Niin eli miten suoriutua hyvin koeviikolla, ajankäyttö jne. jne.. Vinkkejä!!
Miten selvitä koeviikosta kunnialla??
lukio roxx
21961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän siitä koeviikosta hyvin selviytyy. Peruslähtökohta on tietysti se, että jotain on opiskeltu jo itse kurssin aikana. Koeviikon aikana sitten riittää, kun parina päivänä kertaa koealueeseen kuuluvat asiat.
Minä luin aina kirjaston lukusalissa, sillä sellainen hiljainen ympäristö sopi minulle parhaiten. Kokeilemalla sitä jokainen löytää omat niksinsä!
Varmaan koeviikosta selviämiseen kaikilla on omat keinonsa. Omat keinot olivat lähinnä ottaa rennosti ja korkeintaan kerran katsella läpi mitä ollaan edes käyty läpi tunneilla - silti hyvin yleensä pärjännyt. Käytä logiikkaa ja tee koe huolellisesti.
Mielestäni lukion koeviikkoo liioitellaan aika usein, jos olet ollut tunneilla hereillä niin yleensä kokeetkin menevät kohtuullisesti.
Ehkä mun tyyli koulun suhteen ei ole mikään esimerkillinen ja en suosittele tätä kovin monelle, ellei ole yhtä paljon kusi noussut päähän ja kuvittelu, että 'kyl määä osaan'. Jos teet läksyt ja kertailet ennen koetta, niin sulla ei pitäisi olla mitään ongelmaa. Kokeet mittaavat sun taitoja, eikä ole tarkoituskaan, että kaikista aineista vedetään se 10 ja opettajan kehut kaupan päälle. Panosta tiettyihin aineisiin ja älä ota stressiä jos aina ei vaikka onnistuisikaan ihan kybällä - ensi kerralla paremmin sitten.
Kyllä niistä koeviikoista selviää hengissä - usko pois :)