PERAKAMMARIN POJJAAT MAALIMALLA

bisnesmatkailija

kyllä vi..tuttaa kuunnella jossain ulkomailla ku joku mouhijärvikylän poika on päässy eka kertaa maailmalle YK-soltun muodossa.
Heidän käytös hävettää, munaavat koko uomen kansan.
PITÄIS OLLA JOKU FIKSUUSTESTI YK-JOUKKOJEN PÄÄSYKOKEESSA!!
tai sitten sinne ei pyri ku umpi-urpot maakunnista hakemaan HALAPAA DIIISSELIMERSUA

12

4505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Kyllä nyt harmittaa kun et päässyt.

    • Kalevi

      Ei kait sitä dieseli Mersua ole kukaan havitellu aikoihin. taijat olla ajastas jäljessä. Audia ja Bemaria ne hekee.. kovia rautoja ovat muuten net autot.

    • supaukko

      kun hakemuksen lähetit:).Eipä montaa poikaa enään yk:n lipun alla suomalaisia palvele.Naton operaatioita miltei kaikki.Kuuluu muuten yleissivistykseen sekin tietää,mikäli seuraa aikaansa.Jatkahan millihiutale bisnesmatkailuasi vaan viiru kalsareissa.

      • käivärä

        ... no ei se ihan kuule supaukko noinkaan ole. YK:n mandaatilla sitä Kosovossakin porskutellaan vaikkakin Naton johtamassa operaatiossa.. että semmosia .. laku nots =)


      • poistuivat...
        käivärä kirjoitti:

        ... no ei se ihan kuule supaukko noinkaan ole. YK:n mandaatilla sitä Kosovossakin porskutellaan vaikkakin Naton johtamassa operaatiossa.. että semmosia .. laku nots =)

        ...Balkanilla toimivien joukkojen päästä Srebrenican ja parin pienemmän vastaavan tapauksen johdosta. Ei oikein ollut paikallisilla luottoa tuohon symboliin enää...


      • Kuitenkin s2
        käivärä kirjoitti:

        ... no ei se ihan kuule supaukko noinkaan ole. YK:n mandaatilla sitä Kosovossakin porskutellaan vaikkakin Naton johtamassa operaatiossa.. että semmosia .. laku nots =)

        naton lipun alla ja heidän voksit;).Ei näy yk:n lippuja eikä varusteita:)


    • pisnesmies

      ite taidat olla vähän pikku poju, kun jaksat ees tollasia miettiä.

    • Ei kantsi...

      No oothan näköjään itsekkin päässy käymään tuolla päin maailmaa. Ei sullekkaan näköjän testi ois ollu pahitteeksi. Kyllä pahinta on just ne n.35- miehet, jotka on niin maailman miestä, kun pääsee johonkin ryhmämatkalle. Ei suomalainen rauhanturvaaja ole yhtään pahempi kuin muutkaan. Itseasiassa päinvastoin. Ottasit sinäkin mallia.

    • evmaj

      Tyypillistä lasten sähinää. Palvelin 28 vuotta YK: joukkojen palveluksessa ja sieltä päässyt myös eläkkeelle. Aloitin viimeisissä Kyproksen joukoissa joten tiedän mistä puhun. Älkää enää menkö sorkkimaan sinne, jos ei ole pakko. Jos miehen tietä kaipaatte on sillekin paikka. Siltä tieltä palaavat vain tosimiehet. Lentolippu Ranskaan ja jos haluja on niin paikkakin löytyy.!! Kun sen koulun on käynyt niin ei kaipaa enää Mersuja kunhan vain pääsisi Suomeen.

    • fasse

      Taidat olla käynyt oikeen Virossa asti,kun puhut
      noin kovalla kokemuksella,vai hylättinkö hakemus
      YK-joukkoihin?

    • fasu

      taidat olla ikuinen WANNABE FAITTERI.
      Ei aina voi voittaa. :o)

    • Herra Iso Herra

      , että ei se seula jokaisen kohdalla ole ollut kovin tiukka. Itse olen siitä kävelevä esimerkki kun olen sen läpäissyt. Kuitenkin voittopuolisesti suomalaiset osasivat jo 60-luvulla käyttäytyä mallikkaasti ja siihen maailmanaikaan ulkomailla kulkeminen oli enempi harvinaista, joten aiempaa kokemusta ei monella ollut. Seula aina vähän vuotaa ja isoon porukkaan mahtuu sellaisiakin, joiden paikka olisi ollut aivan jossain muualla kuin Kyproksella, Suezilla, Golanilla ja mitä niitä paikkoja onkaan. Kotiutuksiakin tapahtui kun oikein örvelsivät mutta siihen piti tehdä jo töitäkin sillä pikainen paluukyyti ei kokemukseni mukaan ollut ainakaan liian herkässä. Lisäksi on muistettava, että porukka siellä ulkona on melko nuorta ja heillä on vielä menossa rajojen kokeilemisvaihe, joten jos joutenoloa oli liikaa, niin kyllähän sitä ajankulua keksittiin ihan itsekin ja silloin saattoi roiskua kun rapatiin.

      Muutamia tyyppejä lukuunottamatta lähtisin heidän kanssaan uudestaankin ihan levollisella mielellä hakemaan vaikka sitä verotonta mersua, bemaria, audia yms. sillä olihan se mahdollisuus ainakin ennen vanhaan jonkinlainen palkanlisä. Ajat ovat siinäkin suhteessa vissiin muuttuneet, joten enpä usko, että v......n on enää minkäänlaista aihetta kenelläkään. Sitä paitsi ei se YK-palvelus mitään persaukisten hommaa ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      98
      9398
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      17
      5264
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5203
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2865
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2831
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe