Tarvitsen apua!!!

Olen 14 vuotias tyttö.Olen luultavasti raskaana entiselle poikaystävälleni joka on saman ikäinen kun mä.Edelliset kuukautiset oli 3 ja puol kuukautta sitten.En haluis mennä lääkäriin kun sit mun mutsi ehkä sais tietää jos oon raskaana.Kyllä mä haluun tän vauvan mut en haluu kertoo ainakaan viel mun mutsille.Lapsen isälle mä en oo kertonu mitään enkä kerrokaan.Haluun kasvattaa lapseni itse.Eli te kokeneemmat millon mun pitäs mennä lääkäriin ja saako mun mutsi sillon tietää mun lapsesta?Kiitos kaikille jotka jaksoitte vastata.
5723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sinun pitäisi mennä jo nyt käymään neuvolassa!
Mitä pikemmin sen parempi, sitten voisit itsekin varmistua asiasta! Ei tarvitsisi enää arvailla. Eikä äitisi raskauttasi selville neuvolasta saa ja voithan vielä erikseen pyyttää hoitajia pitämään asian salassa "normaalia" paremmin. Mutta meny nyt ihmeessä ja tee se testi. Uskon että äitisikin tukee sinua, kun saa kuulla. Varaudu silti pieneen "ensijärkytykseen"...onnea sinulle!

Äänestä

Mene heti lääkäriin! Sinun ja vauvan terveyden kannalta on todella tärkeää, että menet heti lääkäriin. Muista että koko hoitohenkilökunta on vaitiolovelvollista eli ne eivät soita äidillesi ja kerro mahdollisesta raskaudesta. Toki suosittelen kyllä kertomista mahdollisimman pikaisesti, sillä pitkään et asiaa kuitenkaan enää voi salata eikä se viivyttäminen kuitenkaan asiaa auta. Mutta siis lääkäriin mennessä ei tarvitse tuosta murehtia, vaan voit huoletta mennä lähimpään terveyskeskukseen käymään ja kertomaan epäilyistäsi, jolloin pääset tarkempiin tutkimuksiin. Ja siis kuukutiset voivat sinun ikäisellä olla ihan vain hormonihäiriönkin vuoksi myöhässä, joten ei se raskaus mitenkään välttämätön ole. Tietysti jos olet ollut suojaamattomassa yhdynnässä, niin onhan se hyvin mahdollista. Mutta todellakin, kipin kapin lääkärille selvittämään miten asiat ovat:)

Äänestä

..kuitenkin äidilles, tarvitset tukea jos olet raskaana

mene terveyskeskukseen..pyydä raskaustestiin ja jos olet raskaana..ota yhteys neuvolaan ja kerro äidillesi, luulen että äitisi järkytyksen jälkeen kuitenkin haluaa vain auttaa

jos pääset nyt pälkähästä..huolehdi ehkäsystä ja sinun ikäisellä son varmasti paras keino pitää se vetskari vielä visusti kii

tsemppiä matkaan

Äänestä

Hei :) !

Nuorillahan on hyvinkin tavanomaista, että kuukautisetsaattavat pitää monen kuukaudenkin taukoja aluksi. Itselläni ei ollut epätavanomaista lainkaan, että kuukuatiset pitivät paussia kaksi-kolmekin kuukautta, ylikin jopa.

Onko sinulla raskausoireita, pahoinvointia tai rintojen arkuutta tms. Oireethan tosin vaihtelevat todella paljon. Jos on jo kolmennella kuulla, olisi kuitenkin luultavasti jo jotain havaittavissa.

KOskaan ei kuitenkaan tiedä, mitä elämä eteen heittää. Tilanteisiin kyllä sopeutuu kun tahtoa on. Uskon että äitisikin ymmärtäisi, jos asiallisesti ja vilpittömästi hänen kanssaan juttelisit :)
Selvitä nyt oletko raskaana.

Äänestä

Nyt vaan kipin-kapin lääkäriin!
Silloin saat ainakin varman tiedon, oletko
raskaana.
Jos olet raskaana ja haluat pitää lapsen,
haluat varmaankin käytää kaikki mahdolliset
äitiysetuudet. Ne saadaksesi sinun täytyy
käydä lääkärissä riittävän ajoissa, eli alkaa
jo olla kiire!
Ja tiedoksi: Lääkäreillä on vaitiolovelvollisuus!
Kuitenkin, jos raskaana olet, olisiko parempi
kertoa äidille jo ennen kuin hän alkaa ihmetellä
mahasi pyöristymistä?!

Itse aloin odottaa esikoista kun oli opiskelut vielä pahasti kesken (olin kyllä jo täysi-ikäinen). Olin alusta asti varma, että pidän lapsen. Kun kerroin äidilleni raskaudesta, haukkoi hän alussa pitkän aikaa henkeä, mutta sopeutui ajatukseen yllättävän nopeasti.

Nyt on esikoinen 8-vuotias, opiskelut päätetty niin kuin pitikin ja toinen lapsi tulollaan.

Onnea ja rohkeutta sulle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Girlie kirjoitti:

Olen 14 vuotias tyttö.Olen luultavasti raskaana entiselle poikaystävälleni joka on saman ikäinen kun mä.Edelliset kuukautiset oli 3 ja puol kuukautta sitten.En haluis mennä lääkäriin kun sit mun mutsi ehkä sais tietää jos oon raskaana.Kyllä mä haluun tän vauvan mut en haluu kertoo ainakaan viel mun mutsille.Lapsen isälle mä en oo kertonu mitään enkä kerrokaan.Haluun kasvattaa lapseni itse.Eli te kokeneemmat millon mun pitäs mennä lääkäriin ja saako mun mutsi sillon tietää mun lapsesta?Kiitos kaikille jotka jaksoitte vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu