Minulle on määrätty Mobic 15mg kerran päivässä tulehtuneisiin niveliin. Lääkkeessä kovasti varoitellaan muiden tulehduskipulääkkeiden käytöstä ja nyt mietin kuinka varovainen oikeasti pitää olla.
Saanko juoda juuri alkaneeseen flunssaan finrexiniä tai ottaa burana 400mg mahdollisiin kuukautiskipuihin?
Onko täällä kellään kokemusta ja tietoa asiasta?
Mobic 15mg
12
25453
Vastaukset
- ...
Itse koitan välttää esim. ibuprofeiinin ottamista Mobicin ohessa, mutta silloin tällöin tulee kuitenkin otettua esim. kovaan päänsärkyyn. Olen joskus tästä maininnut lääkärille, eikä hän kommentoinut asiaa mitenkään. Maksalle ja vatsalle monien eri tyyppisten tulehduskipu- ja kipulääkkeiden syöminen saattaa käydä, mutta satunnaisesta yhtäaikaisesta käytöstä en ole ollut vielä huolissani.
- edellinen lääkkeiden käyttäjä
Näin vähän ajattelinkin ettei ehkä yksittäiset särkylääkkeet tms. olisi vaaraksi.
Silti olen hieman varuillaan... - syödä muita
edellinen lääkkeiden käyttäjä kirjoitti:
Näin vähän ajattelinkin ettei ehkä yksittäiset särkylääkkeet tms. olisi vaaraksi.
Silti olen hieman varuillaan...särkylääkkeitä meloksikaamin kanssa. Meloksikaamista vielä sellainen varoitus, että minulla meni maha rikki viikon jälkeen, jouduin syömään kalliin Nexium -kuurin päälle. Eikä ole enää meloksikaamiin koskeminen. Nyt syön vain panacodia, josta ei ole mitään apua, paitsi että uni tulee helposti :-)
- Manna
syödä muita kirjoitti:
särkylääkkeitä meloksikaamin kanssa. Meloksikaamista vielä sellainen varoitus, että minulla meni maha rikki viikon jälkeen, jouduin syömään kalliin Nexium -kuurin päälle. Eikä ole enää meloksikaamiin koskeminen. Nyt syön vain panacodia, josta ei ole mitään apua, paitsi että uni tulee helposti :-)
tablettia meloksikaamia olet ottanut päivässä? Itselläni on arka vatsa ja olen syönyt melkosikaamia mutta se on niin tehokas lääke että olen tarvinnut vain n. 1-3 tablettia viikossa. Sillä määrällä en ole saanut vielä mahaani rikki. Feldenillä kylläkin monet kerrat.
- eli 1
Manna kirjoitti:
tablettia meloksikaamia olet ottanut päivässä? Itselläni on arka vatsa ja olen syönyt melkosikaamia mutta se on niin tehokas lääke että olen tarvinnut vain n. 1-3 tablettia viikossa. Sillä määrällä en ole saanut vielä mahaani rikki. Feldenillä kylläkin monet kerrat.
15 mg:n tabletti päivässä. En suosittele, mutta lääkäri käski syömään kuurina
- syön
eli 1 kirjoitti:
15 mg:n tabletti päivässä. En suosittele, mutta lääkäri käski syömään kuurina
puoli tablettia /pv Mobicia. On kyllä auttanut kipuihin. Välillä pidän taukoja, parempina aikoina en siis syö ollenkaan. Minäkin otan kuureittain, eli esim. viikko- pari yhtä soittoa.
- ii/net
syödä muita kirjoitti:
särkylääkkeitä meloksikaamin kanssa. Meloksikaamista vielä sellainen varoitus, että minulla meni maha rikki viikon jälkeen, jouduin syömään kalliin Nexium -kuurin päälle. Eikä ole enää meloksikaamiin koskeminen. Nyt syön vain panacodia, josta ei ole mitään apua, paitsi että uni tulee helposti :-)
Varoittaisin panacodin haitoista , pitkään syötynä maksa poksahtaa sitä saa käyttää ainoastaan lyhyinä kuureina .
- Jokueräs
Mulle on lääkäri joskus antanut luvan ottaa migreeniin 800 mg buranaa Mobicin kanssa, mutta senkin saa ottaa erittäin epäsäännöllisesti. Mielummin jos vaikutusta pitää tehostaa, niin Panadol on parempi vaihtoehto. Mitään flunssalääkkeitä en Mobicin kanssa ottaisi.
Mulla kesti vatsa vuoden verran Mobicia lähes päivittäisessä käytössä. Sitten söin yhden viikon Arcoxia-kuurin, joka ärsytti vatsaani niin pahoin, etten enää edes Mobicia pysty syömään edes vatsasuojan kanssa. Nyt on menossa Zolt-kuuri (toimii mulla Nexiumia paremmin ja on pirusti halvempi) ja ainakin 1 kk tauko lähes kaikista kipulääkkeistä (Maksa-arvot muutenkin rajoilla, niin lääkäri ei suositellut Panadoliakaan kuin maks 1 g/vrk). - Kipuilija
Sain lääkäriltä Mobic 15 mg reseptin toisen polven nivelrikkoon. Söin jo viikon opicalia ja kortisonipiikin polveen. Se auttoi muutaman päivän. Nyt ensin viikko Mobicia,,jos ei helpota syön toisenkin viikon. Saa nähdä auttaako. Seuraavaksi taitaa olla edessä keinonivel,,kääk.
- Anonyymi
Minulla on täys-proteesi; keino nivel sekä vasemmassa lonkassa etä polvessa ! Kivuton toimenpide selkäydinpuudutuksella , toipumisaika n. 2 - 4 kuukautta ! Kulumat luokitellaan 1 ... 4 röntgenkuvan perusteella ja nelonen (4) on toimenpide kypsä ! Suosittele ! Molemmat toimii moitteettomasti ja kivuttomasti! Suur kiitos Savonlinnan Keskussairaalaan osaavalle tiimille ortopedeineen ! Goolessa asiallista tietoa ! Lycka Till ! Terv. Pawe Bueno.
Kannattaa varmaan kysyä apteekista proviisorilta! Hän tietää tasan kaiken eri lääkkeistä ja myös mihin tauteihin niitä käytetään ja onko ongelmia jos käyttää erilaisia lääkkeitä.
- Anonyymi
Itsellä todettiin lonkan nivelrikko. Hirveät kivut liikkuessa, etenkin kantamiset, ja epätasainen maasto. Ja työelämässä vielä ollaan.
Lääkäri määräsi kokeiluun viikon ja viikon kahta eri kipulääkettä. Celoksibia ja meloksikaamia. Tuo eka ei sovi vatsalleni ollenkaan, mourudi ja löytyi ja mahakipua.
Tämä meloksikaami auttaa paremmin, eikä vielä maha ole sanonut mitään, mutta kummallinen hikoilukohtaus tulee muutama tunti lääkkeen otosta, ja vähän huimaa, ja väsymystä. Sekä näköjään unihäiriöitä- heräsin la-aamuna nyt jo ennen kahta.
Mutta on parempi kuin se eka lääke. Vaikutus tasaisempi, että pystyn töitäkin tekemään, vaikka eihän se kipu täysin mihinkään mene, ja kuormitus pahentaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5982385Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101892Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231730Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641448JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191366- 651291
- 1221174
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22940Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16928Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66843