Valtamerelle

Hei,

tarvitsetko miehistöä valtameripurjehdukselle?

Olemme purjehtijapariskunta (mies 32v, nainen 27v), joka haluaa toteuttaa unelmansa. Olemme kiinnostuneita erityisesti valtameren ylityksestä (esim. ARC), mutta muukin valtameripurjehdus käy. Voimme osallistua korkeintaan n. 2 kk purjehdukselle työhön liittyvistä syistä johtuen. Aikaisin mahdollinen ajankohta on lokakuun puolivälistä eteenpäin. Myös kevät 2006 on mahdollinen.

Purjehduskokemusta on miehellä käytännössä kaikki 32 kesää (jollilla ja erilaisilla köliveneillä ympäri Itämerta, cruisingia ja kilpapurjehdusta eri tehtävissä, tuhansia merimaileja, >10 v. kipparina). Yhdessä olemme purjehtineet 32 -jalkaisella veneellämme neljänä kesänä (esim. >1300 nm tänä kesänä). Purjehduksemme ovat olleet avomeripainotteisia. Nyt haluamme laajentaa horisonttia.

Tulemme hyvin toimeen veneessä. Olemme avoimia, avuliaita, sopeutuvaisia ja pärjäämme kovassakin paikassa. Osallistumme mielellämme kustannusten jakoon ja maksamme itse omat lento- ym. matkamme.

Mikäli tiedät jonkun, jolla olisi miehistöpaikkoja vapaana, olisimme ikionnellisia, jos voisit välittää tätä viestiä eteenpäin. Kaikki vinkit miehistöpaikan löytämisessä otetaan muutenkin ilolla vastaan.

Vastaa tällä keskustelupalstalla tai sähköpostitse [email protected]
21853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sir BB kaiken kattavan vastauksen mykistämänä olen sanaton.

Mutta kumminkin, koska kysymys on ehkä muitakin kiinnostava, niin koitan lyhyesti kertoa jotain.

Helpoimpia tapoja aloittaa valtameripurjehdus on: http://www.staf.fi/
Alukset ovat merikelpoisia ja päällystönä kokeneita ammattilaisia.
Organisaatiolla on Suomen mittakaavassa ylivoimainen kokemus huvipurjehduksesta Atlantilla.
Jos tavallinen pulliainen haluaa nelikymmenmetrisellä syvien vesien kuunarilla ajella pitkin kuunsiltaa planktonin ilotulittaessa vanavettä, niin suomalaisessa aluskannassa ei ole juuri vaihtoehtoja.
Ylitykset myydään loppuun hyvissä ajoin, joten kevään purjehdusten varaamisella alkaa olla kiire. Syksy on jo myyty ja kahden peruutuspaikan saaminen on vaikeaa, ei tosin mahdotonta.

D.O.M.in kotipaikka on Kotka: http://www.employ.fi/index2.htm
Vielä ei ensi talven aikeita ole netissä asti, mutta alus on ollut useamman vuoden talvet Karibialla, varmaan nytkin. Asia selvinnee tiedustelemalla sivun sähköpostiosoitteesta.

Noilla yllämainituilla on aika selvät sävelet toiminnassaan, sekä kokemusta. Ilmaiseksi mukaan ei tietenkään pääse, lennot ja satamahurvittelut on kustannettava itse ja aluksella olosta veloitetaan n. 50 euroa/vrk.

Olosuhteista sen verran, että Kanarialta Karibialle seilaaminen joulukuussa on aivan eri peli, kuin tulla Bermudalta Eurooppaan helmi-maaliskuussa. Suuruusluokat ovat ajelehtiminen vs. purjehtiminen.
Marraskuinen Biskaja tarjoaa sitten yleensä oikeaa rockenrollia, vaikka olempa kerran mennyt siitä yli marraskuussa kotimaista heinäkuuta vastaavissa olosuhteissa. Suomenlahden ja Atlantin kovien paikkojen kovuuden suuruusluokan näkee kartasta pinta-aloja vertaamalla. Valtamerellä ihminen huomaa, että sitä yrittää parhaansa mukaan pärjätä, mikä on kaukana siitä, että ilmoittaa pärjäävänsä. En usko, että vaikka on 32v, jolla on kolmenkymmenenkahden kesän purjehdus-k-o-k-e-m-u-s, poikkeaa muista. Itse en laske mukana olemista kokemukseksi, kokemus on toimimista ja päättämistä, ei kokemista.

Yksityiset veneet ovat sitten seuraavana. Yleensä Suomesta lähdettäessä kysymys on kullekin pitkään valmistellusta purjehduksesta, jolloin gastitkin ovat selvinneet valmistautumisen aikana. Avomeripurjehtijoiden gastipörssissä voi koittaa onneaan, josko joku olisi miehistöä vailla: http://www.avomeripurjehtijat.fi/bord/index.php?action=vtopic&forum=3
Moni lähtijä pitää nettisivuja, mutta niitä on vielä vaikea löytää, sillä veneet ovat joko juuri lähteneet tai ovat vasta lähtemässä, eli nettiä ei vielä ole päivitetty.

Kansainvälisiä gastipörssejä löytyy helposti, tuossa muutama::
http://www.crewfile.com/cgi-local/crewfile?dbtype=yachts&ignore_start_range=0
https://www.findacrew.net/secure-server/Home.asp
http://www.cruiserlog.com/forums/forum.asp?FORUM_ID=5

Kanarialta Karibialle ARC:n mukana pyrkii paljon porukkaa. Muiden purjehduskokemukseen ja muihin avuihin voit tutustua noiden yllämainittujen sivujen kautta.
Täysin tuntemattomaan veneeseen lähteminen vaatii jo sitten oman huumorinsa. Jos veneessä on kuusi, ja pelastuslautta vain viidelle, niin täytyy vankasti uskoa kipparin uppoavan aluksensa mukana. Kansainvälisen miehistön kommunikointi etenkin pimeässä vie aina aikansa, jota taas vaikkapa lepattavalla purjeella ei ole. Täytyy oikeasti osata toimia oikein vieraassa aluksessa, tai alistua matkustajaksi, kokemus sekin, josta syntyy kokemusta… matkustamisesta...

Tätä palstaa, jolla sööörit jakavat suunnatonta kokemustaan universumin monimutkaisiin kysymyksiin, parempana konstina näkisin oman aktiivisuuden. SPL:n sivuilta soitat pursiseurojen sihteereitä läpi niin kauan, että löytyy lähtemässä oleva vene, jolla on gasteista pula. Pikkuisen täytyy tietysti vaivaa nähdä, mutta jos ei tuosta selviä, niin turha on lähteä, tulee vaan koti-ikävä.

Mikäli tuo Atlantin ylitys ei ole aivan must: niin mites Prusakit: http://kotisivu.dnainternet.net/jprusak/
Ovat kiertäneet maapallon, kokemusta on, vene on vahva ja mielenkiintoisilla vesillä. Ovat tämän talven Venezuelan ja Kuuban kieppeillä. He ottavat maksimissaan neljä vierasta kerrallaan. Ovat purjehtineet pitkiä aikoja kaksin, ja viimeksi kun kuulin, niin ei mitään ruuhkaa ole vielä tiedossa ensi talveksi. Serenada on leppoisa menijä, kippari on tietysti persoona, kuten kipparin kuuluu ollakin, mutta Kuubassa käynti ’omalla’ veneellä ei ole pöllömpi ajatus.
Kulukorvaus tietenkin riippuu kulloisenkin sataman hintatasosta, mutta alle viidenkympin pärjää kalleimpia turistisaaria lukuunottamatta.

Jos pikku heiluminen, eikä sade haittaa, niin sitten tuonne: http://www.victory-cruises.com/cape_horn.html tai tuonne: http://www.pelagic.co.uk/masterframe_charter.htm
Hintavaa ja kosteaa, mutta ei siellä kumminkaan tuule lähellekkään sitä, mitä saaristomeren saunoissa.

Elokuuta kun eletään, niin ensimmäiseksi hoitaisin matkavakuutuksen kuntoon. Sekään ei ole ihan palakakkua, sillä useimmat yhtiöt rajaavat avomeripurjehduksen vakuutuksen ulkopuolelle. Lopuilla on rajoituksia matkan yhtämittaisen keston suhteen. Seuraavaksi rokotukset kuntoon. Kun maailmalta lähtee tosissaan etsimään seiluupaikkaa, niin saattaa löytää itsensä omituisista satamista. Hepatiitit, kolerat ja keltakuumeet vaativat viikkoja kestävän rokotusohjelman. Passissa pitää olla virtaa vähintään puoli vuotta oletetun reissun päättymisen jälkeenkin, vaaditaan monessa maassa.
Nykyisin lentää tarjoushinnalla lähes minne tahansa edestakaisin tonnilla. Kanarialle 200 ja Karibialta takasin sen 700-800, eli samalla rahalla lentää sitten pidemmällekin. Suomalaisia veneitä on ympäri maailmaa jo aika paljon, aina johonkin pääsee, jos on tosimielellä lähdössä ja jos se lähtö on -nyt-, niin sitten täytyy olla valmis lähtemään, sillä "Aavan meren tuolla puolen jossakin on maa, missä onnen kaukorantaan laine liplattaa"...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Todeksi kirjoitti:

Hei,

tarvitsetko miehistöä valtameripurjehdukselle?

Olemme purjehtijapariskunta (mies 32v, nainen 27v), joka haluaa toteuttaa unelmansa. Olemme kiinnostuneita erityisesti valtameren ylityksestä (esim. ARC), mutta muukin valtameripurjehdus käy. Voimme osallistua korkeintaan n. 2 kk purjehdukselle työhön liittyvistä syistä johtuen. Aikaisin mahdollinen ajankohta on lokakuun puolivälistä eteenpäin. Myös kevät 2006 on mahdollinen.

Purjehduskokemusta on miehellä käytännössä kaikki 32 kesää (jollilla ja erilaisilla köliveneillä ympäri Itämerta, cruisingia ja kilpapurjehdusta eri tehtävissä, tuhansia merimaileja, >10 v. kipparina). Yhdessä olemme purjehtineet 32 -jalkaisella veneellämme neljänä kesänä (esim. >1300 nm tänä kesänä). Purjehduksemme ovat olleet avomeripainotteisia. Nyt haluamme laajentaa horisonttia.

Tulemme hyvin toimeen veneessä. Olemme avoimia, avuliaita, sopeutuvaisia ja pärjäämme kovassakin paikassa. Osallistumme mielellämme kustannusten jakoon ja maksamme itse omat lento- ym. matkamme.

Mikäli tiedät jonkun, jolla olisi miehistöpaikkoja vapaana, olisimme ikionnellisia, jos voisit välittää tätä viestiä eteenpäin. Kaikki vinkit miehistöpaikan löytämisessä otetaan muutenkin ilolla vastaan.

Vastaa tällä keskustelupalstalla tai sähköpostitse [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu