Mikä siinä on että lapsille annetaan nimiä joista he joutuvat isona kärsimään. Ciira Pulkkinen, Cia Erkkilä ja muut vastaavat esimerkit. Ei se sukunimi siitä hienommaksi muutu vaikka etunimi olisikin c-llä tai muilla englantilaisilla kirjoitettu.
Tai miksi ihmeessä tehdään sekasotkua Ida-Eerika tai Eva-Liisa, jos kerran tarkoitus on ääntää suomalaisttain Iida ja Eeva. Voisi valita jomman kumman kirjoitustavan, suomalaisen tai ruotsalaisen. Ida-Erika tai Iida-Eerika. Ei sotkua. Sotku näyttää ihan koulunsakeskeyttäneeltä joka ei osaa kieliä! Näitä nimiä on lehdissä aina!
Tai miksi ihmeessä tehdään sekasotkua Ida-Eerika tai Eva-Liisa, jos kerran tarkoitus on ääntää suomalaisttain Iida ja Eeva. Voisi valita jomman kumman kirjoitustavan, suomalaisen tai ruotsalaisen. Ida-Erika tai Iida-Eerika. Ei sotkua. Sotku näyttää ihan koulunsakeskeyttäneeltä joka ei osaa kieliä! Näitä nimiä on lehdissä aina!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen periaatteessa samaa mieltä, että pitäisi valita noin yksi kieli nimen peruslähtökohdaksi, eli kirjoittaa esim. Kiira-nimi suomalaisittain Kiira tai ruotsalaisittain Kira tai Cira. Parhaiten suomalaisversio sopii yleensä suomalaiseen sukunimeen ja ruotsalaiseen sukunimeen sopii monesti sekä suomalaiset että ruotsalaiset vaihtoehdot.
Mielestäni "hienostelua" voi harrastaa tyylikkäästikin. Prinsessamaisia hienostonimiä merkitykseltään, historialtaan ja äänneasultaan ovat esimerkiksi Vanessa, Aleksandra, Katariina, Odessa, Ofelia, Teresa, Teresia, Amelia, Anastasia, Adele ja Ingrid. Ja nämä nimet sopivat suomalaiseenkin suuhun. En suosittelisi siis sortumaan "mukamas-hienosteluun", joka siis ei oikeasti ole hienoa. Tällaisia nimiä voisivat olla esim. Ciira ja Victooria jotka eivät ole suoranaisesti suomea, ruotsia eikä englantia tai Anceliga, joka on väärin kirjoitettu Angelika/ca. En suosittelisi myöskään ranskalaisia nimeiä, joita ei Suomessa kuitenkaan äännetä ranskalaisittain esim. Antoinette, Marie, Amelie, Rosalie, Therese jne.
"Hienostelua" tyylikkäästi voisi olla myös hienomman/monimutkaisemman nimen käyttö toisena nimenä, jolloin etunimi olisi kuitenkin helpommin ääntyvä ja kirjoitettava. Esim.
Onni Benjamin Räikkönen
Henri Sebastian Räikkönen
Moona Wilhelmiina Räikkönen
Elina Odessa Räikkönen
Mirkka Ellen Anastasia Räikkönen
Elsa Ofelia Räikkönen
Jos koko nimi on erikoisia nimiä, paitsi sukunimi, tulos on yleensä outo:
Cia Cecilia Räikkönen
Eric Johanthan Räikkönen
kuka ei tahtoisi antaa rakkaalle lapsukaiselleen ainutlaatuista ja sitä juuri omasta mielestä kauneinta nimeä.
Voihan se jossain määrin tuottaa lisää työtä kun aina joutuu sanomaan, että " iida yhdellä i:llä" tms. En kuitenkaan usko että sellaisesta joutuis kärsimään.
Mut kutsutaanhan useitakin ihan suoraan EVAKSI, ERIKAKSI se on ihan eri juttu kuin EEVA TAI EERIKA...
Mielestäni on upeaa, että jokaisella on oma ja persoonallinen nimi. Erikoisuudet rikastuttavat joukkoa, onneksemme emme ole kaikki MATTEJA JA MAIJOJA!!!!!!!!!
joo, olen samaa mieltä. Haluan sanoa myös mielipiteeni yhdestä "muotinimestä", Jadesta. Nimi tarkottaa vihreää puolijalokiveä, joka ei ole edes kovin kallis verrattuna oikeisiin jalokiviin, kuten timanttiin tai safiiriin. Jade on toki arvostettua itämaissa, mutta ei kovin kallista sielläkään, siitä tehdään isoja buddhapatsaita Intiassa. Miksi kaikki ythäkkiä haluaa antaa lapselleen nimen Jade? Ei se ole edes kovin nätin kuuloinen,, töksähtää lopussa. Jopa Janina ja Janita ovat kauniimpia nimiä.
Jadeko muotinimi? Miten minä en ole tuohon koskaan törmännyt? Olen aina ollut sitä mieltä että Sade tai Jade olisivat kivoja nimiä tytölle... Muutamaan Sade-nimiseen olenkin törmännyt, mutta Jadesta en ole koskaan Suomessa kuullutkaan.
On niitä aika pirusti kastettu.
Yökötys!En ikimaailmassa laittaisi lapselle nimeksi Janinaa tai Janitaa!Hyh...Mutta Jade on kaunis nimi.Kiitoksia vinkistä,tiedä vaikka joskus tarvisinkin =)