nukkumisesta

Miten te oletta saanu nukuttua kun viikkoja alkaa olla yli 30..?
Itsellä tuntuu olevan yhtä kääntyilyä kyljeltä kylelle, tuntuu että kylellään olokin on hankalaa ku vauva nujuaa ja potkii:)
4655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse aloin nukkumaan todella huonosti noiden viikkojen aikoihin, nyt olen 40 3 eikä helpota yhtään.. Nousen itse varmaan tunnin välein ylös kun paikat särkee, ja on vessahätä tai jano.. Onneksi kohta voi jo nukkua selällä tai vatsalla, odotan sitä aikaa kun voi nukkua :)

Jaksamisia sinulle

Äänestä
  • Täsmälleen samoja ongelmia on, yössä tulee valvottua pitkiäkin jaksoja ja viisi tuntia unta yössä on usein maksimi minkä saa nukuttua, parissa kolmessa erässä. Olen ratkaissut hieman asiaa niin, että kasasin valtavan keon tyynyjä selän taakse joten nukun lähes istuma-asennossa tällä hetkellä ja vielä kuulosuojaimet päässä, että en varmasti herää naapureiden ääniin ja kolinoihin tai muuhun joka katkaisee ne vähätkin unet. Kylkimakuusta ei tule mitään enää.

    Sairaalankin kovaa sänkyä odotan lähes kauhulla, kun joudun viettämään siellä monta kivuliasta ja huonosti nukuttua yötä särkevien lonkkien ja selän kanssa. Ihan kun ei se synnytys jo olisi tarpeeksi.. Muiden raskausongelmien takia joudun siellä olemaan pidempään. Menossa on rv 40 6 ja olisi jo ihanaa "kuoriutua" :)

    Äänestä

Mittarissa nyt 35 1 ja pari viimeistä viikkoa mä en olis mitään muuta tehnytkään ku nukkunu. Helposti menee 10 tuntia yössä ja siihen päälle vielä parin kolmen tunnin päikkärit.

Mut vielä noin kuukausi sitten en mäkään saanu kunnolla nukuttua. Ja pitäähän sitä vieläkin ainakin kerran yössä herätä pisulle, mutta kyllä mä olen alkanut jo miettiä onkohan tää mun väsymys ihan normaalia...

T. Unikeko

Äänestä

nyt kun viikkoja on 38 niin tosiaan tietää kuin vaikeeta se nukkuminen voi olla...aikamoista mönkimistå....haluu vauvan jo sylkkyyn

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miten te oletta saanu nukuttua kun viikkoja alkaa olla yli 30..?
Itsellä tuntuu olevan yhtä kääntyilyä kyljeltä kylelle, tuntuu että kylellään olokin on hankalaa ku vauva nujuaa ja potkii:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu