Biolan ei käynnisty

noviisi

Meille hankittiin kesäkuun alussa Biolan 220. Kompostori alkaa nyt olla puolillaan, mutta lämpötila ei vain nouse. Kuumimmillaan se on ollut 40, kylmimmillään alle 30. Missä mahtaa olla vika?

Olemme käyttäneet kompostorin mukana tulleita herätettä ja täyteainetta, ja lisäksi pikkaisen puutarhajätettä, esim. ruohoa. Kompostiaines tuoksuu "hyvältä" ja jätteet ovat hajonneet aika kivasti.

Missä mahtaa olla vika kun lämpötila ei nouse? Komposti ei ole liian kuiva tai kostea.

6

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pipsax

      sinä hätäilet suotta.sehän on ihan normaalia ettei se ole vielä sen korkeammalla se lämpö. se menee ennemminkin yli puolen välin ennenkuin se nousee kunnolla.kyllä se toimii kunnolla kerran se tuoksuu"hyvältä"ja jätteet ovat hajonneetkin.täyttele vaan samaan malliin. hyvää jatkoa!

      • Noviisi

        Kiitti. Jatkan samaan tyyliin ja odottelen. Palaan asiaan sitten, jos se ei ala toimia kun on jo melkein täysi.


      • pipsax
        Noviisi kirjoitti:

        Kiitti. Jatkan samaan tyyliin ja odottelen. Palaan asiaan sitten, jos se ei ala toimia kun on jo melkein täysi.

        hyvä vaan!!palaillaan!!!!


    • biolan 220

      mulla on biolan 220 kompostori joka kyllä toimii hyvin , mutta en osaa käyttää sitä mustaa tuuletusluukkkua jossa on niitä lukuja. Kuka osaisi vastata mikä luku pitää olla ylöspäin kesällä ja mikä talvella?

      • isompi

        lukema ja talvella pienempi.


      • yuukghgh
        isompi kirjoitti:

        lukema ja talvella pienempi.

        Senkin vuoksi lämpötila pienempi kun
        lämpömittari on keskellä kompostia ja vain aineksen pintaosa osuu mittarin lähelle. Pinta voi olla aika haaleaa.
        Suurin lämpötila on kompostimassan keskiosassa noin suunnilleen.

        Muista välillä myös sekoittaa kompostia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2937
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2799
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2313
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1763
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1679
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1556
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1556
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1216
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe