Rakennusten energiakulutusten laskentaohje antaa eväät verrata eri lämmitystapoja keskenään.
Hyötysuhteiden kautta pääsee lämmitysjärjestelmän kuluttamaan energiamäärään.
Energiamäärän perusteella pääsee puolestaan kustannuksiin.
Tein ihan oman vertailun, joka perustuu tuohon ohjeeseen.
Vertailun pohjana käytän keskimääräistä uudisrakennusta jonka tiedot ovat:
- pinta-ala 150 m2
- sisätilojen lämmityksen nettotarve 100 kWh/(m2a)
- lämpimän käyttöveden nettotarve 4000 kWh/a
- talossa poltetaan n. 2 m3 vuodessa puita, joilla saadaan 2000 kwh:n nettotarvetta vastaava määrä lämmitysenergiaa
Tästä saan koko nettotarpeeksi 17000 kWh
Huolto- ja korjauskuluihin en ota tässä kantaa
Itse vertailuun, jossa merkitsen voittajan kohdalle koko laskutoimituksen:
1. Maalämpö 100% mitoitus, lattialämmitys LKV; 17000kWh/2,3 13,5kWh/(m2a)= 9.416 kWh=>678 €(Sähkö 0,072 €/kWh, hinta on ilman perusmaksuja)
2. Maalämpö 80% mitoitus, lattialämmitys LKV; 10.776 kWh=>776 €
3. Pellettikattila , energiatehokas ohjaus, vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 26988 kWh=>856€ (Sähkö 0,072 pelletti 0,030€/kWh)
4. Kaukolämpö vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 22314kWh=>1060 € (sähkö 0,072 kaukolämpö ,0466 €/kwh)
5. Suorasähkö paterein LKV; 18085 kWh=>1302 € (sähkö 0,072 €/kWh)
6. Suorasähkö kaapelein LKV; 20988 kWh=> 1511 €
7. Öljykattila vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 24248 kWh=> 1536 € (öljy ,63 €/l)
8. Suorasähkö vesikiertoinen lattialämmitys LKV ; 21693 kWh=> 1562 €
Verrokkina matalaenergiatalo jossa 30% pinta-alasta lämpiää sähkökaapelein ja loput sähköpatterein LKV
(15000kWh/2 4000kWh-2000kWh)= 9500 kWh
; 10593 kWh=>763 €
Toivottavasti laskutoimitukset meni oikein
Hyötysuhteiden kautta pääsee lämmitysjärjestelmän kuluttamaan energiamäärään.
Energiamäärän perusteella pääsee puolestaan kustannuksiin.
Tein ihan oman vertailun, joka perustuu tuohon ohjeeseen.
Vertailun pohjana käytän keskimääräistä uudisrakennusta jonka tiedot ovat:
- pinta-ala 150 m2
- sisätilojen lämmityksen nettotarve 100 kWh/(m2a)
- lämpimän käyttöveden nettotarve 4000 kWh/a
- talossa poltetaan n. 2 m3 vuodessa puita, joilla saadaan 2000 kwh:n nettotarvetta vastaava määrä lämmitysenergiaa
Tästä saan koko nettotarpeeksi 17000 kWh
Huolto- ja korjauskuluihin en ota tässä kantaa
Itse vertailuun, jossa merkitsen voittajan kohdalle koko laskutoimituksen:
1. Maalämpö 100% mitoitus, lattialämmitys LKV; 17000kWh/2,3 13,5kWh/(m2a)= 9.416 kWh=>678 €(Sähkö 0,072 €/kWh, hinta on ilman perusmaksuja)
2. Maalämpö 80% mitoitus, lattialämmitys LKV; 10.776 kWh=>776 €
3. Pellettikattila , energiatehokas ohjaus, vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 26988 kWh=>856€ (Sähkö 0,072 pelletti 0,030€/kWh)
4. Kaukolämpö vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 22314kWh=>1060 € (sähkö 0,072 kaukolämpö ,0466 €/kwh)
5. Suorasähkö paterein LKV; 18085 kWh=>1302 € (sähkö 0,072 €/kWh)
6. Suorasähkö kaapelein LKV; 20988 kWh=> 1511 €
7. Öljykattila vesikiertoinen lattialämmitys LKV; 24248 kWh=> 1536 € (öljy ,63 €/l)
8. Suorasähkö vesikiertoinen lattialämmitys LKV ; 21693 kWh=> 1562 €
Verrokkina matalaenergiatalo jossa 30% pinta-alasta lämpiää sähkökaapelein ja loput sähköpatterein LKV
(15000kWh/2 4000kWh-2000kWh)= 9500 kWh
; 10593 kWh=>763 €
Toivottavasti laskutoimitukset meni oikein
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä saman kokoinen talo. Suorasähkö lattiakaapeleilla. Tässä sinun laskelmissasi kulutus pitäisi olla meilläkin n. 21000kWh, mutta meillä on kokonaisuudessaan 14500kWh. Eroa on yli 28%. Lisäksi meillä on vielä 50m2 autotalli joka lämpiää sekin eikä sitä ole sinun laskelmissasi edes huomioitu. Taas hyvä esimerkki siitä kun joku kovapalkkainen kravattipoika kertoo kuinka mikäkin talo kuluttaa. Tee nyt sitten valintoja noiden laskelmien pohjalta.
Tämä olikin vertailu lämmitystavoista, silloin kaikkien pitää lähteä suunnilleen samalta viivalta.
Sinun rakennuksessasi on todennäköisesti silloin paremmat eristykset ja LTO verrattuna normaaliin?
Esimerkki vastaa suunnilleen nykyistä minimiä.
RIL-julkaisu antaa nykyisen normin rajatapaukselle 100-120 kWh/m2.
Matalaenergiatasolle päästään arvatakseni parantamalla eristyksiä, LTO:ta, (kuitenkin talon muotokin vaikuttaa, esim. 2 kerros talo kuluttaa vähemmän) yms. luokkaa 30...40%.
Matalaenergiarakennuksella tarkoitetaan rakennusta joka kuluttaa 50% normaalista tasosta.
Eli "helposti" tuleekin tehtyä asunto joka kuluttaa vähemmän kuin normin minimin talo.
Itse asiassa juuri tähän eristämiseen tulisikin kiinnittää enemmän huomiota.
Lisäksi tuo energiatehokkuuslaskenta on tyypitetty juuri tälläiselle minimieristetylle rakennukselle. Itse asiassa siinä on selvästi puutteita pienemmän kulutuksen rakennuksissa.
Ps. En pidä kravateista, enkä sellaisia käytä. Kravatti on varsin epämiellyttävä kapistus kaulassa pidettäväksi.
joku toinen on määritellyt ne lukemat. Ajattelin että sinä olet tuonut luvut vain näkyville. Enkä tarkoittanut että sinä olisit se kravatti-poju vaan se joka saa tuollaisia lukemia.
Tämä on erinomainen ja varmasti esim indeksimuodossa totuudenmukainen suuntaa-antava vertailu.
Vielä kun tähän saisi lämmitysmuodon vaatimat perustuskulut, niin voisi verrata vähän pitemmällä ajanjaksolla niiden hintoja.
Esim. meille kaukolämpöä tarjottiin hieman alle 10 000€. Nyt on vesikierto yölämmöllä . Mikä esim on maalämmön perustamiskulut?