Cimcorp saneeraa taas, vaikka sai työllisyysrahoilla rakennetun uuden hallin, jota juhlittiin Ulvilassa niin, että vastaavia bileitä ei ole paikkakunnalla ennen nähty.
Täytyy siteerata Juha Vainion laulua. "On herran puheet herkässä, se sillä lailla on. Tuumii työtön polveen potkaistu ja on nyt onneton..."
Työttömiä syljetään ja potkitaan yhteiskunnan varoilla elämisestä, mutta yritykset voivat samoja rahoja rohmuta mielin määrin täysin katteettomilla lupauksilla.
Cimcorp
8
5568
Vastaukset
- probleemina
se, että kuvaputkihommeli on historiaa, litteiden näyttöjen valmistuskustannuksetkin paljon pienempiä...
Ei mikään firma pärjää jos ei ole tuotetta joka tekee kauppansa.
Eri juttu on, miten satsataan yhteiskunnan varoja hukkaan, mutta sille hyväveliklikille tuskin kukaan mitään mahtaa...- Ossi
"Ei mikään firma pärjää jos ei ole tuotetta joka tekee kauppansa."
Pitäis tehdä sellaisia tuotteita, jotka menevät kaupaksi.
Siihen satakuntalaisyritykset eivät näytä pystyvän.
On paljon helpompaa ja kivempaa seurustella kunnanisien ja muitten kanssa, jotka jakavat verorahoja ilman, että täytyy tehdä mitään. - jappe
Ossi kirjoitti:
"Ei mikään firma pärjää jos ei ole tuotetta joka tekee kauppansa."
Pitäis tehdä sellaisia tuotteita, jotka menevät kaupaksi.
Siihen satakuntalaisyritykset eivät näytä pystyvän.
On paljon helpompaa ja kivempaa seurustella kunnanisien ja muitten kanssa, jotka jakavat verorahoja ilman, että täytyy tehdä mitään.Taannoin oli samoilla kulmilla kuin Cimcorp:kin ennen, eräässä firmassa varsin pätevä myyntimies, kauppa kävi ja porukkaa palkattiin. Sitten kateus kai iski, myyntimies lähti ja firma sinnittelee huonosti kaupaksi menevien ...nsekoituskoneiden kanssa samoilla sijoilla, mutta paljon pienemmässä mitassa.
Toisessa paikassa myös oli sama homma, kolikkoaihioita oli myyty ja homma toimi, mutta sitten sekoitettiin pakka, hyvä myyntimies meni toisaalle, eräs lihakaupanpitäjän poika tuli vetovastuuseen ja alamäki alkoi... Parhaimmillaan oli yli neljäkymmentä työntekijää, nyt neljä-viisi siivoilee romuja nurkista kai... Mutta lihakaupanpitäjän poika, hänen uransa on ollut silti menestyvä ja nousujohteinen. Tiedä sitten tulevasta. - eki
jappe kirjoitti:
Taannoin oli samoilla kulmilla kuin Cimcorp:kin ennen, eräässä firmassa varsin pätevä myyntimies, kauppa kävi ja porukkaa palkattiin. Sitten kateus kai iski, myyntimies lähti ja firma sinnittelee huonosti kaupaksi menevien ...nsekoituskoneiden kanssa samoilla sijoilla, mutta paljon pienemmässä mitassa.
Toisessa paikassa myös oli sama homma, kolikkoaihioita oli myyty ja homma toimi, mutta sitten sekoitettiin pakka, hyvä myyntimies meni toisaalle, eräs lihakaupanpitäjän poika tuli vetovastuuseen ja alamäki alkoi... Parhaimmillaan oli yli neljäkymmentä työntekijää, nyt neljä-viisi siivoilee romuja nurkista kai... Mutta lihakaupanpitäjän poika, hänen uransa on ollut silti menestyvä ja nousujohteinen. Tiedä sitten tulevasta.Otsikon firmassa kuulemma huseeraa joku kukkakauppiaan poika.
Ei ole omakohtaisia kokemuksia, mutta eräältä kaverilta kuulin värikkäitä juttuja.
- ihan
pieni asiavirhe,
että rahoittajana oli kylläkin pankki - Kalle
Cimcorp sai 4 miljoonaa markkaa työllisyysperusteista tukea. Eli veronmaksajien riihikuivaa rahaa, jota ei tarvitse maksaa takaisin. Sen lisäksi kunta takasi n. 40 miljoonan lainat ja meni osakkaaksi halliyhtiöön 50% osuudella, jonka sitten myi Cimcorpin johdolla noin 30 -40 tuhannella eurolla.
Cimcorpin johto osti yrityksen Swisslogilta Finnveran takaamilla lainoilla. Kauppahintaa ei ole julkaistu.
Yhtään ainoaa työpaikkaa ei ole noilla rahoilla saatu, vaan tähän mennessä menetetty 20 työpaikkaa ja eilen tuli ilmoitus 70 miestyövuoden säästötarpeista, joka tarkoittaa koko hekilökunnan lomauttamista loppuvuodeksi tuntematon määrä lopputilejä.
Omistajile riskitön Finnveran takaama sijoitus, jonka riskejä työntekijät nyt kantavat.- no...
Johdon ilmoittama vähennystarve on 70 henkilön työpanos.
Lehdessä oli tosiaan 70 miestyövuotta, joka ei tarkoita yhtään mitään, jos sitä ei jaeta jollekin aikajaksolle, eli on kirjoitusvirhe. - Oskari
no... kirjoitti:
Johdon ilmoittama vähennystarve on 70 henkilön työpanos.
Lehdessä oli tosiaan 70 miestyövuotta, joka ei tarkoita yhtään mitään, jos sitä ei jaeta jollekin aikajaksolle, eli on kirjoitusvirhe.Kyllähän tuo 70 mies(tai henkilö-)työvuotta sentään jotain tarkoittaa.
Cimcorpilaiset ovat opiskelleet näköjään tiedoitusoppia. Tuntuu paljon miedommalta sanoa, että säästötarve on 70 miestyövuotta kuin sanoa, että panemme loppuvuodeksi koko henkilökunnan maantietä mittaamaan ja potkuja tullaan jakelemaan raskaalla kädellä.
Näin meitä manipuloidaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713095
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181250
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232