Ikkunoiden kunnostus

Hei, olemme kunnostamassa 50-vuotiaita ikkunoita. Työkalut ja työtavat ovat jo pääosin löytyneet.
Ainoa työläämpi vaihe on kitin irroitus, se on välillä tosi lujassa eikä väkivaltaa uskalla käyttää kun lasit ovat paikoillaan. Kuumailma puhaltimen kanssa on oltava hieman varovainen samasta syystä.

Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta millä kittiä voisi irroitella sujuvasti ?
2731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Omakohtaista kokemusta alkaa olemaan runsaanlaisesti. 102 pokaa pitäisi puhdistaa, lasittaa ja maalata uudelleen. Yli puolet on jo tehty. Minulla on vaan se etu, että suurin osa laseista oli kivitetty joten niissä ei ole paljoakaan varomista. Osa laseista on ollut silikoonilla tai akryylikitillä kiinni ja niissä juuri on eniten lahovikoja.
Kitin irrottamiseen tarjotaan Speedheateriä, kuumailmapuhallinta, maalinpoistoainetta jne.. kokemuksesta voin sanoa, että kaikilla noilla saa lasin rikki. Kittiä lämmittäessä on syytä peittää lasi jollakin (toinen lasi, vaneripala kinkkufoliolla vuorattuna)ettei se kuumene ja rikkoonnu.
ps. Sula kitti varpaanvälissä on kidutusta. Älä tee hommaa sandaalit jalassa.

Äänestä
  • Ai niin vielä lisäyksenä. Ostin vedettyä lasia ison erän suoraan Tallinnalaisesta lasiliikkeestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikkunat kuntoon kirjoitti:

Hei, olemme kunnostamassa 50-vuotiaita ikkunoita. Työkalut ja työtavat ovat jo pääosin löytyneet.
Ainoa työläämpi vaihe on kitin irroitus, se on välillä tosi lujassa eikä väkivaltaa uskalla käyttää kun lasit ovat paikoillaan. Kuumailma puhaltimen kanssa on oltava hieman varovainen samasta syystä.

Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta millä kittiä voisi irroitella sujuvasti ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu