Meillä on maaliskuussa valmistunut älppäri ja sinne muurattiin takkaleivinuuni, nyt onglemana onkin se että sisälle tulee savunhajua ja takka vetää huonosti ellei sitten ole ovet ja ikkunat auki!! Neuvoja, kokemuksia muilta...kaivataan
älvsby ja takka
male
154176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Millainenhan sinun ilmanvaihtokone sinulla on? Jos se ei ole ihan halvin malli, niin siitä pitäisi löytyä takkakytkin (käytännössä se on tuotu omana kytkimenä takana viereen). Kytkintä kääntämällä ilmanvaihtokone vähentää ilmanpoistoa ja lisää tulevan ilman määrää. Jos ylipainetoimintoa ts takkakytkintä ei ole, on ainoa keinoa avata ikkuna. Tai sitten voisit tuoda alapohjan alla oman korvausilmaputken takalle.
räppänäpilppi. Ei siinä mitään takkakytkimiä ole.
Kyseessä on ei hallittu ilmanvaihtojärjestelmä. Varokaa sitä!
niin, miksi sitä pitää varoa?
tyhmä vai muutenko vain kysylet...jos tulee savua sisään niin miksi pitää varoa...tuosta ilmanvaihdosta on keskusteltu ennenkin ja todettu surkeaksi muunkin takia, VARO siis
Palstalla surfaavat asiantuntijat ovat todella todeneet asian. Ainoa keino estää savuttaminen kaikissa ilmasto- ja lämpötilaolosuhteissa on varustaa itse takan hormi imulla. Sitä tuskin kukaan on missään tehnyt.
kerrotko mikä tuossa ilmanvaihdossa on sitten se varottava asia?
jos takka vetää huonosti niin miten se sinun mielestä liittyy tuohon älvsbyn ilmanvaihtoratkaisuun? et itse asiassa taida edes tietää millainen se on???
ja se mitä sinä ja muut "asiantuntijat" täällä olette keskustelleet niin...
sillä siinä kyllä tuloilma riittää takallekin. Ongelman muodostaa liian "pieneksi" mitoitetut (mahdollisimman halvat) tulo- ja poistoilmalaitteistot. Ja niitä ei Älvsbyssä yleensä pääse "säästäjä-sepot" sekoittamaan.
Mutta en minä täällä poliisiksi aio ryhtyä.
Kärsiköön jokainen nahoissaan, viime kädessä itse kärsivät.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000008417094
Kannattaisiko kysyä kuitenkin ensin IV-alan ammattilaisilta.
ilmanvaihdon tarpeellisuutta.
Pitäisi pakettikauppiaankin ymmärryksen riittävän hyvän ilmanvaihdon tarpeellisuuteen.
http://www.motiva.fi/fi/kuluttajat/rakentaminen/pientalonsuunnittelu/ilmanvaihto.html
pintaan, no eipä tunnu olevan muutenkaan päätä eikä häntää niin haitanneeko tuo.
Tietyt talopaketit kaupustelevat näitä:
http://www.ivtcenter.com/ivt490.htm ja kumma kyllä muuten niitä ei sitten kukaan ostakaan?
Mistähän se johtuu?
Jo aivan toisenlaisia ovat sitten mm.:
http://www.haato.fi/fi/produkter/fvp/F410a.htm
ja
http://www.nilansuomi.com/fi/products/1/2/
Myös IVT on päässyt kehityksen kelkkaan ja on tuomassa markkinoille koneellisella tulolla varustetun laitteen.
Olen huomannut saman ajoittain. Näyttää riippuvan valisevasta ilmanalasta; matalapaineen aikana hormissa makaava kylmä ilma aiheuttaa vetopulmia. Erityisesti näin tapahtuu, jos liesituuletin sattuu olemaan päällä samaan aikaan. Tämä aiheuttaa ilmeisesti melkoisen alipaineen sisätiloihin. Kunhan polttaa uunia kaikki vetoluukut avoinna kunnes hormi on lämmennyt, ei uuni savuta.
sammuttaa Nibe siksi aikaa kunnes takka ja piippu on saavuttanut hiukan lämpöä (ehkä viiden minuutin ajaksi). Tosin melkein poikkeuksetta tulee vaan tuikattua takka tulille, mutta todella kostea keli saattaa aiheuttaa temppuja. Korvausilman johtaminen jostain välipohjasta tuntuu hiukan liiottelulta. Tällöin myös radonhan pääsee huoneilmaan. Terveisin Tiileri ja Rondo.
Radon on pääsääntöisesti maan itä- ja eteläosissa, esiintyvä "ilmiö". Paljon käytetään korvausilmaputkea palamista helpottavana tekijänä vieläkin maan länsi- ja pohjoisosissa. (Rakennetarkastaja)
ostamaan savuimuri horminpäähän vaikka meptekistä.
ei tarvi tempuilla sen takankanssa. tyristorisäädin seinään takan virreen ja vot.parituhatta vanhaa markkaa maksaapi eikä tarvii enää savuja haistella.nappulan kun vääntää kaakkoon niin ei tartte edes tuhkia tyhjennellä.harjaa sitten keväällä katon puhtaaksi.tää on ainut kunnollinen tapa saada nää takat näillä nykynormeilla toimimaan kunnolla.joka muuta väittää ei mitään asiasta tiedä.