Niin,voisko joku kertoo,etät mitkä kaikki paperit pitää kasvattajalta pyytää hakiessamme pennun kotiin? Pitääkö joku näistä postittaa jonnee,ja minne?? Maksaako se mitään??
Mitä papereita kasvattajalta pitää pyytää?
Yök!!
5756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kasvattaja antaa itse ne paperit, sinun ei tarvitse pyytää niitä erikseen. Mutta esim. lääkärintodistus tulee olla mukana, samoin se sopimus että olet koiran ostanut, jonka allekirjoitat kasvattajalla. jos olet ottamassa rotukoiraa niin kannattaa katsoa, että paperit ovat suomen kennelliitolta (niissä on kyllä ihan merkit). Sitten mukana tulee mahdollinen ilmoitus että koiralla on mikrosiru tai tatuointi 8akikki kasvattajat eivät tosin siruta tai tatuoi koiraa).
Sitten saat vielä omistajan muutos paperit jotka lähetät itse kennelliittoon josta tulee sitten vahvistus että olet koiran omistaja. Tämä omistajan muutos ilmoitus ei maksa mitään. Mutta jos koira saa myöhemmin uuden omistajan, niin se uusi omistaja joutuu maksamaan muutoksesta.
Ainakin nyt nämä paperit tulee. Lisäksi saatat saada ruokinta ja hoito-ohjeita.
sitä lääkärintodistusta saa.
jskkjkj
ei sinun tarvitse pyytää mitään:-))
Mutta silmä lausunto kannattaa pyytää jos seei anna sitä:))
Mikä ihmeen silmälausunto , tuskin kukaan kasvattaja antaa narttunsa silmälausuntoa pennun ostajalle korkeintaa näyttää paitsi että monessa rodussa on niin ettei saa pentuja rekisteriin ilman silmälausutoa ja vielä tervettä.mutta mitä muita rotuja kuin Collieita tarkastetaan pentuna ennen luovutusta näillähän tietysti kuuluu silmätarkastus lausunto mukaan.