Minulla on todettu tähystyksessä ruokatorventulehdus ja palleatyrä. Kesäkuusta asti olen käyttänyt erilaisia protonipumpun estäjia ( nexium, somac ja losec ). Nämä kaikki auttavat kyllä happovaivaan, mutta mulla on aamuisin paha olo ja muita lukuisia "oireita". Eskä nämä oireet saattavat tulla sittenkin siitä tulehduksesta. Tähystystä tehtäessä olin syönyt happolääkkeitä noin 5 viikon ajan ja kuitenkin tulehdus oli vielä näkyvissä. Kauanko siis mahtanee kestää tulehduksen paraneminen ja normaalin olotilan palaaminen ? Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia. Vielä en ole saanut tietää oliko näytteissä helikobakteeria. Vielä sellainen kysymys että onko teillä muilla refluksista kärsivillä proppuja nielussa. Minulla niitä on jatkuvasti. En yleensä näe niitä itse peilillä vaan ovat syvemmällä ja hengitys tietysti haisee tosi pahalle. Tässä tullee kohta tosi vainoharhainen olo kun jatkuvati on "sairaan" tuntuinen olo ja mikään ei oiken helpota.
Ruokatorven tulehdus j aparaneminen
Meikäläinen
41455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aika kauankin. Itselläni pisin lääkejakso on ollut yhteen menoon vuodenkin ja kuureja aina välillä.Toisen syövät lääkkeitä jatkuvasti ns. estolääkityksenä. Kannattaa käyttä kaikkia refluksiohjeita ja vinkkejä, muuten paraminen on vain väliaikaista. Proppujakin löytyy, mutta niitähän on melkein kaikilla.
Mulla suhteellisen normaalin olotilan saavuttamiseen meni 1,5 vuotta tulehduksen alkamisesta. varmaan aika henkilökohtaista miten paranee.
äkkiä eroon. lääkekuurit vaan ja tauti lähti viikossa. vähän kauemmin kestää vatsalaukun "rauhoittuminen", mutta vaivat kyllä häviävät ihmeen nopeasti.
Heräsi uteliaisuus kun luin elokuussa kirjoittamasi tekstin.
Joko olet kunnossa?
Minulla on ollut ruokatorventulehdus nyt neljä viikkoa.
Kaksi viikkoa söin lansoprazolia ja nyt viikko syöty nexiumia. Eikä tunnu menevän ohi. Ensi viikolla tähystys.
minun ruokatorventulehdus on ilmeisesti saanut alkunsa tulehduskipulääkkeiden syömisestä.
Kiinnostaisi kovasti kuulla kuinka kauan muilla on paraneminen kestänyt? Olisi kiva päästä pikkuhiljaa takaisin normaali ruokavalioon, sillä pari viikkoa olen syönyt lähes pelkästään vellejä.