihan edulliseksi verrattuna paskahalpoihin laminaatteihin jotka nyt ovat muotia mutta miltä törröttävä laminaatti näyttää vuosien päästä? olihan moni muukin asia joskus olevinaan hienoa...

    Äänestä

  • parketti kirjoitti:

    jos vanha parketti on aikoinaan asennettu kunnolla sen pitäisi kestää useita hiontoja ja lakkauksia. se voi nyt näyttää rumalta, tummuneelta mutta hiottuna tulee kaunis ja vaalenee. kannattaisi ainakin kysyä hintaa. voi tulla ihan edulliseksi verrattuna paskahalpoihin laminaatteihin jotka nyt ovat muotia mutta miltä törröttävä laminaatti näyttää vuosien päästä? olihan moni muukin asia joskus olevinaan hienoa...

    Täällä pääkaupunkiseudulla pyydetään parketin hionnasta ja lakkauksesta jopa 20 €/m2. Samalla rahalla saa halpislaminaatin asennettuna ja laadukkaan laminaatin ilman asennusta.

    Mietin moneen kertaan, mitä teen ja lopulta päätin hoitaa homman itse. Koneet hain vuokraamosta ja lakat rautakaupasta. Ei lattiasta ihan ammattilaisen tekemän veroinen tullut, mutta mulle riittävän hyvä.

    Äänestä

Miksipä ei voisi laittaa parketin päälle. Eli solumuovi väliin ja laminaatti päälle, jos kerran parketti on kunnossa eikä kosteus- tms ongelmia ole parketissa missään. Paljon nykyään tehdään näin, että laminaatti asennetaan edellisen lattian päälle ja hyvin toimii.

Äänestä
  • Mitäs jos parketin alla onkin höyrysulku? Silloinhan parketti jää kaheden "muovin" väliin ???? Olisko miettimisen paikka???

    Äänestä

  • haloo kirjoitti:

    Mitäs jos parketin alla onkin höyrysulku? Silloinhan parketti jää kaheden "muovin" väliin ???? Olisko miettimisen paikka???

    koska se on huokoinen materiaali. Huolimatta nimessä olevasta muovi-sanasta, umpisolumuovi on enemmänkin hengittävä materiaali kuin tiivis. Toisin sanoen umpisolumuovia ei voi eikä saa käyttää kosteussulkuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laminator kirjoitti:

Eli voidaanko laminaattia asentaa vanhan (naarmuisen ja muutenkin ruman) parketin päälle ja jos voi niin mitä kannattaisi laminaatin alle laittaa? Lattia on suora eikä vaadi tasoitusta, laminaatti mahtuu ovien alle mutta tiedossa ei ole mitä itse parketin alla on (höyrysulku tms). Parketissa ei ole näkyvissä että alta tulisi kosteutta mutta ulko-oven vieressä parketti on huonossa kunnossa johtuen siitä että ovesta on tullut vettä parketille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu