Käsissä on ensimmäistä kertaa vene jossa perämoottorissa on sähkötrimmi. Mikä on trimmin oikea säätö? Tokihan huomasin sen että loikkiminen ja liukuun lähtö helpottuvat oikealla trimmillä mutta mitenkäs vauhdissa? Mistä _tietää_ että trimmi on "nopeimmillaan"? Vauhdissa trimmin säätö vaikuttaa tietenkin vähän veneen asentoon mutta sitäkin enemmän ohjauksen raskauteen.
Tuntuu sille että kun ohjaus on raskaimmillaan on vene nopeimmillaan mutta onko näin? Ero ei tunnu niin suurelta että luottaisi tuntemukseen :-|
Kellä kokemusta on niin kerrotko...
Tuntuu sille että kun ohjaus on raskaimmillaan on vene nopeimmillaan mutta onko näin? Ero ei tunnu niin suurelta että luottaisi tuntemukseen :-|
Kellä kokemusta on niin kerrotko...
Vastaukset 4
Vanhimmat
periaatteessa riippuu olosuhteista mutta ylös, jotta märkäpinta pienenee (samalla laukkaustaipumus kylläkin kasvaa)
eli
perstuntumalla...
voisi kuvitella että nopein trimmi on siinä loikkimisen rajalla.
Luonnollisesti olosuhteet vaikuttavat mutta kuvitellaan että olis rasvatyyntä :-)
Joo mullakin rupeaa pompottamaan jos trimmi on suht ylhäällä, laske konetta vähän alas ja pikkasen nopeutta pois, kun loikkiminen tasaantuu niin lisää taas nopeutta. Mulla ainakin toimii.
mun viesti tuli vahingossa väärälle nimimerkille