ISKUKOUKUT (haukikalastus)

jackback

Jos haukea yritätte kalastaa, ja uistemeen ei oikein iske tai katiskaan ui, niin suosittelen Iskukoukkujen pistämistä kaislikon reunaan tai kaislikon keskelle johonkin aukko paikkaan! Itse olen saanut silla hyvin haukea! Tänä kesänä sain joa (ihmeellistä, mutta totta) 2kg kuhan! Kuha on näköjään näin lämpimillä keileillä matalissa vesissä! Eilen sain koukulla 3kg hauen ja 3 päivää sitten 3.5kg hauen! Viime vuona tuli yli 6 kiloisiakin! Itse en syö "suuria" haukia, koska ne alkaa maistua ns. puulta! Paras ruokahauki on 1-2kg (mun mielestä) Iskukuokuilla kalastaminen on myöskin aikas vaarallistä hommaa...kyllähän siinä vahinkoja on minullakin sattunut...mutta äkkiä sen oppii! Kerran kuokku laukesi peukalostani läpi! Mutta se oli silloin se :D Suosittelen koukku kalastusta! HUOM. siihenkin tarvitsee luvan! x)

4

2665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooo o

      muttta kaikissa vesistöissä se ei vain ole sallittua kuin talvella!

      • jackback

        Olet oikeassa! Kiitos kun kerroit! Unohdin kokonaan sen minun tekstistäni! :)


    • Pekka

      Kyllä silloin on vika kokissa...

      • koukku

        se on niin että suuri hauki maistuu puulle jos ei ole koskaan sellaista saanut.tosiasiassa ei se ole sen huononpaa kuin pienikään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe